Ankara Deneme Sahnesi, “Kardeşlik Töreni – Samah”

Sevginin ‘bilmekle’ başladığına, bilmenin de ancak ve önce ‘tanımayla’ gerçekleşeceğine inanılır Alevi felsefesinde. Bin yıldır bu kültür törenlerle insanları bir araya getirip sevgiyi, hoşgörüyü, bilgiyi akıtmışlardır yürekten yüreğe; akıldan akıla. İşte böyle bir paylaşımı sahneye taşıyor Ankara Deneme Sahnesi. Kendi toplumu dışında tanınmayan ve ürkülen alevi kültürünü, bir ‘cem ayini’ ni oyunlaştırıp Türk izleyicisinin önüne çıkarıyor. Bunu yaparken de hem anadolu mozağinin bu çok renkli parçasını halkımıza tanıtmayı, hem de ‘tanımayı’ ve ‘bilmeyi’ sağlayarak insanlarımızın birbirini sevmesine önayak olmayı amaçlıyor…
 
Araştırması;Prof.Dr.Nurhan Karadağ, Belgin Aygün Kardeşler, Nevzat Üçyıldız, Faysal İlhan ve Hasan Yükselir tarafından yapılan gösteriyi, yine Prof.Dr.Nurhan Karadağ sahneye koyuyor. Nedim Yıldız’ın müzik düzenlemesi, Selçuk Göldere ‘nin koreografisi ile büyülü bir gösteriye dönüşen Samah’da olağanüstü bir görsel şölen sizleri bekliyor.
 
Anadolu’nun bir çok yöresinde yapılan cem törenlerinin, kadını ve erkeği ile, ezgilerinin, danslarının ve sözlerinin buluştuğu bu gösteri yarının güzel insanına güzel toplumuna çağırıyor sizleri.
 
KARDEŞLİK TÖRENİ- SAMAH
Araştırma :Prof. Dr. NurhanKaradağ, Belgin Aygün Kardeşler, Faysal İlhan, Nevzat Üçyıldız, HasanYükselir
Metin -Kurgu – Yönetim : Prof. Dr. Nurhan Karadağ
MüzikDüzenleme :NedimYıldız
Dans: Selçuk Göldere
Bağlama: Erkoç Torun, Nedim Yıldız, Hasan Ballıktaş, Cem Dertsiz
Keman -Cura: Nedim Yıldız
Giysi: Tokat Otantik
Giysi Uygulama: Nazan Ön
Işık: Erkan Ergin, Mehmet Yaşayan
Oynayanlar
S. Gözde Akal, Emine Ateş, Emine Bardakçı, Kübra Bilgili, Hanife Birben, Filiz Can, Gökçen Eroğlu, Melis Erol, Füsun Gençay, Sevgi Gülçiçek, Burçin Gülay, Umay Karadağ, Derya Tiryaki, Sevgi Yavuz, Celalettin Aksoy, Özgür Başkaya, Taşkın Ermişoğlu, Ömer Eryiğit, Devrim Gençay, Hakan Güngör, Fuat Kale, Ulaş Karadağ, Umut Karadağ, Yasin Öksüz, Turgay Ön, Yusuf Sağlam, Levent Suner
 
(KARDEŞLİK TÖRENİ- SAMAH ) Ankamall A.V.M Sanatolia Sahnesi’nde 3 Mart, 7 Nisan,5 Mayıs Pazartesi günlerinde seyredilebilecek.
 
Yer : Ankara Ankamall (Eski Migros Akköprü) A.V.M Sanatolia Sahnesi
Gişe Tel : ( 0 312 ) 541 16 66 – 67
Bilgi için tel : 0539 2542880 – 0505 850 65 85
0312 3853271
ads@ads.org.tr


CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here