Dostlar Tiyatrosu – Marx’ın Dönüşü, Mayıs 2009 Oyun Takvimi

 

GENCO ERKAL, YENİ OYUNU “MARX’ın DÖNÜŞÜ” İLE KAPİTALİST SİSTEMİ SORGULUYOR

 

Dostlar Tiyatrosu’nun son oyunu “MARX’ın DÖNÜŞÜ”, Muammer Karaca Tiyatrosu’nda Şubat ayında sahnelenmeye başladı. Howard Zinn‘in kaleme aldığı, Özüm Özgülgen‘in çevirdiği ve Genco Erkal’ın yönetip oynadığı “MARX’ın DÖNÜŞÜ” adlı oyun, krizle sarsılan kapitalist sistemi Karl Marx’ın bakış açısı ile tiyatro sahnesinde sorguluyor.

 

Dostlar Tiyatrosu, 1969 yılından bu yana ilerici-toplumcu sanat doğrultusunda benimsediği ilkelerle, sürekli araştırma, deneme ve yaratma eylemi içinde seyircilerine farklı yapımlar sunmaya devam ediyor. Geçtiğimiz sezon sahnelenmeye başlayan “Sivas ‘93” belgesel oyunuyla yakın dönem siyasi tarihimizin en sarsıcı olaylarından birine dikkat çeken, yurt içi ve yurt dışında 150 oyunla 70 binden fazla izleyiciye ulaşan Dostlar Tiyatrosu, yeni sezonda da “MARX’ın DÖNÜŞÜ” oyunuyla izleyicisiyle buluşuyor.  

 

ABD finans piyasalarında başlayan ve ardından tüm dünyaya yayılan küresel kriz, kapitalizmin temel tezlerinin yeniden sorgulanmasına neden oldu. Küresel piyasalardaki gelişmelere paralel olarak, kapitalizmin tarihsel gelişimi ve temel tezlerine yönelik eleştirileriyle düşünce tarihinde yer edinen Karl Marx’da yeniden keşfediliyor. “MARX’ın DÖNÜŞÜ” oyunu, Marks’ın 19. Yüzyılda getirdiği kapitalizmin eleştirisinin günümüzde de temelde hala geçerli olduğunu gösteriyor.

 

19. Yüzyılda Londra Soho’da yaşayan Marx, “MARX’ın DÖNÜŞÜ” oyununda günümüz New York Soho’dadır. İçinde yaşadığımız dönemin ve Marx’ın yaşadığı dönemin birbiri içine geçecek şekilde yazıldığı oyunla o zamanları aydınlatmanın yanı sıra bugünlere ve bizim bulunduğumuz yere ışık tutmak amaçlanıyor.

 

Genco Erkal’ın yönetip, oynadığı tek kişilik oyunda, Marx’ın karısı Jenny, kızı Eleanor, dostu Engels ve siyasi rakibi Bakunin gibi karakterlerle ilgili değerlendirmeleri önemli bir yer tutuyor. Marx, yaşamıyla ilgili olaylar, Jenny ile yaptığı evlilik, Londra’ya sürülmesi, üç çocuğunun ölmesi, zamanın politik çatışmaları, İrlanda’nın İngiltere’ye karşı direnişi, Avrupa’daki 1848 devrimleri, Komünist Hareket, Paris Komünü olayları hakkında konuşuyor.

Yazan: Howard Zinn

Çeviren: Özüm Özgülgen

Yöneten & Oynayan: Genco Erkal

Giysi Tasarım: Özlem Kaya

 

“MARX’ın DÖNÜŞÜ” – Oyun Takvimi

12.Mayıs.Salı – Yunus Emre Kültür Merkezi, Saat 20:30
14.Mayıs.Perşembe – Avcılar Barış Manço Kültür Merkezi, Saat 20:30
15.Mayıs.Cuma – Muammer Karaca Tiyatrosu, Saat 20:30
16.Mayıs.Cumartesi – Muammer Karaca Tiyatrosu, Saat 20:30
17.Mayıs.Pazar – Muammer Karaca Tiyatrosu, Saat 15:00
21.Mayıs.Perşembe – Caddebostan Kültür Merkezi, Saat 20:30

22.Mayıs.Cuma – Ankara Akün Sahnesi, Saat 20:30 
23.Mayıs.Cumartesi – Ankara Akün Sahnesi, Saat 20:30
24.Mayıs.Pazar – Ankara Akün Sahnesi, Saat 15:30
25.Mayıs.Pazartesi – Konya Devlet Tiyatrosu, Saat 20:30
26.Mayıs.Salı – Eşkişehir Şehir Tiyatroları, Saat 20:30
27.Mayıs.Çarşamba – Bursa Tayyare Kültür Merkezi, Saat 20:30
28.Mayıs.Perşembe – İzmit Süleyman Demirel Kültür Merkezi, Saat 20:30

 

Howard Zinn – Oyunun Yazarı Hakkında Bilgi: Savaş karşıtı ABD‘li muhalif tarihçi ve akademisyen Howard Zinn’in ilk oyunu Marx Döndü’yü (1999) yazmasında çocukluk ve gençlik yıllarının büyük etkisi vardır.

Boston Üniversitesi onursal profesörü olan Howard Zinn, 24 Ağustos 1922’de New York, Brooklyn’de bir fabrika işçisinin oğlu olarak dünyaya geldi. Komünist Manifesto’yu ilk 17 yaşında okuyan Zinn’in üzerinde Komünist Manifesto derin bir etki bıraktı. Çünkü kendi yaşamında, ailesinin yaşamımda gördüğü her şey ve 1939’da ABD’nin içinde bulunduğu koşulların açıklaması yapılıyor, tarihsel nedenleri gösteriliyor ve güçlü bir analizin ışığıyla aydınlatılıyordu. Gençlik yıllarında edindiği sınıf bilinci ile üç yıl tersane işçiliği yapan Zinn, Tersanede kendi gibi üç genç işçi daha bulup, sendikalı olmayan çırak arkadaşlarını örgütlemeye girişti. Aynı ekiple haftada bir buluşup Marks ve Engels’in eserlerini okudular.

Howard Zinn, II. Dünya Savaşı sırasında Amerikan Hava Kuvvetleri’ne katılmış ve madalya kazanmış bir savaş gazisidir. Ordudan ayrıldıktan sonra New York Üniversitesi’ni bitirdi; ardından Colombia Üniversitesi’nde tarih doktorası yaptı. Daha sonra sırasıyla Atlanta Spelman Koleji ve Boston Üniversitesi’nde dersler verdi. Politik teori derslerinde Marks ve Engels’in yazdıklarına ciddi bir biçimde eğildi.

“MARKS’ın DÖNÜŞÜ” oyununun yazarı Howard Zinn, düşünürlerin kişisel yaşamlarını araştırdığı dönemde, 20. yüzyılın ilk yarısında ABD ve Avrupa‘da anarşist görüşün yayılmasında, gelişmesinde büyük bir rol alan Emma Goldman üzerine yazdığı oyunla ilgili aldığı olumlu değerlendirmeler sonrası tiyatro dünyasına adım attı ve Karl Marks’la ilgili bir oyun yazmaya karar verdi. Marks’ı, çok az kişinin bildiği bir şekilde, karısına ve çocuklarına bakmak için uğraşıp didinen bir aile babası olarak göstermek istedi. Yazdığı oyunla Marks’ın Almanya’da başlayan ve Londra’ya uzanan hayat hikayesini, tutkulu ve kendini davaya adamış devrimci yönünü gösterdi.

 

Muammer Karaca Tiyatrosu Tel: 0212 252 59 35


Paylaş
Tiyatro Dünyası
Yazar Hakkında: 2006 yılında kurulan Tiyatro Dünyası portalı "Türkiye'nin en popüler, en zengin ve en güncel tiyatro haber ve bilgi portalıdır..."

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here