Karagöz Çalıştayı Yapılıyor

Karagöz’ün Türkiye’nin kültürel Mirası listesinde yer alarak tescilinin yapılması için ç.alışmalar yapılıyor.
 
UNESCO’ nun 2003 yılında kabul ettiği Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi çerçevesinde 2009 yılından itibaren Somut Olmayan Kültürel Mirasın Temsili Listesi’ne yeni yazımların başlaması öngörülmüştür. Bu çerçevede İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirasının Temsili Listesi’ne önemli kültürel değerlerimizden biri olan “Karagöz” konusunda bir dosyanın sunulması kararlaştırılmıştır. “Karagöz Dosyası” hazırlık çalışmaları konu ile ilgili kişi, kurum ve kuruluşların katılımıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmektedir.
 
UNIMA Türkiye Milli Merkezi, çalışmalara katkıda bulunmak amacı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü ile işbirliğinde Ankara’da bir “Karagöz Çalıştayı” düzenlemektedir. Çalıştaya ilgili kurum-kuruluş temsilcileri, sivil toplum örgütü temsilcileri, sanatçılar, araştırmacılar ve bilim adamları katılacaklardır. Katılımcılar Karagöz konusunda yapılabileceklerle ilgili eylem planını tartışacaklar, bu plan çerçevesinde yapılması gereken yaşatma, tanıtma, araştırma ve geliştirme çalışmalarını belirleyeceklerdir.
 
22 Temmuz 2008 Salı günü İçkale Otel’de yapılacak çalıştay saat 10.00 da eylem planının katılımcılara sunumuyla başlayacak, görüş ve önerilerin alınmasından sonra eylem planına kesin şekli verilerek saat 16.30 da sona erecektir. Hazırlanan eylem planı UNESCO’ya sunulacak dosyada yer alacaktır
 
Mevlüt ÖZHAN
Başkan
 
ÇALIŞTAYA KATILACAKLARIN LİSTESİ
1. Prof.Dr.NURHAN KARADAĞ
2. Prof.Dr. METİN EKİCİ
3. Prof. Dr. ÖCAL OĞUZ
4. Doç.Dr. NEBİ ÖZDEMİR
5. Doç.Dr MUHTAR KUTLU
6. Prof. TALAT SAİT HALMAN
7. FİKRET NESİP ÜÇCAN
8. DR. TEKİN ÖZERTEM- Yapımcı, yazar
9. HAYRETTİN İVGİN – Araştırmacı, yazar
10. MEVLÜT ÖZHAN-UNIMA Türkiye Başkanı, Araştırmacı, Yazar
11. M. TACETTİN DİKER- Karagöz Sanatçısı
12. ORHAN KURT- Karagöz Sanatçısı


CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here