Atasoy’dan tartışmaya son nokta

 

“KENDİ GÖK KUBBEMİZ” ADLI OYULA İLGİLİ SABAN’IN İDDİASINI YANITLADI
 
Atasoy’dan tartışmaya son nokta
 
Kültür Servisi – Tiyatrocu Nedim Saban‘ın bir internet sitesinde, İBŞT Genel Sanat Yönetmeni Orhan Alkaya‘nın “Kendi Gök Kubbemiz” adlı oyundaki Yahya Kemal dizelerini sansürlediğini öne sürdüğü yazısıyla ilgili tartışmalara oyunun yazarı Sönmez Atasoy “Alkaya bu işin ustasıdır, üstadımızdır, böyle bir sözü hak etmiyor. Oyunda böyle bir dize yoktur, hiçbir zaman da olmadı” diyerek son noktayı koydu.
 
Saban, Yahya Kemal’in “Şu kopan fırtına Türk ordusudur ya Rabbi/Senin uğrunda ölen ordu budur ya Rabbi/Ta ki, yükselen ezanlarla müeyyed namın/Galib et, çünkü bu son ordusudur İslamın” dizelerinin gala gecesinde Alkaya’nın emriyle sansürlendiğini öne sürmüş; Alkaya da Saban’ın yalan söylediğini, oyunun hiçbir yerinde, söz konusu dörtlüğün yer almadığını söylemişti. Saban da bunun üzerine Toron Karacaoğlu‘nun kendi el yazısı olduğunu öne sürdüğü bir çalışma metnini kanıt olarak sunmuştu. Konuyla ilgili görüşünü aldığımız Karacaoğlu ise “Bu dizeleri rejisörümüz Engin Uludağ metne kendisi eklemişti. Bense yine kendim okumama kararı aldım. Ve oyunun repertuvarda olduğu 1996-2002 yılları arasında da hiç okumadım bu replikleri. Şimdi Alkaya’ya mal edilmesi hatadır. Bu çalışma defterinin de nasıl ele geçtiğini bilmiyorum, konuyla ilgili olarak dilekçe vereceğim. Bu olay buram buram kasıt ve düşmanlık kokuyor” dedi. Orhan Alkaya ise “Bu özel bir defterdir, içinde herşey yazabilir, yazanlar hiçbir şeyi ispatlamaz. Şimdi kurum dışı birinin eliyle böyle özel bir eşyanın nasıl geçebildiğini araştırıyoruz. Soyunma odalarımıza dahi giriliyor; bundan son derece rahatsızız” diye konuştu.
 
Cumhuriyet
 
—————————————–
Konu ile ilgili tüm yazılar
1-Şehir Tiyatroları’nda Yeni Bir Sansür Hikayesi (Nedim Saban)
2-Orhan Alkaya’nın Nedim Saban’ın Yazısı ile İlgili Açıklaması (Orhan Alkaya)
3-Şehir Tiyatroları ve Kendi Gök Kubbemiz ekibi Nedim Saban’ın yazısına tepkili
4-İşte Toron Karacaoğlu’nun El Yazısıyla Sansürlenen Belge (Nedim Saban)
5-Atasoy’dan tartışmaya son nokta (Cumhuriyet)
6-Kurt Puslu Havayı Sever (Nedim Saban)
7-Neden Fırtına Koptu ve Neden -Kendi Gök Kubbemiz- Çatırdadı? (Rıfkı Demirelli)
8-Eskişehir Günlükleri – Kendi Gök Kubbemiz (Rıfkı Demirelli)
9-Kendi Gök Kubbemiz – Topal Ördek (Rıfkı Demirelli)
10-Yahya Kemal’e Şehir Tiyatroları’nda Sansür! (Mehmet Nuri Yardım)
11-Kendi Gök Kubbemiz (Mehmet Nuri Yardım)
12-Tiyatro Dünyası, Kendi Gök Kubbemiz oyunundaki sansür tartışmasına son noktayı koyuyor

Paylaş
Tiyatro Dünyası
Yazar Hakkında: 2006 yılında kurulan Tiyatro Dünyası portalı "Türkiye'nin en popüler, en zengin ve en güncel tiyatro haber ve bilgi portalıdır..."

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here