Ustalara Saygı, Bedri Rahmi Eyüboğlu için…

 
Resim ve şiirlerinde halk sanatımızın geleneğinden beslenen

Bedri Rahmi Eyüboğlu için hazırlanan gece, 9 Şubat’ta gerçekleştirilecek

 

Denizin ve türkülerin sanatçı oğlu “Ustalara Saygı”da

 

Etkinlik: Ustalara Saygı Toplantısı-Bedri Rahmi Eyüboğlu

Tarih: 9 Şubat 2009 Pazartesi

Yer: Melih Cevdet Anday Sahnesi- Akatlar Kültür Merkezi

Saat: 20.00

 

Beşiktaş Belediyesi tarafından düzenlenen “Ustalara Saygı” etkinlikleri, 9 Şubat Pazartesi akşamı Bedri Rahmi Eyüboğlu gecesiyle sürecek. Anadolu halk sanatının geleneğinden beslenerek resim ve şiirde kendine özgü bir ekol yaratan usta için hazırlanan gece, saat 20.00’den itibaren Melih Cevdet Anday Sahnesi’nde (Akatlar Kültür Merkezi) takip edilebilecek.

 

Faruk Şüyün’ün hazırladığı ve moderatörlüğünü üstlendiği etkinlikte, ülkemizin yetiştirdiği çok yönlü sanatçılar içinde ilgilendiği her alanda ‘usta’ sıfatını hak etmesiyle ayrılan Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun dostları söz alacak. Ustanın resminden mozaiklerine, şiirinden yaşam tutkusuna, mavi yolculuklarından dostluklarına uzanan ‘Bedri Rahmi sohbetine’; birlikte çalıştığı Azmi Usta, Doğan Hızlan, Ertan Mesçi, Fikret Otyam, Haşim Nur Gürel, Hıfzı Topuz, Hülya Vurnal İkizgüzel, Ömer Faruk, torunu Rahmi Eyüboğlu ve gelini Hughette Eyüboğlu katılacak. Gecenin sanat ve edebiyat dünyasından izleyicileri de sohbete dahil olacak.

 

Anadolu’nun dilinden ve kültüründen beslenerek yarattığı unutulmaz şiirleri edebiyatseverlere armağan eden Bedri Rahmi Eyüboğlu için hazırlanan gecede, tiyatro sanatçıları ustanın sevilen dizelerinden oluşan bir dinleti gerçekleştirecek. Aralarında “Deniz Türküsü”, “İstanbul Destanı”, “Karadut”, “Sevgi Üstüne”, “Sitem”, “Türküler Dolusu”, “Çakıl”, “Can Tükenir”, “Yar Yüreğin Yar”, “Zindanı Taştan Oyarlar”ın da bulunduğu şiirleri; Ayşe Lebriz Berkem, Bertay Ateş, Cemil Büyükdöğerli, Efe Tuncer, Neslihan Arslan ve Tuğçe Tanış yorumlayacak.

 

Bedri Rahmi’nin fotoğraflarından bir dia gösterisinin ve sanatçı için hazırlanan belgeselden görüntülerin izleyicilere sunulacağı “Ustalara Saygı”da, Melih Cevdet Anday Sahnesi’nde bir de sergi açılacak. Sergide, sanatçının oğlu Mehmet Eyüboğlu’nun babasının geleneğinden yola çıkarak yarattığı yazmalar sanatseverlere sunulacak. Mehmet Eyüboğlu da sağlığı elverirse geceye konuk olarak katılacak.

 

“Ustalara Saygı” etkinlikleri, 16 Şubat’a Orhan Kemal ile devam edecek…


CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here