Devlet Tiyatroları’nden küçük izleyiciler için Çocuk Sahneleri !

Devlet Tiyatroları (DT) Genel Müdürü Lemi Bilgin, her gün ve günde iki kez çocuk oyunlarının sahneleneceği ”Çocuk sahneleri” kurmaya karar verdiklerini bildirdi.

Bilgin, bu yıl, 500 bin çocuğu tiyatroyla buluşturma hedefleri olduğunu hatırlattı. Bir yılda çocuk oyunlarıyla yaklaşık 60-70 bin küçük seyirciye ulaştıklarını belirten Bilgin, ”Az değil, ciddi bir rakam, ama Türkiye geneline baktığımızda rakam bize biraz az geldi. Bu nedenle büyük bir hedef koyduk” dedi.

Bu nedenle öncelikle haftada 1-2 yerine, her gün çocuk oyunu sahnelemeye karar verdiklerini ifade eden Bilgin, özellikle İstanbul ve Ankara’da çocuk sahneleri açacaklarını bildirdi.

Bilgin, ”İstanbul’da Cevahir’de bir sahne aldık, sadece çocuk oyunlarını, her gün ve günde iki kere burada oynayacağız. Ankara’da da aynı şekilde, normal cumartesi-pazar oyunlarımızın dışında, Mahir Canova sahnemizi çocuk ve gençlik tiyatrosu olarak ayırıyoruz. Her gün orada bir ya da iki çocuk oyunu oynayacağız. Bir de Ankara’daki Muhsin Ertuğrul Sahnemizi çocuk ve gençlik tiyatrosu olarak kullanmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Bilgin, bu sahnelerin, ilerleyen dönemlerde, binası, koltukları, sahnesi, oyunları ve fuayesiyle bir çocuk tiyatrosu olmasını amaçladıklarını söyledi.

AA


Paylaş
Tiyatro Dünyası
Yazar Hakkında: 2006 yılında kurulan Tiyatro Dünyası portalı "Türkiye'nin en popüler, en zengin ve en güncel tiyatro haber ve bilgi portalıdır..."

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here