Çırağan Oyuncuları (Dündar İncesu)


Bu yılın ilk ayının en güzel “sanat olayı” Çırağan Sarayında sergilendi.

Şimdiye değin hiç tiyatroda sahneye çıkmamış ve tiyatro eğitimi almamış 14 yürekli insan Sadık Şendil’in KANLI NİGAR adlı müzikli-danslı oyununu sahneledi.

Çırağan Palace Kempinski’nin uzun yıllar İnsan Kaynakları Gelişim Bölüm Başkanı olarak görev yapan Rengin KARAHAN otelde görev yapan birbirlerini tanımayan veya uzaktan tanıyan çeşitli birimlerde çalışanların kaynaştırılması,tanıştırılması, ortaklaşa bir ürün etrafında paylaşımcılık projesi olarak 2008 şubat ayında başlattığı çalışma öyle bir ivme kazanarak hızla gelişti ki kısıtlı zaman aralıklarına sığdırılmış 9 aylık çalışma provaları sonucu ele avuca sığmaz bir ürün ortaya çıktı.

Kimi muhasebe,kimi resepsiyon, kimi mutfak,kimi güvenlik birimlerinde çalışanlar öyle bir müzikli-danslı oyun sergilediler ki, öyle bir gösteri sundular ki insanın bu kişilerin evvelce hiç tiyatro- sahne eğitimi almadıklarına, ilk kez gösteriye çıktıklarına inanısı gelmiyor.

Önceleri kendileri için- kendilerini kanıtlamak üzere yola çıkan bu yürekler, bize bir kez daha gösterdi ki “ yetenek” denilen kavramın % 99,9 u çalışmak, çalışmak-anlamayı, anlamak-yapmayı, yapmak-hissetmeyi ortaya çıkarıyor. Zaten hissedince bunu paylaşmanın yolu aranıyor ve ortaya Rengin Karahan’ ın yeşertmeye çalıştığı tohum fideleri gelişip, boy atıyor ve meyvelerini sunuyor.

Bunun diğer kurum ve kuruluşlara örnek olmasını gönül öyle istiyor ki… Bugüne kadar bir- iki bankanın salt parasal destekleri ile ortaya çıkan ürkek ürünler yanında “ÇIRAĞAN OYUNCULARI” nın yaptığı kıyas kabul edilemeyecek bir etkinlikte.

Bir zamanlar OYUN Tiyatro Dergisinde Boğaziçi Üniversitesi Oyuncuları ( BUO) nın ortaya koyduğu eserleri ve çalışmalar için “keşke bir –iki kez üniversite öğrencilerine sunulan bu ürünleri yakın-uzak çevredeki insanlarla da paylaşsalardı “ diye yazmıştık.

Bunu söylediğimizde yıl 1976 idi. Şimdi yıl 2009…

33 yılda arpa boyu yol aldık mı ?
Kurumların çalışanları, üniversite öğrencileri gibi mezun olma sorununu yaşamıyorlar. Tabii onlarında başka sorunları olabiliyor ama normal şartlar altında ticari işletmelerde çalışanların sürekli bir –iyi/kötü-gelirleri olduğu, sanatla-sporla uğraşmak için zaman ayırabildiklerini ön kabul olarak aldığımızda Yurdumuzda ne büyük bir potansiyel bulunduğunu düşünebiliyor musunuz ?

“17 Nisan” denilen bu ruh Ulusun gelişmesini eğitim- sağlık- ekonomik alanlarda yararları, nefes aldıran ciğerleri ortaya koymada kurumların çalışanlarına fon yaratmasını gerektiriyor.

Aşçı-güvenlik-muhasebe-servis elemanı- otopark görevlisi- hizmetli olarak çalışan bu yürekli birbirlerine kaynaşmış ÇIRAĞAN OYUNCULARI profesyonel oyunculara- bu işin eğitimini görmüşlere parmak ısırtacak bir yükü omuzlayarak bizlerle paylaştılar. Dilerim ki bunu benim gibi talihli bir çok kişiyle de paylaşırlar. İşin zor yanı yeni başlıyor. ÇIRAĞAN OYUNCULARI kolay gelsin !
Yolunuz açık olsun !

Dündar İncesu

Paylaş
Tiyatro Dünyası
Yazar Hakkında: 2006 yılında kurulan Tiyatro Dünyası portalı "Türkiye'nin en popüler, en zengin ve en güncel tiyatro haber ve bilgi portalıdır..."

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here