Ekranlarda mankenler değil, oyuncular oynamalı.. (Ulaş Tuzak)

ulas_tuzak.JPG”> Bir mankenin oyunculuk yapması, bir hristiyanın namaz kılması kadar garip ve saçma bir olaydır..
Oyunculuk saygı duyulması gereken bir meslektir ve kuralları vardır.. Enazından bu mesleğe yıllardır emek veren insanların hakkını yememek lazım..

Burdan bütün yapımcılara ve yönetmenlere sesleniyorum;
Oyunculuk sandığınız kadar kolay bir meslek değildir.. Sadece tipe önem verilerek iş yapılmaz.. Oyuncular arasından da istediğiniz karaktere uygun tipleri bulabilirsiniz.. Lütfen oyunculuğa ve oyunculara saygılı olun.. Tiyatroculara yapılacak en büyük saygısızlık, onların mesleklerini, tiyatroyla alakası olmayan kişilere yaptırmaktır..
İnanın bundan daha büyük bir saygısızlık ve aşağılama olamaz.. Çünkü tiyatrocular çok hassas ve duyarlı insanlardır.. Bunun yapmayın..

Ülkemizde o kadar değerli oyuncular var ki, bilinmiyorlar.. İşte hep bu tüketim toplumunun, kapitalizmin yüzünden.. Hayatını tiyatroya adamış insanlar, mankenlik sektörü yüzünden en çok emeklerinin karşılığını alacakları televizyon sektöründen uzak kalmışlardır..

Malesef günümüzde insanlar herşeye kolay yoldan ulaşmayı istiyorlar.. Tiyatroya gitmektense, evde elde kumandasıyla, ayaklarını uzatarak tv seyretmeyi tercih ediyorlar.. Hal böyle olunca tv sektöründe çalışanlar, o insanlara daha çok seçenek sunmak istiyorlar.. Artık oyunculuk mesleği tiyatrodan çok tv de kullanılıyor.. Bu yüzden de herkes oyunculuğu tvden ibaret sanıyor ve ona göre değerlendiriyor.. Ekrana çıkartılanlar ise daha çok tipolojik özellikleriyle seçildikleri için, oyunculuk kısımlarına pek bakılmıyor.. Böylece oyunculuk çok basit ve yavan bir şekilde anlatılıyor insanlara..
Bu işe yıllardır tiyatro sahnelerinde emek vermiş sanatçılar ise, bunların yüzünden işsiz güçsüz, beş parasız yaşamaya çalışmaktadırlar..

Bunları duyun, bilin, görün…

Oyunculuk ciddi ve kutsal bir meslektir..

Nasıl ki, badanacıya resim yaptırıp resimleri sergiletilmiyorsa, mankenlere de oyuncu süsü verilerek ekranlarda oynatılmamalıdır..
Burdan ciddi bir kampanya başlatmak ve bunu burdan kamuoyuna duyurmak istiyorum..

Tüm tiyatrocu dostlarım bu sözü hiç unutmayın;
Meslektaşım kardeşimdir..

Kardeşler olarak el ele verirsek bu köhne piyasayı yok edip, kendi mesleğimizi kendimiz icra eder duruma geliriz..
Önce toplum bilincini düzeltmeliyiz..
İnanın bunu başarabilicek güce sahibiz..
Çünkü asıl tiyatrocu, oyuncu olan bizleriz.. Bu saçmalığa dur dieyecek olan da bizleriz.. Artık kendimiz ve mesleğimizle daha fazla alay edilmesine müsade etmemeliyiz..
Tüm kamuoyundan rica; sanata, sanatçıya ve en çok ta emeğe saygı lütfen..

Ulaş Tuzak

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here