En İyi Kısa Film : Mevsimsiz Kar

Antalya Büyükşehir Belediyesi 1. Gençler Arası Kısa Film Festivali ödül töreniyle sona erdi. 367 kısa film arasından Caner Erzincan ve Mevlüt Çiftçi’nin yönettiği ‘Mevsimsiz Kar’ filmi birinci oldu.

Antalya Büyükşehir Belediyesi 1. Gençler Arası Kısa Film Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu. Antalya Kültür Merkezi’nde (AKM) düzenlenen kapanış ve ödül törenine Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Emniyet Müdürü Feyzullah Arslan, Turizm İl Müdürü İbrahim Acar, AK Parti İl Başkanı Hüseyin Samani, sinema sanatçıları Sümer Tilmaç, Hasibe Eren, Tardu Flordun, Süeda Çil, İbrahim Kendirci, Eray Türk, Şefik Onat, yönetmen Yüksel Aksu ve çok sayıda davetli katıldı. Ödül töreni sunucusu tarafından açılış konuşmasını yapmak üzere sahneye “Bu festivalin babası” diye davet edilen Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, “Antalya sinemanın babasıdır” dedi.

ANTALYA SANAT KENTİ Başkan Türel, festivalin Antalya’nın sinemaya verdiği değeri bir kez daha ispatladığını belirterek, “Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak sanata ve sinemaya büyük katkı sağlıyoruz. Altın Portakal Film Festivali, Piyano Festivali, Şiir Sempozyumu, Gençlik Festivali, Çocuk Şenliği, tiyatro, konservatuar gibi birçok sanata katkısı bulunan etkinliklerimiz var. Kısa Film Yarışması’nı bu anlamda önemsiyorum. Gençlerin sinemaya ilgisini artırmak, genç yetenekleri cesaretlendirmek, yönetmenleri ortaya çıkarmak açısından önemli bir çalışma gerçekleştiriyoruz. Antalya bu yarışmayla sinemanın fideliğine can suyu veriyor” diye konuştu.

SÜMER TİLMAÇ’A ONUR ÖDÜLÜ Festivalin Altın Portakal gibi Antalya’nın marka değerine uluslararası ölçekte katkı sağlamasını dileyen Türel, konuşmasında gençlere seslenerek, “Sizlerin varlığıyla bu festival büyüyecek, katkılarınızla Türk Sineması farklı bir yere gelecek. Sizi hiçbir şeyin engellemesine izin vermeyin. Kararlı ve azimli olun başarı arkanızdan gelecektir” dedi. Başkan Türel, konuşmasının ardından ünlü sinema sanatçısı ve tiyatro oyuncusu Antalyalı Sümer Tilmaç’a onur ödülü verdi. Başkan Türel, Tilmaç’ın Türk Sineması’na büyük katkısı olduğunu ve kendisini çocukluğundan beri tanıdığını belirterek, ödülü vermekten duyduğu mutluluğu dile getirdi.

JÜRİ ÜYELERİNE TEŞEKKÜR Başkan Türel daha sonra Festival Jüri Başkanı Yedi Tepe Üniversitesi Radyo Televizyon Sinema Bölümü Başkanı Prof.Dr. Işık Özkan ile jüri üyeleri Selçuk Üniversitesi Radyo Televizyon Anabilim Dalı Başkanı Doç.Dr. Aytekin Can, Maltepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Akademisi Fotoğraf ve Video Bölüm Başkanı Yrd.Doç. Dr. Kaya Özakagün, Akdeniz Üniversitesi Sinema Televizyon Bölüm Başkanı Yrd.Doç. Dr. Fadıl Sözen, Kartal Belediyesi Kısa Film Atölyesi Yönetmeni Dr. Özlet Taluer, Kurtlar Vadisi Konsept Danışmanı Ömer Lütfi Mete, yönetmen Yüksel Aksu, oyuncular Tardu Flordun, Hasibe Eren ve Sueda Çil’e teşekkür plaketi verdi.

JÜRİ BAŞKANI IŞIK’TAN TÜREL’E TEŞEKKÜR Jüri Başkanı Prof. Işık Özkan da festivalin gençleri düşünmeye, araştırmaya, okumaya, analiz etmeye yönlendirdiğini belirterek, “Gençler bu bilgilerini sanat ve edebiyatla bizlere aktarıyor. Gençler bu sanat dalına heyecanla sarılıyor. Antalya Büyükşehir Belediyesi çok anlamlı bir etkinlik düzenleyerek gençleri heyecanlandırdı. 367 filmin başvurması bu heyecanın sonucudur” dedi. Antalya’nın sinema kenti olduğunu hatırlatan Özkan, Türk Sineması’nın dünya sineması içinde yer alması için gençlerin cesaretlendirilmesi gerektiğine işaret ederek, “Bu heyecan ortamını yaratan Menderes Türel’e teşekkür ediyorum” dedi.

10 KISA FİLM YARIŞTI Festivale 367 film başvurusu yapıldı. Antalya Büyükşehir Belediye Tiyatrosu (ABT) oyuncuları Hasibe Özgür ve Özlem Davutoğlu’ndan oluşan Ön Seçici Kurul eleme yaptı. Eleme sonucunda Volkan Güngör’ün yönettiği ‘Şans’, Caner Erzincan’ın ‘Feryat’, Caner Erzincan ve Mevlüt Çiftçi’nin filmi ‘Mevsimsiz Kar’, Hakan Gök’ün ‘Olta’, Fatih Sezgin ve Güven Çelik’in ‘Hangi Savaş’, Leona Hamşikova’nın ‘Bakış Açısı’, Erkan Tokyay’ın ‘Hissediş’, Cemal Bağduğ’un ‘Paramparça’, Erkan Tokyay’ın ‘Türkçe Dublaj’ ve Irmak Sueri’nin ‘Projektör’ filmi ilk 10’a kaldı.

MEVSİMSİZ KAR BİRİNCİ Kısa Film Yarışması’nda birinci ortak çalışma olan ‘Mevsimsiz Kar’ adlı filmiyle Caner Ercincan ve Mevlüt Çiftçi, ikinci ‘Feryat’ filmiyle yine Caner Erzincan, üçüncü ise ‘Bakış Açısı’ filmiyle Leona Hamşikova oldu. Birinci film 3 bin YTL, ikinci film 2 bin YTL, üçüncü film ise bin YTL ödül kazandı. Birincilerin ödüllerini Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Süreyya Köleoğlu, Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Vecihi Öz ile Jüri Başkanı Prof. Dr. Işık Özkan verdi. İkincinin ödülünü sanatçı Tardu Flordun verirken üçüncüye ise ödülünü ABT oyuncularından sanatçı Mehmet Özgür sundu. Antalya Emniyet Müdürü Feyzullah Arslan da konuk sanatçılar İbrahim Kendirci, Eray Türk, Şefik Onat’a katılımları için birer plaket verdi. ABT Genel Sanat Yönetmeni Abdullah Sürekli de festival komitesine plaket sunarken, sponsorlara da birer plaket verildi.

GELECEĞİN YÖNETMENLERİ Yarışmanın birincisi olan Caner Erzincan ve Mevlüt Çiftçi, Konya Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Sinema Televizyon Bölümü son sınıf öğrencileri. Mutlulukları gözlerinden okunan genç yönetmenler Antalya Büyükşehir Belediyesi yetkililerine teşekkür etti. 367 film arasından kendi çektikleri filmin beğenilerek derece almasının kendilerini çok sevindirdiğini belirten genç yönetmenler, “Nuri Bilge Ceylan, Yılmaz Güney, Yüksel Aksu, Zeki Demirkubuz’u örnek alıyoruz” dedi.

İHA


CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here