TEB 2008-2009 Tiyatro Ödülleri Sahiplerini Buldu

 

UNESCO’nun sivil toplum örgütlerinden Uluslararası Tiyatro Eleştirmenleri Birliği (IATC)’nin Türkiye Merkezi’nce (TEB) verilen geleneksel yılın tiyatro ödüllerinin 2008–2009 sezonuna ait olanları, önceki akşam dotbilsarda projesinin 6. gösterisi olan “Mahşer” ve “Ana” oyunlarından sonra yapılan bir törenle sahiplerine verildi.

 

2008–2009 TEB tiyatro ödülü, “Dotbilsarda – Vur / Yağmala / Yeniden”in yönetmeni Murat Daltaban’a Birliğin kurucu başkanı Zeynep Oral tarafından verilirken, Tiyatro Eleştirmenleri Birliği Başkanı Üstün Akmen, savaş, barış, otorite, özgürlük, demokrasi, suç, ceza, hastalık kavramlarının kullanılarak günümüz keşmekeşinin hikâye edildiği projedeki oyunlarda görev alan özellikle genç ve yetenekli oyuncuların tiyatromuza kazandırılmasının da ödül gerekçeleri arasında yer aldığını ifade etti.  

 

Türkiye Tiyatro Eleştirmenleri Birliği’nin tüm üyelerinin kapalı oyla belirledikleri geleneksel ödül oylamasında Okan Yalabık da 2008–2009 sezonu “Genç Yetenek” ödülüne değer görülmüştü. Aynı akşam, ödülünü eleştirmen-çevirmen Seçkin Selvi’nin elinden alan Yalabık’ın da “Martı”, “Inishmore’lu Yüzbaşı”, “Kumarbazın Seçimi”, “39. Basamak” ve “Bayrak” oyunlarındaki tutarlı ve başarılı oyunculuğu ile ödüle hak kazandığı belirtildi.

 


Birliğin Ankara Temsilciliğinin aynı yöntemle yaptığı seçimde “Yılın Tiyatro Ödülü”ne Ankara Devlet Tiyatrosu yapımı olan, Güner Sümer’in tek kişilik oyunu “Hüzzam”daki incelikli yorumu, yanı sıra soluklu oyunculuğunun ‘tiyatro dersi’ niteliği taşıması ve sanatçının “emeklisinin” olamayacağının somut kanıtı olması gerekçeleriyle değer görülen Maral Üner‘e ödülü Ankara Devlet Tiyatrosu’nda oynanacak “Hüzzam” oyunlarından birinden önce verilecek.


Paylaş
Tiyatro Dünyası
Yazar Hakkında: 2006 yılında kurulan Tiyatro Dünyası portalı "Türkiye'nin en popüler, en zengin ve en güncel tiyatro haber ve bilgi portalıdır..."

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here