Trabzon Sanat Tiyatrosu Ermenistan’da

 

Trabzon Sanat Tiyatrosu (TST), Ermeni asıllı yazar Hagop Baronyan’ın 1887 yılında yazdığı, yine Ermeni asıllı yönetmen Hrant Hakobyan’ın yönettiği “Bağdasar Kardeş” adlı oyunu, resmi olarak davet edildiği Ermenistan’da sahneleyecek.
 
TST Yönetmeni Necati Zengin, Trabzon Gazeteciler Cemiyetinde düzenlediği basın toplantısında, bu yıl 16’ıncı yılını kutlayan TST’nin, “Bağdasar Kardeş” adlı oyunu ilk kez 24 Kasım 2006’da Trabzon’da sahnelediğini belirtti.
 
Oyunu, Trabzon’un yanı sıra İstanbul ve Ankara’da da sahnelediklerini ifade eden Zengin, “Tiyatromuz, Ermenistan’ın Vanadzor şehri Akademik Devlet Tiyatrosu tarafından resmi olarak Ermenistan’a davet edilmiştir. Yaşanan bu gelişme, Türkiye adına bir ilki işaret etmektedir. Türkiye’den ilk kez bir tiyatro grubu, Ermenistan’a resmi davetli olarak gidip, oyununu 25-27 Kasım tarihlerinde Ermenistan halkının beğenisine sunacak” dedi.
 
Trabzon’un Rahip Santoro ve gazeteci Hrant Dink suikastlerinin ardından tüm dünyanın ilgi odağı haline geldiğini vurgulayan Zengin, “Trabzon’da bir Ermeni oyununun oynanması ve ilgi görmesi, Türkiye adına çok önemli bir kültür hizmeti yaptığımızı ortaya koyuyor” diye konuştu.
 
Zengin, 2 perdelik komedide, zengin kocasını aldatan genç ve güzel bir kadının, kocası tarafından mahkemeye verilmesi ve sonrasında yaşananların anlatıldığını dile getirdi.

Paylaş
Tiyatro Dünyası
Yazar Hakkında: 2006 yılında kurulan Tiyatro Dünyası portalı "Türkiye'nin en popüler, en zengin ve en güncel tiyatro haber ve bilgi portalıdır..."

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here