Kumbaracı50 Sahnesi, Beyoğlu Belediyesi tarafından eksikleri nedeniyle mühürlendi!

 
15 – 16 / 24 – 25 Şubat tarihleri arasında sergilenecek olan “Yala Ama Yutma” adlı tiyatro oyununun sergileneceği sahne Kumbaracı50, Beyoğlu Belediyesi tarafından ani bir kararla mühürlendi.
 
“Yala Ama Yutma” adlı tiyatro oyunu bundan kısa bir süre önce daha sahnelenmeden başta Vakit gazetesi olmak üzere muhafazakar medya çevrelerince sertçe eleştirilmiş, oyunun sahneleceği Kumbaracı50 sahnesinin yöneticileri tehditler almaya başlamıştı. Kumbaracı50, 2009 Kasım ayında açılışını gerçekleştirdi.
 
“Yala ama Yutma” adlı oyunun organizatörleri Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’a ulaşamadıklarını ve bir açıklama beklediklerini belirttiler.  
 
İşte Kumbaracı50’nin konuya ilişkin açıklaması;
 
KUMBARACI50; 220 BİREYSEL VE 8 KURUMSAL DESTEKÇİNİN DESTEKLERİYLE, “EL BİRLİĞİYLE”  AÇILMIŞ BİR SAHNEDİR!
 
Kumbaracı50 , Altıdan Sonra Tiyatro’nun 10.yılında gerçekleştirdiği, 2 Kasım 2009 tarihinde açılışını yaptığı, farklı disiplinlerle paylaştığı ve paylaşacağı, bir üretim ve gösteri alanıdır.
 
Bazı yayın organlarının haberlerinde yazıldığı gibi, “Kumbaracı50” bir tiyatro topluluğu değil, çeşitli gösterimlerin gerçekleştirildiği SAHNE’nin ismidir.
 
“Kumbaracı50” Sahnesinin, “Altıdan Sonra Tiyatro” dışında, mekanda gösterim gerçekleştiren hiçbir kişi ya da kuruluşla organik bağı yoktur.
 
Altıdan Sonra Tiyatro’nun bu sezon sahnelemeye devam ettiği DÖRT OYUNU VARDIR;
 
“ 444” , “Öldün, Duydun mu?”, “O.B.E.B ‘Ortak Bölenlerin En Büyüğü’” ve “Kapıların Dışında” oyunları dışında hiçbir oyun Altıdan Sonra Tiyatro’nun OYUNU DEĞİLDİR.
 
GEÇTİĞİMİZ ÜÇ AY BOYUNCA KUMBARACI 50’DE OYUNLARINI SAHNELEYEN MİSAFİR GRUPLAR:
 
Çağlar Yiğitoğulları “Luvstory”
Çağdaş Gösteri Sanatları Girişimi “Vakit Tamam Beyler!”
DestAR-Theatre  “Reşê Şevê”
Genco Erkal/Dostlar Tiyatrosu “İnsanlarım”
Hakan Gerçek/ Tiyatro Gerçek “Van Gogh”
İlyas Odman  “bugün, hiçbirşey…”
İstanbul Halk Tiyatrosu “Gagarin Sokağı”
oyun deposu  “Çirkin İnsan Yavrusu”
Semaver Kumpanya  “Resm-i Geçit”
Tiyatro Hal  “Eksik”
tiyatrotem  “Hakiki Gala”  
Türkiye&Fransa&İspanya ortak yapımı  Lost&Founds
 
Bu açıklama; misafir gruplarımızdan Biriken grubunun yönettiği, çağdaş tiyatro yazarlarımızdan Özen Yula’nın yazdığı,  “Yala ama yutma” oyunu hakkında bazı yayın organlarında çıkan haberlere istinaden yapılmıştır.

Kaynak: medyatava.com
——————————–

Tiyatrodunyasi.com’un notu:
Tiyatro çevrelerinde sahnenin, Vakit Gazetesi’ndeki habere istinaden mühürlenmiş olduğu görüşü ağırlık kazanırken ve Beyoğlu Belediyesi’ne tepkiler büyürken Atıdan Sonra Tiyatro, web sitesinde sahnenin eksikleri sebebiyle kapandığını, medyada yazan açıklamaların kendilerini bağlamadığını ifade ederek kafalarda soru işareti oluşmasına sebep olmuştur…


Paylaş
Tiyatro Dünyası
Yazar Hakkında: 2006 yılında kurulan Tiyatro Dünyası portalı "Türkiye'nin en popüler, en zengin ve en güncel tiyatro haber ve bilgi portalıdır..."

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here