BEN TİYATROCUYUM…HADİ YA..! (Cihat Faruk Sevindik)

Tiyatro üzerine yazıyoruz,onun üzerine yaşıyoruz,onun için mücadele veriyoruz.Ama kaçımız;ya da bulunduğum çevreyi baz alarak kaçımız hangi inanç ve amaç uğruna tiyatro yapıyor.Belki de çoğu yapar gibi gördüğü şeyleri de tam anlamıyla yapamıyor.
Çoğu ticari amaç güderek bazıları ise kendisini ispatlama amacında…

Ukalalığı, bilmişliği, karşısında ki insanı yerin dibine sokup sokup çıkarmak onlar için toplumdan farklı olmak demek, onlara göre sanat yapıyorum demek.
Tiyatro ne demek dediğinde ise suratına bön bön bakakalıyor toplumu aşağılayarak kendisini ispatlayan bay veya bayanlar.Anlaşılıyor ki kendisi ne yaptığını ne için yaptığını bilmediği ortaya çıkıyor.

Bu tip bay ve bayanlarda birde şöyle bir özellik gözlemlenmekte; gösterişli, süslü cümleler kurarak kendilerinin ne güzel Türkçe konuştuklarını etrafa reklam yaparcasına daha da bağırarak daha da farklı kelimeler kullanarak ilan ediyorlar.Kullandığı Türkçe veya falanca dilin kelimesindeki anlamı bu tip arkadaşlara sorduğunda ise,yaptıkları işin tanımı sorduğunda ki surat ifadesi karşında beliriyor.

Daha da zararlı tipler var ki bunlar hemen toplumdan ya da sanattan ihraç edilmeli.İktidara göre oyun sergileyenler.Dünya Tiyatrosuna bir çok etkisi olan klasikleşmiş dediğimiz oyunlar bambaşka.Tamam her yönetmenin farklı bir yorumu vardır,olmak zorundadır.Bu işin olması gerekenidir.Ama bu tip oyun çıkaran arkadaşlar oyunu yorumlamamışlar,mensup oldukları görüşe uyarlama yapmışlar.
Öncelikle tiyatromuzdan bunları ayıklamamız gerekiyor.

Sonra daha temiz,daha cesur,daha diline sahip sanat yapmamız ve halka ulaşmamış gerekiyor.

Bu sorgulayıcı yazımı istemeden kulak misafiri olduğum bir diyalogla sonladırmak istiyorum…

Vatandaş:Valla beyim hiç gelmedim.Ama bi akşam niyetim var hanımla gelmeye.

Sahneye Çıkan Adam:Mösyö gerçekten çok büyük bir kıvanç duydum.Sizin gibi Aydınlık çehreli insanları prömiyerimizde görmek.Tüm ekibi ve beni mutlu kılacaktır.Her şey bir şeylerin thetral bir değer kazanması.

Yorum sizlerin.
Her ne kadar yumuşak karınlara dokunduk ise affola…

Cihat Faruk SEVİNDİK

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here