SAKINCALI PİYADE YOLA DEVAM

SAKINCALI  PİYADE
“Sağcı ile sağcı solcu ile” solcu olanlara inat yola devam..
 
İstanbul da tiyatro seyircileri, Aksaray ve çevresinin tiyatro ile dopdolu akşamlarını anımsayacaklardır. Aynı anda onlarca tiyatro sahnesinin perde açtığı
bu tarihsel semtte şimdi yeni bir hareketlilik yaşanıyor. TÖS tiyatrosu olarak bilinen ve temeli Devrim İçin Hareket Tiyatrosu çalışması ile atılan mekan, yeniden seyircisi ile buluştu. Üç aylık bir zamana yayılan restorasyon çalışması bitti ve geçtiğimiz aylarda SU GÖSTERİ SANATLARI SAHNESİ olarak hayata merhaba dedi.

Orhan Aydın’ın genel sanat yönetmenliğinde Uğur Mumcu’nun, SAKINCALI PİYADE adlı oyunu ile seyircisini selamlayan topluluğun kadrosunda, üç kuşak oyuncular bir arada sahneye çıkıyorlar.
 
Oyunun AST tarafından 1993 yılındaki oynanışında, SAKINCALI rolünü  oynayan Mehmet ULAY, hem aynı rolü oynayıp hem de oyunun yönetmenliğini üstleniyor. Recep yener, Oğuz Tunç, Orhan Aydın, Mustafa Kıramtepe, Tamer Özceviz, Deniz Atam, Cansu Fırıncı ise oyunun diğer oyuncuları.
 
Müzikleri Timur Selçuk ustaya, Dekor ve Kostüm Tasarımı M. Ziya Ülkenciler’e, Hareket düzeni Gizem Erdem’e, Film tasarımı Önder Ünsal’a ve Işık tasarımı Yüksel Aymaz’a ait.

 
SAKINCALI PİYADE yaz ayları boyunca açık hava sahnelerde seyircisi ile buluşmaya devam edecek. İstanbul Kadıköy deki Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nin bahçe sahnesinde; 18 Haziran ve 28 Haziranda oynanacak oyun Esenkent Rıfat Ilgaz Açık Hava Tiyatrosunda da seyirci ile buluşacak.
 
Temmuz ayında ise Altınoluk tan başlayarak İzmir’ e doğru Yol alacak.
 
Türkiye yazın ve gazetecilik yaşamının en güçlü kalemlerinden bir olan Uğur Mumcu’nun usta işi oyunu; Sıkıyönetim mahkemeleri, askerlik anıları ile, cezaevleri sürecinin birlikte anlatır.
 
Bu günlerde yaşanılan, Anayasa, Hukuk, Yargı tartışmaların alt metinleri olarak görülebilecek oyun, gerçekçi olduğu kadar komik, komik olduğu kadar da gerçekçi diyebiliriz.
 
Uğur Mumcu’nun katledilişinin 15. kara yılında; sağcı ile sağcı, solcu ile solcu olan tüm döneklere inat, SAKINCALI yoluna devam ediyor.


CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here