Tiyatro Açıkça’dan Midirfillik Oyunu – Ham Hum Şaralop


ARAMA FELLİK FELLİK
İŞTE MİDİRFİLLİK !  

Birileri, yüz elli çanta, iki yüz terlikle övünen manken kızımızı  kurup podyumda salına salına yürütürken, her akşam tarhana çorbasına kaşık sallayan teyzeye kırmızı çıtçıtlı metal boncuk işlemeli çantayı satmak istiyor. Zoraki hayallerle beslenen bizler, çevremizde yaldızları olmayanla arkadaş olmayı bırakın konuşmayı bile istemiyoruz. Devran bu devran…Satın almayan bizden değildir !  

Sezon başında yine bir ekip oyunu oynamalıyız diye düşündük. Ekip çalışmaları tiyatronun dinamizmini, coşkun enerjisini ortaya koyan, topluluğa birlikteliği öğreten bir okul gibi. Bayılıyorum.Cefası da hoş sefası da.

Önce, Mehmet Akan’ ın keyif veren bir keskinlikteki replikleri bizi kendine çekti. Gelenekselle çağdaşın tokalaştığı bir tekst, rejiye fazlaca malzeme sağlayan durumlar, konunun güncelliği gibi unsurlar bizi metnin derin sularına çağırdı, yeni fikirlerin peşine taktı götürdü. Midirfillik Oyunu, göç teması üzerine şekillense de söylediklerini bu alanla sınırlamak yanlış olurdu. Sistemlerin önünde sonunda insanları çiğnemeden yutması,  yiten değerler, sonu gelmez işyeri angaryaları, özü bozulmaya yüz tutan aile yapıları, yozlaşmanın bin türlüsü ve sunulan pek çok fikir prova sürecinde işlendi, şekillendi. Oyun, oyuncuların sonu gelmez prova enerjileri, Burçak’ın oyuna hizmet eden zengin müzikleri ve Melike’nin pratik kostüm çözümleri ile zenginleşti.

Elbette ki, iki saate varan, oynarken fazlaca keyif aldığımız oyunumuz, her oyun gibi sahnede sizlerin karşısında büyüyecek, olgunlaşacak belki de daha haylaz bir çocuğa dönecek ama mutlaka değişecek. Er ya da geç kişiliğini bulacak.
…ve her oyunda aynı soruyu soracak;

Nedir Midirfillik?

Her şey? Hiç bir şey? Her biri ? Hepsi? Sende olmayan? Senin olmayan ? Merak edilen? Türlü çeşitli ?Bir alana bir bedava? Her dem taze… Her zaman yumuşak…Hep güzel ? Yatağındaki? Duraktaki? Okuldaki? İçindeki?

Her ne kadar sürç-ü lisan ettiysek, affola !

************************************************

Tiyatro AÇIKÇA’nın genç sanatçıları, geçtiğimiz yıllarda aramızdan ayrılan sanatçı Mehmet Akan’ ın “Midirfillik Oyunu” nu ciddi bir ekip çalışmasıyla tiyatro izleyicisinin beğenisine sunuyor. Oyunun müziklerini Burçak Çöllü, kostüm tasarımlarını ise Melike Özcan gerçekleştirdi. Piyano, çello, bağlama ve kanun sanatçılarının canlı olarak eşlik ettiği oyun, Sertaç Ayvaz tarafından yönetildi.

Ortaoyununun çağdaş uyarlamalarından biri olan Midirfillik Oyunu ( Ham Hum Şaralop ) eğlenceli bir dille seyircileri yakalarken, yürek burkan anları da başarıyla aktarıyor.
Kültürel, ekonomik yozlaşma, hak yiyicilik ve dolandırıcılık, arsızlık, tüketim çılgınlığı Akan’ ın kaleminde toplumsal bir taşlamaya dönüşmüş.

Midirfillik’ in ne olduğunu merak ediyor ve müzikli bir komedi izlemek istiyorsanız,
sezon boyunca Kadıköy Barış Manço Kültür Merkezi’nde sahnelenecek oyunun yakın tarihli gösterimlerini hatırlatalım ;

19 ve 26 Ocak Cumartesi 15:30 ,  9, 23 Şubat Cumartesi 15:30 ve 27 Şubat Çarşamba 20:30.


Paylaş
Tiyatro Dünyası
Yazar Hakkında: 2006 yılında kurulan Tiyatro Dünyası portalı "Türkiye'nin en popüler, en zengin ve en güncel tiyatro haber ve bilgi portalıdır..."

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here