Sinop Sanat Tiyatrosu, nükleere karşı yeniden yollarda

 
“Tımarhanede Özgürlük Var” oyunuyla Güneydoğu’da kışın başında başarılı bir turne gerçekleştiren Sinop Sanat Tiyatrosu bu kez  Ankara’dan yola çıktı. 10 Şubat akşamı Ekin Tiyatrosu’nda perde açan topluluk Dikmen Vadisi, Hüseyingazi, Mamak ve Keçiören bölgelerinden izleyicilerin kitlesel olarak doldurduğu bir salonda perde açtı.
 
Halkevleri’nin organizasyonu ile gerçekleşen oyunda izleyiciler sahnedeki “deli”lerin haline kah güldüler kah uzun uzun alkışladılar.
  
“Nükleer Karşıtı Platform”un organizasyonu ile gerçekleşen turnenin ikinci oyunu bu kez Mamak’ta sergilendi. Oyun öncesi Karadeniz’de santral yapımına karşı eylemliliklerde yaşamını yitiren üç genç; Öner, Soner ve Güneş anıldı. Ankara Jeoloji  Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Çelebi de bir konuşma yaptı.
 
Tuzluçayır ve Mamak semtlerinde çalışmalar yapan Pir Sultan Abdal Derneği, Çağdaş Kadın Vakfı gibi demokratik kurumlarının organizasyonu ile gerçekleşen gösteri yine yoğun bir izleyici kitlesiyle buluşmayı başardı.
 
Ankara’dan yola çıkan Sinop Sanat Tiyatrosu Sağlık Emekçileri Sendikası (SES)in organizasyonu ile Hatay’da KESK Şubeler Platformu organizasyonu ile Mersin’de gösterilerini yaparak turnesini sürdürdü. Mersin’de işten çıkarılan liman işçileri de izleyiciler içindeydi.
 
Turnenin Kahramanmaraş ayağında ise Narlı ilçesi vardı. Bölgenin en büyük çimento fabrikasının olduğu ilçede yaşayanlarla sohbet eden oyunculara ilçe halkı, bir yandan işsizliğe çare olan çimento fabrikasının öte yandan da çevrelerini kiriyle tozuyla kirletmesinden yakındı.


Paylaş
Tiyatro Dünyası
Yazar Hakkında: 2006 yılında kurulan Tiyatro Dünyası portalı "Türkiye'nin en popüler, en zengin ve en güncel tiyatro haber ve bilgi portalıdır..."

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here