İstanbul Devlet Tiyatrosu, Anadolu Yakası’nda

 
İstanbul Devlet Tiyatrosu Anadolu Yakası’nda kendisine ait ilk sahnesinin kapılarını, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın da katılacağı görkemli bir törenle 10 Nisan 2009 Cuma günü açtı.
 
2010 Avrupa Kültür Başkenti Etkinliği çerçevesinde Atatürk Kültür Merkezi’nin tadilatta olması nedeniyle İstanbul’un çeşitli bölgelerinde sahneleri açılan İstanbul Devlet Tiyatrosu, Anadolu Yakası’nda kendisine ait ilk sahnesini Üsküdar Eski Tekel Müzesi içinde açıyor.
 
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın gerçekleştireceği açılışta, Trabzon Devlet Tiyatrosu’nda oynayan ve hayranlıkla izlenen “Deli Dumrul” adlı oyun izleyenlerle buluşacak. Güngör Dilmen’in yazdığı ve Yücel Erten’in yönettiği “Deli Dumrul” “Ukrayna-2008 Karadeniz Kulübü Üçüncü Tiyatro Festivali’nde, “Son Üç Yılın En İyi Yapıtı” ödülünü kazandı.
 
Güngör Dilmen’in büyük bir ustalıkla sahneye uyarladığı “Deli Dumrul”,Dede Korkut Hikayeleri’nin en tanınan öykülerinden biridir.
 
Deli Dumrul
Yazan: Güngör Dilmen
Yöneten: Yücel Erten
Yönetmen Yardımcıları: Birkan Görgün, Murat Gökçer
Dekor Tasarımı: Hakan Dündar
Işık Tasarım: Yüksel Aymaz
Dans Düzeni: Salima Sökmen
Müzik: Babür Tongur
 
Oyuncular:M.Fatih Dokgöz, Kadri Özcan, Şebnem Dokurel, Erşan Utku Ölmez,Fatih Topçuoğlu, Ufuk Şener, Başak Anat, Şevki Çepa, Birkan Görgün, M.Ceyhun Gen, Zeynep Ekin Öner, Aslı Artuk Şener, Elif Şeker Saka, Sinem Şahin


Paylaş
Tiyatro Dünyası
Yazar Hakkında: 2006 yılında kurulan Tiyatro Dünyası portalı "Türkiye'nin en popüler, en zengin ve en güncel tiyatro haber ve bilgi portalıdır..."

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here