Seyyar Sahne, Tehlikeli Oyunlar ile sahnede !

 
Oğuz Atay’ın, “Tutunamayanlar”ı bitirdikten kısa bir süre sonra yazdığı “Tehlikeli Oyunlar” romanı, Seyyar Sahne tarafından sekiz aylık yoğun bir çalışma sürecinin ardından seyirci karşısına çıkarılıyor. Son bir kaç yıldır hatırat (“Ben, Pierre Rivière…”-2006), kutsal metin (Eski Ahit – “Vaiz” – 2007) ve mesnevi (“Kuşlar Meclisi” – 2008) gibi “tiyatro dışı” metin türlerinin dramatik olanaklarını araştıran grup bu kez bir romanı tek kişilik bir oyun olarak uyarlamayı  deniyor.

Seyyar Sahne uzunca bir süredir, hareket, ses ve nefesin objektif çözümlemeleri ve bu analizler yoluyla icrasını temel alan oyunculuk çalışmaları yürütmektedir. “Tehlikeli Oyunlar” bu araştırma ve çalışmaların doğal bir uzantısı olarak da görülebilir.

“Tehlikeli Oyunlar”, Hikmet Benol karakterinin varoluş mücadelesi üzerinde şekillenen ve diyalogtan monoloğa, ben-anlatıcıdan tanrısal-anlatıcıya, mektuplardan günlüklere ve şiirlere, didaskalilerden kaleydoskopik görüntüler oluşturan bilinç-akışlarına kadar birçok yazın tekniği ve türüyle anlatım olanaklarının sınırlarının zorlandığı uzun soluklu bir romandır. Böylesine çeşitlilik barındıran bir edebiyat ürünü “tek kişilik bir oyun” olarak uyarlandığında oyunculuk bakımından zengin fırsatlar sunarken bir yandan da oyuncu için riskler ve engeller oluşturacağı kolaylıkla görülebilir. Bu açıdan bu çalışmanın, sadece bir oyuncunun bir romanı sahneye taşıması değil, aynı zamanda sahnede onunla mücadelesi olarak da yorumlanması gerekir.
Oyuncu Erdem Şenocak’a süreç boyunca metin düzenlemesi, sahneleme ve oyunculuk tekniğine ilişkin önerilerde bulunanlar Celal Mordeniz ve Oğuz Arıcı’dır.

Oyun 2 perde, 140 dakikadır.

Mayıs 2009 Oyun Programı

21 Mayıs Perşembe 20:00
23 Mayıs Cumartesi 20:00
29 Mayıs Cuma 20:00

Rezervasyon için
ITÜ Maçka Kampüsü, İsletme Fakültesi Tiyatro Salonu
Rezervasyon için: info@seyyarsahne.com  veya 0535 528 82 13
Tam: 20TL.
İndirimli: 15TL.
Facebook’taki Seyyar Sahne grubuna üye olmak için tıklayınız.


CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here