5 Ödül Aldılar (Fatih Ermiş)

fatih_ermis.JPG”>
Maltepe Üniversitesinin bu yıl 7. sini düzenlediği Üniversitelerarası Tiyatro Şenliği ve Yarışması sonuçlandı. Dün gece yapılan ödül töreninde 14 ayrı üniversite kıyasıyla yarıştı. En iyi müzik, en iyi dekor, en iyi yönetmen, en iyi yardımcı kadın ve erkek, en iyi kadın ve erkek ile jüri özel ödülünün yanı sıra birinci, ikinci ve üçüncünün seçildiği geceye bir oyun damgasını vurdu ki, festival sırasında izleyenler başarılı olacağını anlamışlardı ama bu kadarını kimse tahmin edememişti. Yıldız Teknik Üniversitesi Oyuncularının hazırladığı “İki Efendinin Uşağı” adlı oyun izlemeye değerdi. İlk en iyi kostüm ödülünü avuçlayan oyun ilerleyen dakikalarda peş peşine açıklanan ödüllerle tüm salonu coşturmayı başardı. En iyi yardımcı kadın oyuncu ödülü Sitem Atadan kucaklarken, en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülünü Erdinç Güven havaya kaldırdı. En iyi kadın oyuncu ödülü de oyundaki başrol karakterini canlandıran Ürüncan Keskin avuçladı. Ürüncan Keskin en iyi kadın oyuncu ödülünü bir erkeği canlandırarak aldı. Bu başarı da görmezden gelinemez ve nefeslerin tutulduğu an, en iyi oyun; yine “iki efendinin uşağı”. Birincilik ödülünü de kucaklayan oyun bu güne kadar bu şenlikte en çok ödül alan oyunda oldu. Tam 5 ödül kolay değil, üstelik bunlar üniversite öğrencisi, bölümleri de tiyatro değil, ama tiyatroyu ne kadar sevdiklerini ve bu sevgi için önlerine çıkan tüm engelleri aşacaklarını görmemek için kör olmak gerekir.

Oyunu hem yarışmada hem de ödül töreninin finalinde izledim. Gözlemlediğim kadarıyla oyuncular gerçekten rollerini yaşıyorlar. Hiç biri ne replikleri ezbere dayalı okuyor, ne de mizansenleri robot gibi tekrar ediyorlar. Amatör düşünerek profesyonel bir oyun ortaya çıkarmışlar. Tebrik etmemek, ayakta alkışlamamak elde değil.

Biraz da oyundan bahsetmek istiyorum. Oyun doğaçlamaya dayalı İtalyan Halk Tiyatrosunu metinleştiren ilk yazar olan Carlo Goldoni’nin kaleminden dökülmüş. Hikâye 17. yy da Venedik’te geçmektedir. Venedikli tüccar Pantalone, kızı Clarice’i Doktor Lombardi’nin oğlu Silvio ile evlendirmeye karar verir. Düğünün olduğu gün Clarice’in öldüğü sanılan nişanlısı Federigo Rasponi, uşağı Ariecchino ile çıkagelir… Oyuncular İtalyan Halk Tiyatrosu tarzına sadık kalarak, Goldoni’nin methini sahneye taşımayı hedeflemişler. Sanıyorum başarılı olmuşlar.

Tebrikler Yıldız Teknik Üniversitesi Oyuncuları;

Tebrikler “İki Efendini Uşağı”;

Tebrikler Yıldız Teknik Üniversitesi Öğrencileri;

Başarılarınız her daim devam etsin, her daim ayakta alkışlanın, alkışların çoğalacağı, perdelerin hiç kapanmayacağı yeni oyunlarınızı görmek ümidiyle…

Fatih Ermiş

Tiyatro Dünyası – Sizden Gelenler

Paylaş
Tiyatro Dünyası
Yazar Hakkında: 2006 yılında kurulan Tiyatro Dünyası portalı "Türkiye'nin en popüler, en zengin ve en güncel tiyatro haber ve bilgi portalıdır..."

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here