Tuncer Cücenoğlu’nun Romanya Çıkartması Sürüyor

CÜCENOĞLU’NUN ROMANYA ÇIKARTMASI SÜRÜYOR!
ÇIKMAZ SOKAK (IMPAS) ROMENCE YAYIMLANDI!

 
Oyun yazarımız Tuncer Cücenoğlu’nun ünlü oyunlarından Çıkmaz Sokak, Impas adıyla Bükreş’te Ghepardul Yayınevi’nce kitap olarak yayımlandı.
 
Romence çevirisini Despina Grigorescu’nun yaptığı Impas (Çıkmaz Sokak), büyük bir olasılıkla önümüzdeki sezondan başlayarak Romanya’da önemli bir tiyatro tarafından sahnelenecek.
Bilindiği gibi Çıkmaz Sokak’ta Cücenoğlu, terörün her türlüsüne karşı demokrasiyi savunan bir tavır sergiliyor.
 
İşkence üstüne yazılmış Dünya tiyatro edebiyatının en önemli oyunlarından biri kabul edilen ve Fransa’da geçtiğimizi yıol yayımlanan son elli beş yılın en önemli yazar ve oyunlarından biri olmayı başaran Cücenoğlu’nun Çıkmaz Sokak’ı, bugüne kadar Türkiye dışında Yunanistan Atina Keseriani Tiyatrosu’nda ve ABD’de de sahnelenmişti.
 
Oyun, yazıldığı tarih olan l980 yılında Milliyet Sanat Dergisi’nin açtığı oyun yazım yarışmasında Abdi İpekçi Ödülü’ne, sahnelenmeye başlandıktan sonra da Avni Dilligil En Başarılı Yazar Ödülü ve Hollanda İnsan Hakları Ödülü’ne değer görülmüştü.  
 
Yazarın söz konusu ülkede Matruşka’dan sonra Oradea Tiyatrosu’nda Çığ (Avalansa) adlı oyunundan sonra Impas (Çıkmaz Sokak)’ın  da başlayacak olması sevinç yarattı.
 
Öte yandan Çıkmaz Sokak(Impasse) geçtiğimiz günlerde de Paris’te de kitap olarak yayımlanmış ve repertuara girmeyi başarmıştı..

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here