NOTER, her pazartesi GapataPerform’da

 “NOTER”

OYUNU DEVAM EDİYOR!

 

“Ve Diğer Şeyler Topluluğu” tarafından 16 Şubat – 20 Nisan 2009 tarihleri arasında her Pazartesi saat 20:30’da GalataPerform’da sahnelenen“NOTER” adlı yeni tiyatro oyunu büyük ilgi görüyor.

 

Risk almaktan kaçınmayan bir tiyatro alanı yaratma hedefiyle kurulan “Ve Diğer Şeyler Topluluğu”; 16. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali’nde prömiyeri yapılan yeni oyunu “NOTER” ile tiyatro severlerle buluşuyor. Yeşim ÖZSOY GÜLAN’ın yazıp yönettiği “NOTER”in dekorunun seyirci-oyuncu alanı ayrımını bozan ve yeniden kurgulayan bir yapıya sahip olması izleyiciyi oyunun içine çekiyor. 

 

İzleyicisinin tiyatro mekânına girdiği andan itibaren, bireyin devletle burun buruna geldiği kurumlardan biri olan noter binasının içindeki bir müşteri gibi hissettiği oyun; devlet ve kişi arasındaki boşluklar ve sessizlikler üzerine kurulu.  Günümüz Türkiye’sinde farklı nedenlerle susturulan, sessizleştirilen, yeri geldiğinde öldürülen bireyin yakarışının aktarıldığı “NOTER”de, devletin bireyden üstün tutulduğu bir yapının içinde yaşananlar konu ediliyor. Noter ortamına dayanarak, bir ses ve sessizlikler bütünü olarak yorumlanan oyunda; sararmış sayfaların, eski masaların, dolapların ve bıkkın yüzlerin ardında çok garip şeyler oluyor!

 

“Ve Diğer Şeyler Topluluğu” tarafından sahnelenen “NOTER” adlı tiyatro oyunu,   20 Nisan 2009 tarihine kadar her Pazartesi saat 20:30’da GalataPerform’da izlenebilir.

 

 

“Ve Diğer Şeyler Topluluğu” Hakkında

 

“Ve Diğer Şeyler Topluluğu” 2001 yılında oyun yazarı, yönetmen ve oyuncu Yeşim ÖZSOY GÜLAN tarafından kurulmuş olan ve sahnede yeni metin, sahne teknolojileri ve disiplinler arasılık konularına odaklanan bir tiyatro topluluğudur.

 

2001’den beri, Yeşim ÖZSOY GÜLAN’ın yazıp yönettiği <Oyun Alaturka>”, “Sene 2084”, “Ev-Kakofonik bir Oyun”, “Aksak İstanbul Hikayeleri”, “Playback”, Son Dünya”, Noter” adlı oyunlar, yurtiçi ve yurtdışında pek çok mekanda, topluluk tarafından sahnelenmiştir. 

 

“Ve Diğer Şeyler Topluluğu”; yurt içinde, 2003 yılında Yeşim ÖZSOY GÜLAN tarafından kurulan Galataperform’dan Kenter Tiyatrosu’na, AKM Aziz Nesin Sahnesi’ne kadar pek çok sahnede oyunlarını sahneleme fırsatı bulmuştur. Topluluğun katıldığı başlıca festivaller arasında Bonn Bienali, Şimdi-Now Festivali (Berlin Hebbel Tiyatrosu), Avrupa’dan Yeni Oyunlar Tiyatro Bienali (Wiesbaden) ve İstanbul Uluslararası Tiyatro Festivali bulunmakta.

 

Topluluğun bugüne kadar aldığı ödüller arasında 2005 ve 2007 Lions Halk Jürisi Yenilikçi Tiyatro Ödülü (“Aksak İstanbul Hikayeleri” ve Son Dünya” adlı oyunlarla) ve Afife Tiyatro Ödülleri 2006 – Cevat Fehmi Başkut En İyi Yerli Oyun Yazarı (Aksak İstanbul Hikayeleri” adlı oyun ile) sayılabilir.

 

“NOTER”

 

Yazan & Yöneten: Yeşim Özsoy Gülan

Dramaturji: Ceren Ercan

Dekor & Kostüm Tasarım: Bahar Uyandıran

Makyaj: Aslı Ersüzer

Işık Tasarımı: Enver Başar

Müzik Danışmanı: Alper Maral

Reji Asistanı: Lara Aysal

Sanat Danışmanı: Genco Gülan

Fotoğraf: Ali Karatuna / Alengirhane Fotoğraf

 

Oyuncular:

Noter: Saydam Yeniay

Başkatip: Koray Tarhan

Şahsenem Hanım: Ayşe Burcu Eren

Çaycı Osman: Özer Arslan

Selim Bey: Batur Belirdi

Erdem Güçbilmez: Mark Levitas

Melis Hanım: Buket Yanmaz

Uzaylı Teyze: Nükhet Akkaya

Ahmet: Emre Yetim 

Ece: Selin Zafertepe

Elvan: Neşe Mengüloğlu

 

Bilet Ücretleri:

                        Tam: 25 YTL

                        Öğrenci: 10 YTL

 

Bilgi İçin:

GalataPerform

 

Adres: Büyük Hendek Cad. No:21 Galata Kuledibi Beyoğlu ISTANBUL

Tel: 0 212 243 99 91

Web:  www.galataperform.com

           www.vedigerseyler.com


CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here