Koç Üniversitesi’nde Tiyatro Festivali Başlıyor!

 

Koç Üniversitesi Tiyatro Kulübü tarafından bu yıl 8.si düzenlenen ‘Sevgi Gönül Tiyatro Günleri’, 13 Nisan 2009 tarihinde Sevgi Gönül Kültür Merkezi’nde başlıyor. 10 oyunun sahneleneceği hüzün ve kahkaha buluşmasında, özel söyleşiler ve atölyeler de gerçekleştirilecek.

Koç Üniversitesi Tiyatro Kulübü ve ‘Koç Oyuncuları’ tarafından düzenlenen geleneksel Sevgi Gönül 8. Tiyatro Günleri, 13 – 27 Nisan 2009 tarihleri arasında, Koç Üniversitesi Rumelifeneri Kampüsü’nde gerçekleştirilecek. Koç Oyuncuları’nın sahneleyeceği ‘Romeolar ve Julietler’ adlı oyun ve  Koç Oyuncuları mezunlarından oluşan Tiyatro Nefes’in sergileyeceği ‘Profesyonel’ adlı oyun ile birlikte farklı üniversiteler de oyunlarıyla festivale katılıyor.

Festival kapsamında, bu yıl tiyatro sezonunda oldukça ilgi gören, Kent Oyuncuları tarafından sergilenen ’39 Basamak’ ile Oyun Atölyesi tarafından sahnelen ‘Evlilikte Ufak Tefek Cinayetler’ adlı oyunlar seyircilerle buluşacak.

Festival boyunca, Muammer Yanmaz’ın ’40 Ayna’ adlı fotograf sergisi de tiyatroseverlerle Sevgi Gönül Kültür Merkezi’nde buluşacak.

Tüm tiyatroseverlere açık olan ‘Koç Üniversitesi Sevgi Gönül Tiyatro Günleri’nde, izleyiciler oyunların yanı sıra, 16 Nisan’da 39 Basamak adlı oyunu sergileyen Kent Oyuncuları ve 22 Nisan ‘da Dot Tiyatrosu Kürklü Merkür Oyunu oyuncuları ile söyleşi yapma fırsatı bulacaklar.

23 Nisan Perşembe günü ise Sarıyer ilçesindeki ilköğretim okullarından gelecek öğrenciler Koç Üniversitesi’nin misafiri olacaklar. Öğrenciler, İzmir Bademli Köyü Tiyatrosu tarafından sergilenen “Hortumunu Sevmeyen Fil” adlı oyunu izleyerek, çeşitli sosyal faaliyetlere katılarak Koç Üniversitesi öğrencileriyle şenlik havasında bir gün geçirecekler.

‘Koç Oyuncuları’nın bu yılki festival etkinliğine Aygaz, Dominos Pizza, Gürsel Tur, Little Big, Pepsi Bottling, www.herkesetiyatro.com, Radyo D ve R-Drinqa içecekleri destek veriyor. Üniversite öğrencilerinin ve  dışarıdan katılımcılara açık olan 8. Tiyatro Günleri’nde profesyonel oyunlar dışında tüm gösterimler ücretsizdir. Tiyatro Festivaline katılım için rezervasyon gerekmektedir. Koç Üniversitesi’ne çeşitli merkezlerden ücretsiz ulaşım sağlanmaktadır.

Koç Oyuncuları Hakkında
Koç Üniversitesi Tiyatro Kulübü, Koç Oyuncuları, 1999 yılında kuruldu. Bugüne kadar birçok başarılı oyun ve organizasyona imza atan kulüp, Dario FO’dan Anton Çehov’a, Eugene Ionesco’dan William Shakespeare’e birçok yazarın oyunlarını başarıyla sergiledi. Koç Oyuncuları 2002 yılından bu yana, her bahar döneminde üniversitelerarası Sevgi Gönül Tiyatro Günlerini düzenliyor.

Koç Üniversitesi “Tiyatro Nefes” Hakkında
Koç Üniversitesi Tiyatro Nefes, Koç Oyuncuları Mezunları tarafından 2006 yılında kurulmuştur. Topluluk bugüne kadar Athol Fugard’ın ‘Ada’, August Strindberg’in ‘Alacaklılar’ oyunlarını sahnelemiştir. Topluluk, mezuniyet sonrasında da Koç Oyuncuları üyelerinin tiyatroya devam edebilmesini ve bu doğrultuda her sene en az bir oyun çıkarılmasını hedefler. Ayrıca, Tiyatro Kulübü’ne çalışmalarında destek olmayı amaçlar.

Koç Üniversitesi Hakkında
1993 yılında “bilimin sınırlarını ilerletmek” misyonuyla kurulan Koç Üniversitesi, Türkiye ve insanlığa hizmet etmek hedefiyle uluslararası düzeyde eğitim veren bir kurumdur. 20 lisans, 16 yüksek lisans ve 10 doktora programı bulunan Koç Üniversitesi’nde öğrencilerin yüzde 41’i burslu olarak eğitim görmektedir. Bu sayının içinde kısmi burslar mevcut olup, yüzde 31 tam bursa eşdeğerdir. Koç Üniversitesi’nde 3.945 öğrenci öğrenim görmektedir. Üniversitenin 4.654 lisans, 1.187 yüksek lisans ve 2 doktora programı mezunu bulunmaktadır. Bugüne kadar, toplam 1.091 lisans mezunu yüksek lisans, toplam 362 yüksek lisans mezunu doktora dereceleri almıştır. Koç Üniversitesi, dünya standartlarında geniş laboratuvar, bilgi işlem ve araştırma olanaklarıyla, öğretim üyesi başına düşen makale sayısında son 5 yıldır Türkiye’deki ilk üç öğrenim kurumu arasında yer almaktadır. www.ku.edu.tr

Rezervasyon ve bilgi için; buterzioglu@ku.edu.tr, tiyatrogunleri@ku.edu.tr
Tiyatro Festivali Komitesi Başkanı, Burcu Terzioğlu, 0 533 518 64 19, 0 506 943 32 22

Ulaşım detaylarına www.tiyatrogunleri.com web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Koç Üniversitesi Halkla İlişkiler
0 212 338 15 01 – 0212 338 16 90
ayuruk@ku.edu.tr  ayates@ku.edu.tr

Festival Programı  

 
13 Nisan, Pazartesi
Saat: 18.30 – Açılış Kokteyli
Saat: 19.30
Oyun: Romeolar ve Julietler  
Koç Oyuncuları
Yazar: Shakespeare

14 Nisan, Salı
Saat : 15.00
Söyleşi : “Özgü Namal”
Saat: 19.00
Oyun: Lüküs Hayat
Bahçeşehir Üniversitesi
Oyuncuları
Yazar: Ekrem Reşit Rey

15 Nisan, Çarşamba
Saat: 14.00
Oyun: Ziyaretçi
Yazar: Tuncer Cücenoğlu
Saat: 19.00
Oyun: Ahududu- Galatasaray Üniversitesi Oyuncuları
Yazar: Joseph Otto Kesserling

16 Nisan, Perşembe
Saat: 17.00
Söyleşi: Kent Oyuncuları – “Hakan Gerçek, Okan Yalabık, Demet Evgar, Bülent Şakrak”
Saat: 20.00
Oyun: 39 Basamak – Profesyonel Oyun
Kent Oyuncuları
Yazar: John Buchan

17 Nisan, Cuma
Saat: 19.00
Oyun: Tanrı
Mimikomedi Tiyatrosu – Marmara Üniversitesi
Yazar: Woody ALLEN

20 Nisan, Pazartesi
Saat : 16.00
Söyleşi: “Kenan Işık”
Saat: 20.00
Oyun: Evlilikte Ufak Tefek Cinayetler Profesyonel Oyun
Oyun Atölyesi
 
21 Nisan, Salı
Saat :17.00
Söyleşi: Ayça Bingöl
Saat: 19.00
Oyun: Amphitryon 2000
Yeditepe Üniversitesi Oyuncuları
Yazar: Haldun DORMEN

22 Nisan, Çarşamba
Saat: 17.30
Söyleşi: DOT Tiyatrosu Oyuncuları-Serkan Altunorak,Riza Kocaoglu, Tugrul Tulek, Enis Arikan, Engin Altan Duzyatan, Veda Yurtsever İpek, Cemil Buyukdogreli, Cem Ozeren
Saat: 19.00
Oyun: Yıldız Teknik Üniversitesi Oyuncuları – İki Efendinin Uşağı
Yazar:  Carlo Goldoni

23 Nisan, Perşembe
Saat: 11.00
Oyun: Çocuk Oyunu
İzmir Bademler Köyü Tiyatrosu – Hortumunu Sevmeyen Fil

27 Nisan, Pazartesi
Saat: 20.00
Oyun: Profesyonel- Tiyatro Nefes, Koç Oyuncuları Mezunları
Yazar: Duşan Kovaçevic

Koç Oyuncuları’nın sergileyeceği ‘Romeo ve Juliet’ :

Tiyatroda romantizm dendiği zaman akla ilk gelen oyundur şüphesiz ki Romeo ve Juliet. Hâlbuki Shakespeare’in bu eserini değerli yapan ve diğer oyunlardan ayıran özelliği, basit aşk filmlerindeki gibi romantik, klişe bir kurgu değil; oyundaki olayların, karakterlerin ve karakterlerin duygularının pek çok açıdan gerçekle birebir örtüşmesidir. Bu gerçeklikten yola çıkan Koç Oyuncuları bu sezon Shakespeare’in bu ölümsüz eserini sahneliyor.
    Ömer Akgüllü rejisörlüğünde yorumlanan oyunda, alışık olunduğu üzere klasik Shakespeare metni üzerinden gidilmemiş, onun yerine orijinal oyundaki birtakım sahneler olduğu gibi alınmış, diğer sahnelerse değiştirilerek günümüze uyarlanmıştır. Yani aynı zamanda hem geçmişte hem de günümüzde geçen oyunda, aşk, nefret, fanatizm, aile baskısı ve duygusal çelişkiler ön plana çıkmaktadır. Oyun müziklerindeki birçok sahnede orkestra kullanılmış ve dans figürleri eklenmiştir. Yaklaşık 100 dakika süren oyun 2 perdeden oluşmaktadır.

Romeo ve Juliet

Reji:         Ömer Akgüllü
Koreograf:     Maria Merzlyakova

Koç Oyuncuları
Mehmet Alp Özkardeş (Sahne Amiri)
Özge Nişancı (Reji Asistanı)
Nazlı Kalender (Aksesuar Sorumlusu)
Gökşin Erdemli (Kostüm Sorumlusu)
İlay Bal (Müzik Kordinatörü)
Meriç Güner (Dekor Sorumlusu)
Berfe Gündüz
Özenç Bardakçı
İpek Değirmencioğlu
Çağla Dere
Selen Akın
Ece Ural
Ahmet Umut Kanuni
Orhun Aras Köksal
Emin Buğra Saral
Güher Durmaz
Burcu Babayiğit
Çağlar Ertuğrul
Yavuz Aslan

Mezun Koç Oyuncuları, Tiyatro Nefes’in ‘Profesyonel’ adlı Oyunu hakkında bilgi:

Oyunları birçok dile tercüme edilmiş olan, dünyaca ünlü Sırp yazar Duşan Kovaçevic bu oyununda, Yugoslavya’daki büyük inkılaptan önceki ve sonraki sosyopolitik hayatı, bir entelektüelin biyografisi içinde, kara-komedi türünde ve ironik bir üslupla anlatıyor. Demokrasiye geçişten sonra eski ‘mutlak devlet’ anlayış ve alışkanlıklarının ülkedeki bu transformasyona katılmakta geride kaldığı gösterilirken, polis teşkilatlarının entelektüelleri izleme hikayelerinin dünyanın her yerinde hep birbirine benzediği de ortaya çıkmaktadır.

Tiyatro Nefes Oyuncuları
Enver Murat Güçlü, Zafer İnan, Özge Nişancı, Mehmet Alp Özkardeş

Profesyonel Oyunlar Hakkında Bilgi:

39 Basamak
John Buchan’ın 1915 tarihli casusluk romanı 39 Basamak’ta, sıradan bir adam olan Richard Hannay’nin hayatı, evine gelen yabancı bir casus kadının öldürülmesiyle değişir. Hannay Londra’dan kaçmak zorunda kalır ve İskoçya’ya doğru yola çıkar. Amacı, kadının ölmeden önce ona verdiği bilgileri kullanarak “39 Basamak” adındaki gizli casus örgütünü ortaya çıkarmak, böylece kendini kurtarmaktır. Yolda onlarca farklı kişiyle karşılaşır ve başından pek çok olay geçer.

Oyuncular
Hakan Gerçek, Okan Yalabık, Demet Evgar, Bülent Şakrak

Evlilikte Ufak Tefek Cinayetler
Evlilik üzerine bir oyun olan Evlilikte Ufak Tefek Cinayetler, “kentli”, “orta sınıf” çoğunluğun “normal” dünyasının sınırları içerisinde geçer. Suç işlemek için seri katil olmaya gerek yoktur. Bir kadınla bir erkeğin evliliğinde yeteri kadar suç bulmak hiç de zor değildir.
Acıyla yoğrulmuş bir oyun olan Evlilikte Ufak Tefek Cinayetler, “acı”yı göze alabilme yürekliliğini gösterebilenlere “umut” vaat eder. Tüketmek yerine çoğaltmak, yok etmek yerine var etmek, öldürmek yerine yaşatmak kavramlarına sahip çıkmak gerektiğini savunur.

Oyuncular
Gilles: Haluk Bilginer, Lisa: Vahide Gördüm

“40 AYNA”
Muammer Yanmaz Fotoğraf Sergisi
Tiyatrocuların yazgısı suya yazı yazmaya benzer. Yaşamları boyunca verdikleri emek, katlandıkları özveri, kendileriyle birlikte uçar gider. Bu fotoğraf projesi ile 40 tiyatro oyuncusu, yarattıkları karaktere bir geçiş kapısı olmasının yanı sıra sahneye çıkmadan önceki son hesaplaşma alanları olan aynalardan, Muammer Yanmaz’ın gözüyle izleyicisiyle buluşuyor ve belgelenerek gelecek kuşaklara aktarılıyor.

Sergideki fotoğraflar Kodak T-Max film ile çekilmiş olup Muammer Yanmaz tarafından Kodak Polymax kağıda basılmıştır.

Sergide fotoğrafları yer alan tiyatrocular:

Ali Poyrazoğlu, Arsen Gürzap, Ayla Algan, Bülent Emin Yarar, Can Gürzap, Cihan Ünal, Cüneyt Türel, Çiğdem Selışık, Demet Akbağ, Engin Cezzar, Erol Günaydın, Erol Keskin, Genco Erkal, Gülriz Sururi, Hadi Çaman, Haldun Dormen, Haluk Bilginer, Işık Yenersu, Köksal Engür, Macide Tanır, Mahirünşıray, Mehmet Akan, Meral Çetinkaya, Metin Serezli, Müjdat Gezen, Münir Özkul, Nedret Güvenç, Nejat Uygur, Nevra Serezli, Rasim Öztekin, Rutkay Aziz, Selçuk Yöntem, Sumru Yavrucuk, Tilbe Saran, Uğur Polat, Yıldız Kenter, Yılmaz Erdoğan, Zafer Ergin, Zeliha Berksoy ve Zuhal Olcay’ın fotoğrafları sergide yeralmaktadır. 


Paylaş
Tiyatro Dünyası
Yazar Hakkında: 2006 yılında kurulan Tiyatro Dünyası portalı "Türkiye'nin en popüler, en zengin ve en güncel tiyatro haber ve bilgi portalıdır..."

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here