Ankara Devlet Tiyatrosu’ndan 8 il 8 oyun

 
Ankara Devlet Tiyatrosu
8 değişik ilde 8 değişik oyunla turneye çıkıyor.Eşik, Kanlı Nigar, Uçurtmanın Kuyruğu, Tek Kişilik Şehir, Işık Öğretmen, Kırmızı Başlıklı Kız, Şahane Düğün ve Pinti Hamit turnede sergilenecek oyunlar.

Ankara Devlet Tiyatrosu’nun belirlenen Nisan 2009 programına göre turneye gidecek oyunlar, illeri ve tarihleri şöyle:
Hasan Erkek’in yazdığı, Vacide Öksüzcü’nün yönettiği “EŞİK” 1 Nisan‘da Karabük’te; temsil edilen oyun 2, 3 Nisan‘da Bartın’da; 4 Nisan‘da Zonguldak’ta izlenebilecek. Dekor tasarımı Hakan Dündar’a, giysi tasarımı Funda Karasaç’a, ışık tasarımı Osman Uzgören’e, müziği Nedim Yıldız’a ait olan oyunda; Osman Nuri Ercan, Meliha Savaş, Deniz Gökçe Kayhan, Kurtuluş Şakirağaoğlu, Gönül Döğüşçü, Cüneyt Arif Soysalan, Ayşe Meral Ülkü, Dilek Bozkurt, Barış Onan ve Orhun Üstüner rol aldığı oyunda Müzikler; Fatih Koçer, Mustafa Onur Ergül, Cafer Ozan Türkyılmaz tarafından yapılıyor. Solist ise Nuray Tinel. “Olanakları gitgide kısıtlanan kırsal kesim yaşamından kopup kente göçmüş bir ailenin kentleşme sürecinde atlamaya çalıştığı psikolojik, kültürel, ekonomik “eşik”teki çırpınışı. Nasıl bir gidiş? Çözüme mi? Soruna mı? Her ikisinede…”
Sadık Şendil’in yazdığı, Kazım Akşar’ın yönettiği “KANLI NİGAR” 7 Nisan‘da Samsun’da; 9, 10 Nisan‘da Çorum’da izlenebilecek. Dekor tasarımı Sertel Çetiner’e, giysi tasarımı Sevgi Türkay’a, ışık tasarımı Mehmet Yaşayan’a, müziği Cem İdiz’e, koreografisi Yener Turan’a ait oyunda; Ünsal Coşar, Adviye Öztürk, Erkan Alpago, Mert Tanık, Filiz Yiğitbaşı, Mehtap Öztepe, Yavuz Köken, Ali Fuat Davutoğlu/Halil Akarsu, Mehmet Ali Toklu, Simgem Baykara rol alırken; Gülnur Korkmaz, Perran Vurdum, Emel Okutan, Seray Uygun, Sevtap Yaradılmış, Gökçe Demiröz, Ayşe Gümüş, Gülden Çelen, Sedat Yonar, Ali Şar, Ümit Kiremitçi, Fatih T. Saygılı yardımcı rollerde. Orkestra’da ise; Ahmet Yaldız, Fethi Günçer, Adnan Yıldırım, Fuat Turan, Osman Kurtuluş, Şener Dirik, Umut Osman Gündüz bulunuyor. Sanat Kurumu’nun Övgüye Değer Erkek Oyuncu ve En İyi Giysi Tasarımı ödüllerini alan oyunda; “Geçmiş masal zamanı dışında, kadın-erkek ilişkisini, kadının fendinin, kadınca intikamı, kadınların yeri geldiğinde birbirlerine karşıt duruşlarını, ancak aynı amaç söz konusu olduğunda nasıl birleşebildiklerini bütün zamanlara atfederek eğlenceli bir dille” anlatılıyor.
Savaş Dinçel’in yazdığı, Hakan Çimenser’in yönettiği “UÇURTMANIN KUYRUĞU” 8, 9 Nisan‘da Elazığ’da; 10, 11 Nisan‘da Malatya’da izlenebilecek. Dekor tasarımı Sertel Çetiner’e, giysi tasarımı Nalan Türkoğlu’na, ışık tasarımı Şükrü Kırımoğlu’na, müziği Can Atilla’ya ait olan oyunda; Olcay Kavuzlu ve Mithat Erdemli rol alıyor. “İntiharın eşiğindeki bir adamın çocukluğu ve yetişkinliği arasındaki bölünmüşlük ile yüzleşmesini anlatan oyun, çocukluk zamanında yitirilen bir uçurtmanın geride bıraktığı umudu gözler önüne sermektedir.”
Behiç Ak’ın yazdığı, Serhat Nalbantoğlu’nun yönettiği “TEK KİŞİLİK ŞEHİR” 14, 15 Nisan‘da Samsun’da; 17, 18 Nisan‘da Çorum’da izlenebilecek. Dekor ve giysi tasarımı Işın Mumcu’ya, ışık tasarımı Şükrü Kırımoğlu’na ait olan oyunda; CÜNEYT METE, DEVRİM YAKUT, BENİAN DÖNMEZ, MERVE GÜL, ERCAN UĞUR ve MELİH DURAN rol alıyor. Oyun: Teknolojinin ve bireyselleşmenin oluşturduğu tek kişilik dünyaların eleştirisi. “Aileler artık tek kişilik mi? Teknoloji yazın üşümemizi, kışın terlememizi mi sağlıyor? Artık hayat bir takım kurslara gitmekten ibaret mi? Ekonominin kötüye doğru gittiğini havanın ve suların temizlenmesinden anlayabilir miyiz? İnsanlar sırf kendi çıkarları için mi intihar ediyor? Şehirler şehir dışına mı taşınıyor? Küsmek kalp ve damar hastalıklarına iyi gelir mi? Kendimizi en yalnız hissetmediğimiz anlar, yalnız kaldığımız anlar mı? Kendinize gülebilirsiniz ama kendinizi gıdıklayabilir misiniz? Kandırılması en kolay canlılar erik ağaçları mı?”

15, 16 Nisan‘da Elazığ’da; 17, 18 Nisan‘da Malatya’da; 30Nisan‘da Gaziantep’te izlenebilecek olan “IŞIK ÖĞRETMEN”in yazarı Tülay Güngör, yönetmeni Ensar Kılıç. Dekor tasarımı Onur Ayaz’a, giysi tasarımı Fatma Görgü’ye, ışık tasarımı Ahmet Karademir’e, müziği Can Atilla’ya, dansları Alparslan Karaduman’a ait olan oyunda; Erdinç Doğan, Mesude Yılmaz, Ümit Hasret Aslan, Necmi Çavdarlı rol alırken koroda; Gülfem Alta Karahanoğulları, Atilla Kılıç, Fulya Çelik, Fikriye Musluoğlu, Murat Özgen, Dilber Evrim Alev Bağcı, İsmet Tamer, Aslıhan Nebi Ercan, Serhat Elifer ve Cihan Kaymak görev alıyor. Hüseyin Hüsnü Tekışık anısına hazırlanan oyunda “Işık öğretmen 1848′de başlayan muallim mekteplerinin yeni eğitim anlayışını genç Cumhuriyet’le kurulan köy enstitüleri ve öğretmen okullarıyla devam eden çağdaş eğitim yolunda, öğretmenlerin karşılaştığı zorlukları ve Cumhuriyet’in kuruluşundaki önemli rollerini, yaparak, yaşayarak üreten eğitimi, sahneye aktaran müzikli belgesel.”

Ulviye Karaca’nın yazıp yönettiği “KIRMIZI BAŞLIKLI KIZ” 21, 22 Nisan‘da Samsun’da; 24, 25 Nisan‘da Çorum’da küçüklerle buluşacak. Dekor ve giysi tasarımı Aytuğ Dereli’ye, ışık tasarımı Zeynel Işık’a, müziği Can Atilla’ya, dansları Yener Turan’a, kukla tasarımı Ulviye Karaca’ya ait olan oyunda; Nalan Kıray Yavuz, Bengi Ebru Oray, Ezgi Koç, Serdar Uğurlu, Sebilay Yoldaş, Cem Ataç, Füsun Demirden, Alev Arslan, Erdal Karakurt ve Ferhat Alkuş rol alıyor. “Annesinin iş hayatına atılmasıyla kendini yalnız hisseden küçük kız, büyük annesini ziyaret ederken hayatın içinden geçer.”
Robin Hawdon’ın yazdığı, Özcan Özer’in çevirdiği, Hakan Çimenser’in yönettiği “ŞAHANE DÜĞÜN” 28, 29 Nisan‘da Samsun’da seyirciyle buluşacak. Dekor tasarımı Işın Mumcu’ya, giysi tasarımı Gülümser Erigür’e, ışık tasarımı Şükrü Kırımoğlu’na ait olan oyunda; Meltem Baytok, Okan Şenozan, Tolga Çiftçi, Aslı Kılan, Hülya Gülşen Irmak ve Pervin Ünalp rol alıyor. “Evlilik… Her genç insanın hayali… Beyaz gelinlik, çiçekler, kutlamalar, balayı… Ancak, damat kutlamaya düğünden bir gece önce başlarsa ne olur?”

29, 30 Nisan‘da Elazığ’da sahnelenecek olan “PİNTİ HAMİT‘in yazarı Teodor Kasap, günümüz Türkçesine uyarlayan Doç. Dr. Mustafa Özcan, yöneten Münir Canar. Oyunun dekor ve giysi tasarımı Funda Karasaç’a, ışık tasarımı Mehmet Yaşayan’a, müziği Kemal Günüç’e, dans düzeni Hakan Odabaşı’na ait. Oyunda; Buğra Koçtepe, Koray Karaca, Aylin Gürsoy Arıöz, Mümtaz Aydoğan Mengi, Bahadır Karasu, Hicran Yavuz, Gerçek Özkök Akdemir, Cem Balcı, Müjde Hayat, Acan Ağır Aksoy, Orhan Kocabıyık, Turgut Alkaçır, Celal Murat Usanmaz, Bülent Türkmen, Melek Ateş ve Hüseyin Yunus Çakıroğlu rol alıyor. Müzisyenler ise: A. Yıldan Dirik, Haluk Derinöz, Ümmiye Özden ve Duran Aşkın. “Para çok var ama kimde, nerede. Aşk güzel yaşanıyor ama kiminle. Gözle görünen elle tutulan şeyler için her şey . Ya görmediklerimiz, gösterilmeyenler. İşte komedi burada. Görmek istediğimiz kadarıyla.”
 
01 Nisan-30 Nisan 2009
Ankara Devlet Tiyatrosu

Paylaş
Tiyatro Dünyası
Yazar Hakkında: 2006 yılında kurulan Tiyatro Dünyası portalı "Türkiye'nin en popüler, en zengin ve en güncel tiyatro haber ve bilgi portalıdır..."

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here