Ama gene de herkes sevdiğini öldürür (Oscar Wilde) (Cihat Faruk Sevindik)

Oscar Wilde (16 Ekim 1854 – 30 Kasım 1900), ünlü İrlandalı yazar ve şair.

Oscar Fingal O’Flahertie Wills Wilde 16 Ekim 1854’de doğdu, 30 Kasım 1900’de öldü. İrlandalı bir oyun yazarı, romancı, kısa öykücü ve şairdi. İğneleyici esprileri dolayısıyla geç Victoria döneminin en başarılı ve ünlü yazarlarındandı. Bir dava sonucu homoseksüellik ve ahlaksızlıktan suçlu bulununca büyük bir düşüş yaşadı ve doğduğu ortamla tam bir zıtlık içindeki fakir bir otel odasında öldü.

Tutsak Günler
Bir süre sonra Wilde’ın Lord Douglas ve Alfred Taylor’la ilişkileri basında yer etmeye başladı. Aktör Charles Brookfield’in de yardımıyla polisler Wilde’ın Londra suçlularıyla olan ilişkisini açığa çıkardı ve Wilde dava edildi. Dava halkın büyük ilgisiyle 3 Nisan 1895’te başladı ve aynı şekilde 25 Mayıs’ta Wilde’ın büyük ahlaksızlık suçu nedeniyle iki yıl kürek hapsine çarptırılmasıyla bitti. İlk başta Pentonville’de ve sonra Wandsworth’te yatan Wilde en sonunda Reading Gaol’a transfer edildi. Bundan sonra mahkum C.3.3. olarak bilinen Wilde’a ilk başta kalem kağıt bile verilmemişti; fakat daha sonra bu ihtiyacı karşılandı. Hapis günlerinde Douglas’a 50.000 kelimelik bir mektup yazdı fakat yollama şansı bulamadı. Ölümünde sonra mektup Ross tarafında kısaltılarak De Profundis adıyla basıldı. 1962’de tam hailyle Oscar Wilde’ın Mektupları adı altında yayımlandı.

Oscar Wilde hapiste kaldığı günlerde kulağına aldığı darbe sonucu kulağı ile ilgili sorunları başlamıştır.

13 Ekim 1900

Yatağa çakıldım. Dokturum ‘gözetim altında’ tutulduğumu söylüyor.Ben de ona bunun alıştığım bir durum olduğunu söyledim.

Dün Maurice , Rowland Strong adında bir gazeteciyle çıkageldi,adam için merak odağı olduğum kesin.En iyi niyetli kişilerin bile hep söylenebilecek en kötü lafları söylemeleri ne garip…

Çağımın edebiyatının bir tarihçesini çıkartmamda diretti.Ben de ona çağımın önemsiz olduğunu belirttim.Ama hiç değilse çağdaşlarım hakkında yazabilirimdim,değil mi?Benim çağdaşım yok ki,dedim ona,yalnızca atalarım var.Biraz bozuk ayrıldı..

(…)

18 Ekim 1900

Birkaç gündür hiçbir şey yazmadım.Ne uyuyabiliyor ne düşünebiliyorum.Dört gün içinde ameliyat edilmem şartmış-kulağımda apse beynimi etkileyecekmiş.Robbie’ye bir telgraf çektim.Çok korkuyorum.Yaşamak istiyorum.

28 Ekim 1900

Birkaç gün önce ameliyat oldum.Doktor,tamamen iyileşeceğimi söylüyor.Bugün elim kalem tutmuyor…

12 Kasım 1900

Her gün kulağımdaki yara için pansumana gelen hastabakıcıya iyileşeceğimi ummadığımı söyledim.Güldü ve tek söz etmedi..

30 Kasım 1900

artık sabuklamaya başladı ama ben yine de dediklerini yazacağım çünkü sözcükleri bana hep olağanüstü gelmiştir.Ne sıcak bir yazdı değil mi?Bu sabah bir taksi bulmaya çalıştım,yol çok uzak dedi.Bilirsin,İsa’nın gövdesini bulduklarında ne dediğini tam anlayamıyorum işte o zaman.Bir kere daha dilin ve hayatın efendisi olacağım,değil mi anne? Gülüyor.Büyük bir olay çıkartmam gerektiğini biliyordum artık konuşmuyor.

Mr Wilde, 30 Kasım Cuma günü öğleden sonra ikiye on kala öldü..


Ama gene de herkes sevdiğini öldürür,
Bu böylece biline,
Kimi bunu kin yüklü bakışlarıyla yapar,
Kimi de okşayıcı bir söz ile öldürür,
Korkak, bir öpücükle,
Yüreklisi kılıçla, bir kılıçla öldürür!

Kimi insan aşkını gençliğinde öldürür,
Kimi sevgilisini yaşlılığına saklar;
Bazıları öldürür Arzunun elleriyle,
Altın’ın elleriyle boğar bazı insanlar:
Bunların en üstünü bıçak kullanır çünkü
Böylelikle ölenler çabuk soğuyup donar.
Oscar Wilde

Cihat Faruk SEVİNDİK

Günlük kaynakça:Peter Ackroyd (Oscar Wilde’nin son vasiyeti.)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here