Avrupalı sanatçılar buluşması

Avrupalı Gösteri Sanatçıları, İtalya ve Avusturya’dan sonra 3. Büyük Buluşmalarını 5-12 Mayıs 2010 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştiriyor.
 
2010 Kültür Başkenti İstanbul’da düzenlenen ve İstanbul’un geniş kültür mozağini yansıtan büyük buluşma, Avrupa’nın 30 ülkesinden 300’den fazla kültür ve sanat temsilcisini biraraya getirecek.
 
Sanatçıların Avrupa’daki bu üçüncü büyük buluşması, Integral Move Uluslararası Gösteri Sanatları ve Dans Festivaline ve ‘İletişimsel Zeka’ temalı Uluslararası Konferansa ev sahipliği yapıyor. Etkinlik kapsamında tüm Avrupa’dan yüzlerce sanatçı, sanat grubu kültür-sanat kuruluşu İstanbul’da bir araya gelecek; Avrupalı ve Türk gösteri sanatları grupları ortak projeler ve görkemli performanslarla İstanbullu sanatseverlerin karşısına çıkacak. Buluşma kapsamında ayrıca seminerler, paneller ve atölye çalışmaları da düzenlenecek.
 
Avrupa Sanatçılar Buluşması, Avrupa Birliği’nin öncelikli gördüğü kültür entegrasyonunda atılan önemli bir adım. 30 ülkeden 600’ü aşkın üyeye sahip Avrupa Sanatçılar Organizasyonu’nun Avusturya, İtalya ve İngiltere’den oluşan çok merkezli yönetiminin 3. büyük buluşmasını Avusturya ve İtalya’dan sonra İstanbul’da gerçekleştirecek olması Türkiye’nin imajı, sanat ve kültürel hayatı için önemli bir ivmelenme imkanı sunuyor.
 
Organizasyonun Türkiye temsilcisi İlkay Sevgi, “Avrupa Sanatçılar Buluşması’nın 2007 yılından bu yana üye ülkelerle birlikte yürütülen yoğun kültürel ve sanatsal işbirliği çalışmaların bir ürünü olduğunu” ifade ediyor ve “etkinliği İstanbul’un Avrupa sanatı ve kültürel alışverişinde önemli bir çekim merkezi haline gelmesi, bu vesileyle kendi kültürümüzü uluslararası platformda çağdaş yöntemlerle tanıtmamız için eşsiz bir fırsat olarak gördüğünü” söylüyor.
 
2010 Avrupa Kültür Başkenti seçilen İstanbul, yetersiz hazırlık süreci nedeniyle eleştirilere hedef olurken, Avrupa Sanatçılar Buluşması, Avrupa Kültür Başkenti projesi gibi çok geniş ağda yöneticileri, özel sektör ve devlet kurumlarını bir araya getiren yönüyle ve ortak bir kültürel platform yaratma hedefiyle kültürlerarası iletişime ve işbirliğine mevcut izlenimi tersine çevirecek somut bir katkı vaadediyor.
 
Etkinlik, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi katkılarıyla, Goethe Institut, Avusturya Kültür ve İtalyan Kültür desteğinde ve IG Freie Theater (Avusturya), Pro Rodopi Art Foundation (Bulgaristan) ve Teatro Inverso (Italya) ortaklığı ile gerçekleştiriliyor.
 
KONFERANS PROGRAMI

2007 yılında İtalya’nın Brescia şehrinde gerçekleştirilen Avrupa Gösteri Sanatçıları Buluşması kapsamında düzenlenen ‘Third Space’ konferansında sanatçıların bir barış platformu oluşturmasının ve sanatçılar arasında ortak bir dil yaratmanın yolları araştırıldı. 2008 Ekim ayında düzenlenen II. Third Space Konferansı 20 ülkenin katılımıyla Viyana’da gerçekleştirildi.
 
2010 yılı Avrupa Sanatçılar Buluşması kapsamında düzenlenecek konferans “İletişimsel Zeka” temasını taşıyor. Sanatçılar arasında ortak bir dil oluşturmak, dolaşımı ve ortak çalışmaları artırmak, Avrupa Birliği standartlarında yeni sahneler ve performanslar için geniş bir iletişim ağı yaratmak gibi hedeflerle oluşturulan konferans programı, sanatın kültürlerarası diyalogda doğrudan bir iletişim olanağı sağladığı düşüncesiyle hazırlandı.
 
FESTİVAL PROGRAMI
 
2010 Avrupa Sanatçılar Buluşması kapsamında Kültür Başkenti İstanbul’da düzenlenecek Integral Move Uluslararası Gösteri Sanatları ve Dans Festivali, Avrupa ve komşu ülkelerden önde gelen Tiyatro, Dans ve Deneysel Gösteri Sanatları gruplarını ağırlamaya hazırlanıyor.
 
Avrupa bağımsız sanat platformunu İstanbul’a taşıyacak olan “Empati” temalı Festival, güçlü ve etkileyici performanslarıyla Avrupalı sanat gruplarını İstanbul’da ilk kez yeni ve geniş bir izleyici kitlesiyle buluşturacak.  Renkli sokak performansları, tiyatro, dans ve hareket temalı gösterilerle İstanbul’a yepyeni bir soluk getirecek festival, yeniliği ve yaratıcılığı öne çıkaran performanslarla izleyicilerin karşısına çıkacak.
 
Tiyatro oyuncuları, Bağımsız performans sanatçıları, Dans grupları ve Sirkleri ağırlayacak Festival programı kapsamında, ünlü yönetmenler ve koreograflar tarafından düzenlenecek atölye çalışmaları da yer alacak.
 
Organizasyon hakkında detaylı bilgi için:
http://meditativedance.com/TR/index.php/festivaller/eon-2010-istanbul-
http://www.artcitizens.net/event/list/id/353/profile_id/162
http://www.rhiz.eu/artefact-27185-en.htmll


Paylaş
Tiyatro Dünyası
Yazar Hakkında: 2006 yılında kurulan Tiyatro Dünyası portalı "Türkiye'nin en popüler, en zengin ve en güncel tiyatro haber ve bilgi portalıdır..."

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here