Haydi Kuklacılar Taksim!e!

 
Kukla ve gölge oyunu sanatçıları kuklalarıyla birlikte Taksim’de boy gösteriyor. Kuruluşunun ardından ilk toplantısını büyük bir katılımla 2 Haziran 2009 Salı günü gerçekleştiren UNIMA Türkiye İstanbul şubesi toplantıda alınan ortak bir kararla kuruluşunu kamuoyuyla paylaşmak ve kukla sanatının İstanbul’daki gücünü gözler önüne sermek için Taksim’de bir yürüyüş düzenliyor. Dünyanın ilk uluslararası sanatçı birliği olan ve bu yıl 80. yaşını kutlayan UNIMA’nın İstanbul şubesi kukla sanatının şehirdeki gelişimi adına önemli projeler üretecek. 10 Haziran 2009 Çarşamba günü saat 18:30’da gerçekleşecek etkinlikte İstanbullu kuklacılar kuklalarıyla birlikte Galatasaray Lisesi önünden Taksim Cumhuriyet Anıtı’na kadar yürüyecek, İstiklal Caddesi’ni bir şenlik alanına çevirecekler. Kuklacılar Taksim Cumhuriyet Alanı’nda kuruluşlarını basın ve kamuoyuna duyuracaklar.
 
ULUSLARARASI KUKLA VE GÖLGE OYUNU BİRLİĞİ
(UNIMA – UNION INTERNATIONAL DE LA MARIONETTE)
 
Merkezi, Fransa’nın Charleville Mezieres kentinde bulunan UNIMA’nın kuruluş çalışmaları 1929 yılında Çekoslovakya, Sovyetler Birliği, Romanya, Avusturya, Almanya, Yugoslavya, Fransa ve Bulgaristan gibi ülkelerin temsilcilerinin katıldığı toplantı ile başlamıştır. Bu toplantıyı aynı yıl içinde Paris’te. 1930’da Fransa’da ve 1933 yılında Yugoslavya’da yapılan toplantılar takip eder. Bu yıl 80. yaşını kutlayan UNIMA uluslararası anlamda kurulan DÜNYANIN İLK SANATÇI BİRLİĞİ’dir.
 
Kukla ve Gölge Oyunu sanatlarıyla ulusların birbirlerini tanımalarına hizmet etmek, dostluk ve kardeşliği pekiştirmek, barış içerisinde bir arada yaşamalarına katkıda bulunmak, kukla ve gölge oyunu sanatıyla ilgilenen sanatçı, araştırmacı, uzman, yazar, bilim adamı ve teknisyenlerin birbirleriyle bilgi alışverişinde bulunmalarını sağlamak amacıyla kurulan UNIMA, gün geçtikçe gelişerek uluslararası örgütlenmesini genişletmiştir. Bugün yüze yakın ülke UNIMA üyesidir. 


CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here