Plato-in Tiyatro Topluluğu, Ayn Rand’ın 16 Ocak Gecesi adlı oyunu ile sahnede!

AYN RAND’IN “16 OCAK GECESİ” OYUNU

İLK KEZ TÜRKİYE’DE SAHNELENİYOR

SİNAN ÇETİN’İN TİYATROSUNDA!!!

1905-1982 yılları arasında yaşamış olan ve Amerika Birleşik Devletleri’nde bestseller olarak tarihe geçmiş “The Fountainhead” ve “Atlas Shrugged” kitaplarının yazarı AYN RAND’ın ünlü “16 OCAK GECESİ” oyunu, Türkiye’de ilk kez Plato Film’in sahibi Sinan ÇETİN’in öncülüğünde genç bir kadro ile sahneleniyor. Amerika’da İncil’den sonra en çok satan kitapların yazarı AYN RAND’ın oyunun ilk olaraki Dünya Tiyatrolar Günü, 27 Mart 2009 saat 20.00’de ücretsiz olarak tüm tiyatro severlerle buluştu. Bu anlamlı günde açılışını yapacak olan “16 OCAK GECESİ” 10 Nisan’dan itibaren her Cuma etkinlik gecesini Plato Film Okulu’nda gerçekleştirecek.


“Geleceğin sinemacılarını ve tiyatrocularını yetiştiriyoruz” felsefesi ile eğitim veren Sinan ÇETİN’in PLATO FİLM OKULU’nda tamamı genç ve dinamik oyunculardan oluşan PLATO-IN tiyatro topluluğu tarafından sahnelenecek olan oyun, totaliter / insan karşıtı teori ve rejimlerin çöküşünü ve Amerikan dış politikasının özgürlükçü yapısını ele almaktadır. 1934 yılında yazılan “16 Ocak Gecesi” metni, oyunun tasarımcısı, Türkiye’nin en genç oyuncu koçu, Haki Biçici tarafından günümüz koşullarına uyarlanmış, zamansız-mekansız bir atmosfer yaratılarak metnin anafikri global bir dile oturtulmuştur.

“Ve dünya kalp krizi geçirir.”

“Gerçek devrim insanların kafasında yapılır, sokaklarda değil”

“Eğer otomobil diye bir şey varsa benim de olmalı. İki otomobil sahibi olmak iyiyse, benim de iki otomobilim olmalı diyen insan, ideal insandır.”

                                                              Ayn Rand – 16 Ocak Gecesi’nden

Ülkenin en büyük kibrit fabrikasının sahibi “Babamız”, 16 Ocak Gecesi, yaşadığı gökdelenin çatı katından düşmüş şekilde ölü bulunur. Bu bir intihar mıdır yoksa bir cinayet mi? Kibrit fabrikasının bodrumunda, sorgulayan ve sorgulananın belli olmadığı bir araştırma başlar ve “Babamız”ın yakını olan herkes bu ölümü aydınlatmaya çalışır: Karısı, asistanı, güvenlik görevlisi, metresi… Aslında doğru ve yanlış yoktur, sadece yapılacaklar ve yapılmayacaklar vardır.

Sinan Çetin’in sahibi olduğu Plato Yayıncılık tarafından ülkemizde piyasaya çıkmış olan ve İzzeddin Çalışlar’ın çevirisini yaptığı Ayn Rand’ın 16 Ocak Gecesi oyunu Haki Biçici tarafından Plato Film Okulu sahnesine uyarlanıyor ve Mehmet Selçuk Bilge tarafından sanat yönetimi gerçekleştiriliyor. Oyuncu kadrosunda İdil Arkut Malhan, Öykü Çelik, Nesrin Yılmaz, Gökhan Tercanlı, İsmail Kavrakoğlu, Enis Boztepe,Raci Durak, Ahmet Melih Yılmaz, Yağmur Gören,Mertkan Arat, Tolga Baş, Burçin Seyrek,Yeşim Sapmaz, Deniz Dalgıç’ın yer aldığı oyun, aynı zamanda video-art çalışmalarıyla da desteklenecek şekilde sahneye konuluyor.

Plato Film Okulu’nun 80 kişilik sahnesinde Haziran sonuna kadar her hafta, Cuma günleri oynanacak oyunun biletleri Plato Film Okulu’ndan satışa sunulmuştur.

http://www.plato-in.com/              


Paylaş
Tiyatro Dünyası
Yazar Hakkında: 2006 yılında kurulan Tiyatro Dünyası portalı "Türkiye'nin en popüler, en zengin ve en güncel tiyatro haber ve bilgi portalıdır..."

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here