Özel tiyatrolar yardım almak için sıraya girdi

 
Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2008-2009 sanat sezonunda özel tiyatrolar için ayırdığı 2 milyon YTL’lik ödeneği 2,5 milyon YTL’ye çıkarması üzerine, talip olan 225 özel tiyatro sayısı da 247’ye çıktı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, özel tiyatrolara devlet desteği adı altında bu yıl 2 milyon YTL ödenek ayırmış ve son başvuru tarihini 15 Ağustos olarak belirlemişti. Ancak ödeneğin fon artımıyla 2,5 milyon YTL’ye çıkarılması üzerine başvuru tarihi de 10 Ekim’e kadar uzatıldı.

Başvuru tarihinin uzatılması sonucunda, Bakanlıktan “yardım” isteyen özel tiyatro sayısı 247’ye, birden fazla proje başvurusu yapılabilmesi nedeniyle ise başvuran proje toplamı da 288’e ulaştı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürü Ayşenur İslam ANKA’ya yaptığı açıklamada, “Birimimizde geçen yıl kararlaştırılan paradan bir miktar daha fazla para vardı. Bunu da özel tiyatrolara yardım için kullanmaya karar verdik. 2,5 milyon YTL’ye çıkardık, parayı artırınca süreyi de uzattık ki, daha çok müracaat olsun diye. Son başvuru tarihine dosyalarını yetiştiremeyen tiyatrolar vardı, onlar da yeniden müracaat edebildiler” dedi.

Bu yıl asıl desteklemek istediklerinin amatör oyunlar olduğunun altını çizen İslam, “Onlardan çok miktarda başvuru tarihini kaçırdığı için geri dönenler vardı. Onlar da yeniden başvurabildiler, bundan dolayı memnuniyet duyuyoruz” dedi.

İslam, Profesyonel Oyunlar kategorisinde 88, Profesyonel Çocuk Oyunları kategorisinde 71 tiyatro, Amatör Oyunlar Kategorisinde 75 ve Geleneksel kategoride ise 37 özel tiyatronun başvurduğunu kaydetti.

GEZEN LİSTEDE YOK

Geçtiğimiz sanat sezonunda, tiyatro sanatçısı Müjdat Gezen, Trabzon Devlet Tiyatrosu’nun, Haşmet Zeybek’e ait “Düğün ya da Davul” adlı oyunda, “Başbakan kimden korkar? Amerika’dan” replikleri nedeniyle oyuncuların uyarı cezası almasına tepki göstermiş, projesi kabul görmesine rağmen Bakanlığın 30 bin YTL’lik teşvik yardımını bu gerekçeyle reddetmişti. Gezen, 2008-2009 sezonu için başvuruda bulunanlara arasında bulunmuyor. İslam, Gezen’in ödenekten yararlanmak için başvuruda bulunmadığını söyledi.

“HER TÜRLÜ YAPICI ELEŞTİRİYE AÇIĞIZ”

Trabzon Devlet Tiyatrosu oyuncularının uyarı cezası almalarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan İslam, ”Sanatta eleştiri olmalıdır tabi” yorumunu yaptı. Kendilerinin her türlü yapıcı eleştiriye açık olduklarını söyleyen İslam, “Ben üniversiteden geliyorum, akademisyenim. Eleştir bilimin temelidir, öyle inanıyoruz. Eleştirmeden bir şey yapmak mümkün değildir” diye konuştu.

Kaynak : Star Gazetesi

Paylaş
Tiyatro Dünyası
Yazar Hakkında: 2006 yılında kurulan Tiyatro Dünyası portalı "Türkiye'nin en popüler, en zengin ve en güncel tiyatro haber ve bilgi portalıdır..."

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here