Ay Işığında İlk ve Son Tango (Deniz Zengin)


2001 yılında Afife Jale Ödülleri’nde Özen YULA’ya Cevat Fehmi BAŞKUT Yılın En Başarılı Oyun Yazarı ödülünü kazandıran “Ay Tedirginliği”nin prömiyeri 19 Aralık 2009 Cumartesi akşamı Duru Tiyatro’nun Moda/İstanbul adresindeki kendi sahnesinde yapıldı.

Bir kadın; güzel, etkileyici, çekingen ama kışkırtıcı davetkarlığı da göz ardı edilemez ve alabildiğine gizemli…

Bir adam; yaşam kadar sıcak, ölüm kadar gerçek, yaşamak için fazla duygusal, ölümüne hatta belki öldüresiye sevebilecek kadar büyük bir kalbe sahip…

Ve her birinin hikayesine ince ince işlenmiş acı bir neşe…

Özen YULA, bu iki karakteri ve hikayelerini alıp öyle bir harmanlamış ki; oyunu izlerken baştan aşağı tedirginliğe bürünmüş bir flörte tanık oluyorsunuz.

Ay ile gecenin, deniz ile taşların, ölüm ile yaşamın sevişmesi gibi; ne kadar uzak, o kadar yakın…

Hele birbirlerine dokunmadan -hatta belki de çok istemelerine rağmen dokunamadan- deniz kıyısındaki taşlar üzerinde yapılan o inanılmaz tango…

Oldukça etkileyiciydi.

“1950’lerin Istanbul’unda denize yakın tenha bir parkta geçen oyun, bir zamanların insanlarına dair tehlikeli bir hikaye anlatıyor” şeklinde kısaca özetlenmiş hikaye…

“Bana öyle geliyor ki; ölümün tadı kaymaklı dondurmanınki gibidir!” diye enteresan bir repliği de var erkek karakterin ki bu bende; gerek söyleme uslübu, gerekse o anki atmosferin büyüsü ile ölmek ya da yaşamak için gerekli sebeplerimi kafamdan geçirmeme neden oldu.

Kimilerinin bakış açısına göre oldukça ağır bir oyun; tek perdelik bir hüzün deryası, hatta ay ya da deniz nerde gibi söylentiler bile geldi kulağıma oyun sonrası..

Hiç görmediğimiz halde -sırf hissettiğimiz için- orda olduklarını, var olduklarını bildiğimiz şeyler hayatlarımızın oldukça büyük bir kısmını kaplamıyormuş gibi oldukça acımasız bulduğum söylemlerdi bunlar..

Birbirlerine buram buram acı ve hüzün kokan hikayeler anlatan bir çift insan var karşınızda ve onları izlerken acaba farklı şartlarda tanışmış ve bir araya gelmiş olsalardı; hani çok öncelerden -belki çocukken- hayat onlara daha adil davranır mıydı(?!?) diye düşünmeden edemiyorsunuz.

Özen YULA’nın yazıp yönettiği, Sezin AKBAŞOĞULLARI ve Bekir AKSOY’un oynadığı AY TEDİRGİNLİĞİ Duru Tiyatro Moda/İstanbul adresinde sahnelenmeye devam edecek. Bu nostaljik ay havasını kaçırmayın derim.

Program ile ilgili bilgiye www.durutiyatro.com adresinden veya (216) 338 56 36/46 no.lu telefonlardan ulaşabilirsiniz.

İyi Seyirler,
Deniz Zengin

Paylaş
Tiyatro Dünyası
Yazar Hakkında: 2006 yılında kurulan Tiyatro Dünyası portalı "Türkiye'nin en popüler, en zengin ve en güncel tiyatro haber ve bilgi portalıdır..."

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here