Tiyatro Eleştirmenleri Birliği Tiyatro Ödülleri Açıklandı

 

Tiyatro Eleştirmenleri Birliği Geleneksel Seçimini Yaptı

 

UNESCO’nun sivil toplum örgütlerinden Uluslararası Tiyatro Eleştirmenleri Birliği (IATC)’nin Türkiye Merkezi’nce (TEB) verilen geleneksel yılın tiyatro ödüllerinin 2008–2009 sezonu sahipleri belli oldu. 2008–2009 TEB tiyatro ödülünü, içerikte yoğunluğu, biçimde yeniyi arayan, çağdaş tiyatro akımlarının örneklerini Türk seyircisiyle buluşturan ve farklılık yaratan Tiyatro DOT, ilk mobil projesi olan  “Dotbilsarda – Vur / Yağmala / Yeniden” ile aldı.

 

İngiliz oyun yazarı Mark Ravenhill’in on yedi kısa oyun, bir radyo oyunundan oluşan ve sekiz aylık bir süreci kapsayan Bilsar sponsorluğunda gerçekleştirilen “Vur/Yağmala/Yeniden (Shoot/Get Treasure/Repeat)” projesini Murat Daltaban yönetiyor. Bu oyunlarda görev alan özellikle genç ve yetenekli oyuncuların tiyatromuza kazandırılması da ödül gerekçeleri arasında yer aldı. Savaş, barış, otorite, özgürlük, demokrasi, suç, ceza, hastalık kavramlarının kullanılarak günümüz keşmekeşinin hikâye edildiği proje tamamlandığında savaşın her açıdan ele alınmış olacağı, savaşın birey üzerindeki etkisinin gözler önüne serileceği gerçeği tiyatro eleştirmenlerinin kararının esas gerekçesini oluştururken, açıklamada “savaş, barış için de kaçınılmazdır” deniliyor, Tiyatro Dot ve Murat Daltaban’ın bu savaşı tiyatro alanında sürdürdüğünün altı çiziliyor.

Türkiye Tiyatro Eleştirmenleri Birliği’nin tüm üyelerinin kapalı oyla belirledikleri geleneksel ödül oylamasında Okan Yalabık da 2008–2009 sezonu “Genç Yetenek” ödülüne değer görüldü. Yalabık, “Martı”, “Inishmore’lu Yüzbaşı”, “Kumarbazın Seçimi”, “39. Basamak” ve “Bayrak” oyunlarındaki tutarlı ve başarılı oyunculuğu ile ödüle hak kazandı.

Birliğin Ankara Temsilciliği de, aynı yöntemle yaptığı seçimde Ankara Devlet Tiyatrosu yapımı olan, Güner Sümer’in tek kişilik oyunu “Hüzzam”daki incelikli yorumu, yanı sıra soluklu oyunculuğunun ‘tiyatro dersi’ niteliği taşıması ve sanatçının “emeklisinin” olamayacağının somut kanıtı olması gerekçeleriyle “Yılın Tiyatro Sanatçısı Ödülü” başlığı altında “2008–2009 sezonunda Maral Üner‘i ödüllendirdi.

 

Tiyatro DOT’un ve Okan Yalabık’ın ödülleri 4 Nisan akşamı İstanbul Tünel’deki Bilsar Binası’nda dotbilsarda projesinin 6. gösterisi olan “Mahşer” ve “Ana” oyunlarından sonra yapılacak törenle verilecek. TEB Ankara temsilciliği ödülü ise, nisan ayında Ankara Devlet Tiyatrosu’nda oynanacak “Hüzzam” oyunlarından birinden önce usta oyuncu Maral Üner’e sunulacak.


CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here