14. Alaçatı Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali

Devlet Tiyatroları ve Opera Balesi Çalışanları Vakfı (TOBAV) ile Alaçatı Belediyesi’nin işbirliğinde düzenlenen “14. Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali”, 30 Haziran – 5 Temmuz tarihleri arasında 4 yerli 3 yabancı grubun katılımı ile İzmir’in şirin beldesi Alaçatı’da gerçekleştirilecek.

Festival, 30 Haziran saat 21:30’da Alaçatı Anfi Tiyatro’da Van Devlet Tiyatrosu’nun “Nasreddin Hoca İnadın Sonu” adlı oyununun temsili ile başlayacak. Özer Tunca’nın yazıp yönettiği oyunda, Hoca’nın inadı sonucu yitirdiği eşeğini bir daha elde edememesi, geleneksel seyirlik halk tiyatrosu biçimi ve fiziksel tiyatro anlayışı ile sahneye konuyor. Aynı sahnede, 1 Temmuz’da Çankaya Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nun “Denizin Çocukları” adlı oyunu izleyenlerin karşısına çıkacak. Yıldırım Şimşek’in yönettiği oyunda, Türkiye’den yurtdışına tarihi eser kaçırılmasını engellemeye çalışan küçük bir kızın, kasaba halkının da yardımıyla hırsızı yakalama macerası anlatılıyor.

-ALAÇATI’NIN RUSYA, ROMANYA VE BELÇİKA’DAN KONUĞU VAR

“14. Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali”, 2 Temmuz’da ise Rusya’dan gelen tiyatro topluluğu “Tiyatro Kurage”yi ağırlayacak. Topluluk, Mihail Doroko’nun yönetmenliğinde “Sirk Gitti Palyaçolar Kalacak” adlı oyunu sergileyecek. “Sirk Gitti Palyaçolar Kalacak” adlı oyunun öyküsü ise şöyle:

“Herkesin kendine ait kurduğu düşleri vardır. Peki bu düşün gerçekleşmesi için ne yapmak gerekir? Slinky ve Timky bu sorunun cevabını bulmak isteyen iki neşeli palyaçodur. Bu düşün peşinden koşarken çok yetenekli sanatçılarla tanışırlar; bir sihirbaz, bir akrobat, bir ayı eğitmeni ve onun ayısı, bir pantomimci, birde trapez sanatçısı. Düşlerini gerçekleştirebilmek için 5 sihirli kuralı bilmeleri gerekmektedir; çalışmak, kendine inanmak, hayal kurmak, cesur olmak ve yaptığın işi sevmek. Bu beş kuralı uygulayarak Slinky ve Timky hedeflerine ulaşacaklardır.”

Festival, 3 Temmuz’da Anfi Tiyatro’da, Romanya’dan gelen “Constanta Çocuk Tiyatrosu”nun “Sirkin Sihri” adlı oyununu tiyatroseverlerle buluşturacak. Vasile Gherghilescu’nun yönettiği oyun, palyaço gösterileri, danslar ve şarkılardan oluşuyor. Belçikalı “Rosa Mei Dans Topluluğu” tarafından sahneye konacak “Kedi Oyunu” adlı oyun ise 4 Temmuz’da Anfi Tiyatro’da sahnelenecek. Kareografisi Rosa Mei tarafından hazırlanan oyun, ip sanatı, sihirbazlık, hikayeler ve gizli anlamlar taşıyan şarkılardan oluşuyor.

-POLİS AMCA DA ALAÇATI’DA

Festival, 3 Temmuz saat 15:00’te AKM Salonu’nda Polis Amca Tiyatro Grubu’nu sahneye taşıyacak. Polis Amca Tiyatro Grubu, Sönmez Atasoy’un yazdığı Ezgi Koç’un yönettiği “Yedi Köyün Yargıcı” adlı çocuk oyununu temsil edecek. Çocuk oyuncuların rol aldığı oyunda, insan ilişkilerindeki dürüstlüğün önemi, arkadaşlık ve dostluk kavramları köy seyirlik oyunu biçiminde sunuluyor.

“14. Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali”, 5 Temmuz 21:30’da Anfi Tiyatro’da Erzurum Devlet Tiyatrosu’nun sahneleyeceği “Kırmızı Şapkalı Kurt” adlı oyunun temsili ile sona erecek. Hakan Güven’in yazdığı, A. İlkay Dağlı’nın yönettiği oyunun konusu şöyle:

“Orman sakinleri büyük tehlikede Kötü yürekli kurtlar çetesi iş başında! Kırmızı şapkalı kız, kuzular ve diğer orman sakinleri kötülüğe karşı zafer kazanabilecek mi?”


CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here