Tiyatro Z, 8 Ekim de sahnesini açıyor

TİYATRO Z SEZONU FESTİVAL OYUNUYLA AÇIYOR…

16. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali’nde seyirci karşısına çıkan ve beğeni toplayan “Philoctetes- Bir Medeniyet Entrikası ” oyunu, Mitos Boyut Yayınevi tarafından basıldı. Oyun bu sezon İstanbul seyincisiyle  9 – 10 –   30 – 31 Ekim, 1 Kasım tarihlerinde Tiyatro Z sahnesinde buluşuyor. Sophokles’in yazdığı oyun, Bengi Heval ÖZ’ün uyarlaması ve yönetmenliğiyle sahnelendi. Oyunun başarılı dekor ve kostüm tasarımı Can Tuğcuoğlu”na ait. Özgün Müziklerini Alper Maral bestelemiş ve Hareket Koreografisini Yeşim Alıç üstlenmiş.  Oyunda; Derya ASLAN, İnanç KOÇAK, Özgür ATKIN, Nebil SAYIN ve “İki Çizgi” filminin başrol oyuncularından Kaan KESKİN rol alıyorlar. Sınırlı sayıda seyirci alınmakta.

DÖRTLEMENİN ÜÇÜNCÜ BÖLÜMÜ ÇIKIYOR…

Geçtiğimiz yıllarda bir dörtlemenin parçası olarak sahnelenen “ 4 bölü 4” ve “4 eksi 4” oyunlarının devamı olarak “4 artı 4” bu sezon Tiyatro Z”nin kafe bölümünde premier yapacak.  “4 artı 4” oyunumuz 16 – 17 – 18 – 23- 24- 25- Ekim tarihlerinde Saat: 20.00’de Tiyatro Z’nin kafesinde seyircisiyle buluşacak. Kostüm Tasarımı Gözde Akpınar”ın yaptığı, Cem KENAR’ın yazıp yönettiği oyunda;  Yılan Hikâyesi, Kaygısızlar, Pars Kiraz Operasyonu gibi yapımlardan hatırlanacak oyuncu Damla ÖZEN rol alıyor. Sınırlı sayıda seyirci alınmakta. Oyun 17 yaşından küçükler için tavsiye edilmiyor.

TRAŞ SİNAN DÜLGER STAND UP SHOW                          

Tiyatro Z Ekim ayında bir Stand Up Show’a misafirlik ediyor. Sinan Dülger’in Traş isimli Stand Up gösterisini kaçırmayın. Gösteri 11 Ekim günü saat 20:00 de.

Biraz kışkırtıcı ve tuhaf, bir hayli sivil, mizahının doğası gereği muhalefet, yer yer amiyane, kesinlikle saçma. Gülmekten yarılmayı amaçlamıyor ama gülümsemeye açık. Birilerine ve bir şeylere alışılmadık şekilde dokunan farklı bir seyirlik. Belki de hep böyle bir şey beklemiştik…

“Bir yerlerde okumuştum, ya da atıyorum ama saygıya iyi bir örnek, Bir köylü, milletvekilinin, valinin ya da toprak ağasının önünde saygıyla eğilir ancak eğilirken mutlaka osururmuş. Saygıyla tabii…”

Sinan Dülger Stand – Up Show 11 Ekim Cumartesi günü saat 20:00’de Tiyatro Z Sahne’de…

TİYATRO Z

HACI MİMİ MAH. DİBEK SOK. NO 17 KULEDİBİ/BEYOĞLU/İSTANBUL

Tel:0212 2491665 – Web: www.tiyatro-z.com

 

——————————————

16. ULUSLAR ARASI İSTANBUL TİYATRO FESTİVALİNDE OYNANAN VE 13. ULUSLAR ARASI ANKARA TİYATRO FESTİVALİNDE OYNANACAK OLAN OYUNUMUZ SEZON İÇİNDE SADECE 15 OYUN İÇİN TİYATRO Z SAHNEDE…

 

PHILOCTETES – BİR MEDENİYET ENTRİKASI!

PHILOCTETES – A CIVILIZATION TRICK!

SOPHOKLES’İN PHILOCTETES’İNDEN KÜÇÜK BİR UYARLAMA

A HUMBLE ADAPTATION OF SOPHOKLES’ PHILOCTETES

Neoptolemos- Demek yalan söylemeyi sen ayıp saymıyorsun?

Odysseus- Yalanda kurtuluş varsa, hayır.

Neoptolemos- İnsan nasıl yüzü kızarmadan böyle şeyler söyler!

Odyseus- Bir işten fayda gelecekse, tereddüt budalalıktır.

Makyavelizm’in kuramı 1469-1527 yıllarında yaşayan Niccolo Machiavelli tarafından ortaya atılmıştır. Bu durumda Odysseus ile Neoptolemos arasında geçen bu konuşma ilginçtir.

Illiada-Odysseia Destanında Odysseus’un 20 yıllık eve dönüş hikayelerini, yaptığı kahramanlıkları, çektiği acıları ve zekası ile tüm sorunların altından başarıyla kalkışlarını okuruz. Sophoklesin Odyyseus’u Makyavelist bir yapı öne sürerek aslında bir insanın başka bir insanın yaşama ve temel haklarına nasıl da pervasızca müdahale edebileceğinin altını çizer. Antik oyunların günümüze uyarlanarak oynanması artık alışılmış bir durumdur. Ne yaparsınız ki 3000 yıl önce olan olayların halen insanlık açısından sıcak olması bizim bu metinlere sevgiyle ve hayretle yaklaşmamıza neden oluyor. Oyunun tekrar yazım aşamasında Heiner Müller, Andre Gide, Oscar Mandel, Tom Stoppard ve daha birçok yazarın tekrar ele aldığı Philoctetes metinlerinden yararlanıldı. Yönetim açısından bu metin yeni dünya düzenine karşı duran bir anlayışla sunulmaya çalışıldı. Sonuçta ortaya çıkan metinde birey ile siyasi irade arasındaki çatışma gözler önüne serilirken, savaş alanında yurttaşların nasıl da devlet zoruyla kurban verildiğinin altı çizildi, ülke ve ulus kavramlarını tekrar düşündüren sosyal içerikle zenginleştirildi.

Konu: Philoctetes… Truva Savaşı kahramanı. Ok ustası. Heraklesten miras kalan zehirli okları ve yayı Truva Savaşı’nın sonuçlanması için tek çareydi. Savaşın dokuzuncu yılında Truva halen ele geçirilememekteydi…

Philoctetes savaş öncesi Limni adasına terk edilmişti. Ayağında çok kötü kokan ve bir türlü iyileşmeyen bir yarası vardı. Philoctetes’in yarası onu çekilmez hale getirmişti. Yunanlılar Philoctetes’i Limni Adası’nda yapayalnız bırakıp gittiler. On yıl sonra Odysseus yanına Achilles’in oğlu Neoptolemus’u da alarak Limni Adası’na geri döndü. Neoptolemos’la Yunanistan’a döneceğini sanan Philoctetes aslında büyük bir tezgâhın içine düşecek ve Truva Savaşı’nda nefret ettiği Odysseus’un saflarında savaşmak zorunda bırakılacaktı. Daha önce kendisini yarı yolda bırakmış bu insanlarla tekrar aynı yolun yolcusu olacak mı?

Philoctetes’in seçimi ölümle yaşam arasındaydı.

Şimdi okunu ve yayını Odysseus’a kaptırmışken Philoctetesin seçimi ne olacak?

“PHILOCTETES – BİR MEDENİYET ENTRİKASI””

“PHILOCTETES – A CIVILIZATION TRICK!”

(SOPHOKLES, PHILOCTETES’İNDEN KÜÇÜK BİR UYARLAMA)

(A HUMBLE ADAPTATION OF SOPHOKLES’ PHILOCTETES)

Uyarlayan ve Yöneten Adapted and Directed by Bengi Heval Öz

Dramaturji Dramaturgy by Cem Kenar

                                                         Müzik Music Alper Maral             

Koreografi Choreography Yeşim Alıç

Sahne ve Kostüm Tasarımı Stage and Costume Design Can Tuğcuoğlu

Işık Tasarımı Light Design Cem Kenar

Yapım Sorumlusu Production Manager Cem Kenar

Yapım Asistanları Production Assistants Ozan Morgül, Murat Şevki Çoban, Nezih Tüzel

Yönetmen Yardımcıları Assistant Directors Derya Aslan, Nebil Sayın

Oyuncular Performers Derya Aslan, Özgür Atkın, Kaan Keskin, İnanç Koçak, Nebil Sayın

————————————-

 

DÖRTLEMENİN ÜÇÜNCÜ BÖLÜMÜ ÇIKIYOR…
Geçtiğimiz yıllarda bir dörtlemenin parçası olarak sahnelenen “ 4 bölü 4” ve “4 eksi 4” oyunlarının devamı olarak “4 artı 4” bu sezon Tiyatro Z”nin kafe bölümünde sahneleniyor.  “4 artı 4” oyunumuz 16 – 17 – 18 – 23- 24- 25- Ekim tarihlerinde Saat: 20.00’de Tiyatro Z’nin kafesinde seyircisiyle buluşacak. Kostüm Tasarımı Gözde Akpınar”ın yaptığı, Cem KENAR’ın yazıp yönettiği oyunda;  Yılan Hikâyesi, Kaygısızlar, Pars Kiraz Operasyonu gibi yapımlardan hatırlanacak oyuncu Damla ÖZEN rol alıyor.

Dörtlemenin ilk bölümü  “4 bölü 4” oyunu Lions Tiyatro Kurulu Jüri Özel Ödülünü almıştı. “4 eksi 4” ise bu oyunun devamı mahiyetinde geçtiğimiz sezon sergilendi. Çoklu kişilikli bir kadının iç dünyasına yolculuğa çıkılan bu oyunları kafede otururken oyuncuların soluğunu yanınızda hissederek izleyebilirsiniz. Sınırlı sayıda seyirci alınmakta. Oyun 17 yaşından küçükler için tavsiye edilmiyor.
——————————————
 
TRAŞ SİNAN DÜLGER STAND UP SHOW
Tiyatro Z bu ay ilk defa bir Stand Up Show’a misafirlik ediyor. Sinan Dülger’in Traş isimli Stand Up gösterisini kaçırmayın.
Biraz kışkırtıcı ve tuhaf, bir hayli sivil, mizahının doğası gereği muhalefet, yer yer amiyane, kesinlikle saçma. Gülmekten yarılmayı amaçlamıyor ama gülümsemeye açık. Birilerine ve bir şeylere alışılmadık şekilde dokunan farklı bir seyirlik. Belki de hep böyle bir şey beklemiştik…
“Bir yerlerde okumuştum, ya da atıyorum ama saygıya iyi bir örnek, Bir köylü, milletvekilinin, valinin ya da toprak ağasının önünde saygıyla eğilir ancak eğilirken mutlaka osururmuş. Saygıyla tabii…”
Sinan Dülger Stand – Up Show 11 Ekim günü saat 20:00’de  Tiyatro Z Sahne’de.

 


Paylaş
Tiyatro Dünyası
Yazar Hakkında: 2006 yılında kurulan Tiyatro Dünyası portalı "Türkiye'nin en popüler, en zengin ve en güncel tiyatro haber ve bilgi portalıdır..."

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here