28. Yılında Bizim Tiyatro, F451 ile sahnede !

 

 
 
Bizim Tiyatro / 28.Yıl / F451
 
Kadıköy Barış Manço Kültür Merkezi (0216) 418 95 49

07, 14, 28 Şubat C.tesi 20.30

 
(Bradbury’nin Fahrenheit 451 romanından ve

Truffaut’nun aynı adlı filminden yararlanarak)

Oyunlaştıran-Yöneten

Zafer Diper

 
Yönetmen Yardımcıları

Aslı Nişancıİzgen Diper

Işık-Müzik Süreyya Karaduman

Film Gösterimi Özgür Sağlık

Sahne Uygulayımcısı Murat Kızılkaya

 
K i ş i l e r

Yüzbaşı Hüseyin Taş

Montag Zafer Diper

Clarisse Aslı Nişancı

Mildred Nazan Diper

Cervantes Özgür Sağlık

 
Oyun  2039 yılında geçmektedir.. Kitap kağıtlarının yanıp tutuştuğu ısı derecesidir F451 ve itfaiyecilerin giysilerinin  kollarında  bu yazılıdır. İtfaiyeciler yangın söndürmek yerine, yapılan ihbarlar doğrultusunda- kitapları yakmakla görevlidirler artık. Ülkede çizgi roman, eski iyi itiraflar ve ticaret mecmuaları dışında kitap okumak, kitap bulundurmak yasak ve büyük bir suçtur.. Montag da işini seven bir itfaiyecidir ve kendisini, yaptığı işi hiçbir zaman sorgulamamıştır. Ta ki on sekiz yaşındaki genç kıza, Clarisse’e rastlayana dek. Yaşamındaki yanlışlar doğrularla yer değiştirmeye başlar o andan sonra.. Eşi Mildred’la iletişimsiz-kopuk birlikteliğinin ayrımına varır; toplumdaki çarpıklıkları derinden duyumsamaya ve onları düşünmeye başlar. Gizliden gizliye, ele geçtirdiği kitapları okumaktadır artık sürekli. Daha sonra da ihbar edilen kendisi olur ama.. Kitap insanlarının bulunduğu yere, ormana kaçar.. Orada herkes bir kitap ezberleyip bir diğerine aktarmaktadır…
 
Kitap yakmalar tarihçesine de girerek, gelişen süreçte; sansüre, totaliter yönetimlere, kültür endüstrisine eleştirisel bir bakış açısı  F451..
 

Paylaş
Tiyatro Dünyası
Yazar Hakkında: 2006 yılında kurulan Tiyatro Dünyası portalı "Türkiye'nin en popüler, en zengin ve en güncel tiyatro haber ve bilgi portalıdır..."

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here