Oyuncular Tiyatro Grubu, Atuan Mezarları ile Enka Açık Hava Sahnesi’nde..

Oyuncular Tiyatro Grubu; 2008- 2009 yılı Tiyatro sezonuna,  Kanadalı yazar Ursula Le Guin’in aynı adlı romanından Selma Köksal’ın oyunlaştırıp yönettiği “Atuan Mezarları adlı oyunla giriyor.

 

Grup bu oyunla; Yıllardır süregelen, kadın (kadın olarak yaşama) sorunlarına yönelik tartışmalar yaratma potansiyeline sahip olacak.

               

“Atuan Mezarları” adlı oyun; kendi varlığının labirentinde kaybolmuş ama kendini arama cesaretini göstererek; özgürlüğün, ruhun yüklenmesi gereken ağır bir sorumluluk, bir seçim olduğunu keşfeden baş kahraman Tenar’ın  peşinde, seyirci ile birlikte, bir arayış, keşfediş öyküsü …

 

Kadın özgürlüğü’nün önündeki tüm arkaik değerlerin metoforu olarak oluşturulmuş bir mezar kentte geçen oyunda; bağnazlık, katı gelenekler, katıksız bir içe dönüklük,  fantastik bir atmosferle aktarılmakta.

 

Atuan Mezarları; Sosyalist ve Feminist yazımın olduğu kadar, Fantastik yazımın da en güçlü kalemlerinden biri olan Ursula Le Guin’in, Yerdeniz Üçlemesi’nin ikinci kitabı.

 

Yazarın sözleri ile “Bir kız çocuğunun büyüyüp kadın olma süreci” olarak okunabilecek eserin ana temaları, doğum, yeniden doğum, yıkım ve özgürlük etrafında oluşmakta.

 

Oyuncular Tiyatro Grubu, bu oyunla; bünyesine katılan genç oyuncuların yanı sıra, pek çok konuk oyuncuyla, tiyatro sahnesinde fantastik bir dünya yaratmanın peşine düşmüş. 14 kişilik oyuncu kadrosu, dramatik sahneler, Ayin sahneleri ve ritüellerin yapıldığı dans sahneleri oldukça etkileyici.

 

Koreografisini İpek Değer, Sahne ve Giysi tasarımını Aslı Tülüoğlu’nun  yaptığı oyunda, başlıca rolleri Gülsüm Soydan, Eftal Gülbudak, Ece Işıldar, Zaven Çiğdemoğlu, Ayşe Burcu Eren ve Nurçin Karabıyık paylaşmakta.

 

Mekan sponsoru olan Enka Vakfı’nda sahnelenecek oyunun yaz gösterimi;

Enka Açık Hava Sahnesi’nde , 28 Temmuz Pazartesi saat 21.15 de.

 

Kültür Bakanlığı’nın da katkıda bulunduğu oyun; kış gösterimlerine Enka Vakfı’nın kapalı salonunda devam edecek.

 

ENKA AÇIK HAVA TİYATROSU

Enka Vakfı, Sadi Gülçelik Spor Sitesi, İstinye-İstanbul

SAAT:21.15

BİLET: TAM:30 YTL

İND:20 YTL

 

www.mybilet.com

ENKA AÇIK HAVA GİŞESİ – TEL:0212 276 22 14

OYUNCULAR TİYATRO GİŞESİ– TEL:0212 245 13 14

İstiklal Caddesi Rumeli Pasajı 88/4 Beyoğlu


Paylaş
Tiyatro Dünyası
Yazar Hakkında: 2006 yılında kurulan Tiyatro Dünyası portalı "Türkiye'nin en popüler, en zengin ve en güncel tiyatro haber ve bilgi portalıdır..."

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here