Afife Jale Sahnesi perdeleri açtı

Ortaköy Afife Jale Sahnesi, kısa süren suskunluğunun ardından önceki akşam, yenilenen yüzüyle perdelerini açtı.

 
Sahnenin ilk konuğu, 45. kuruluş yıldönümünü kutlayan Ankara Sanat Tiyatrosu’nun ‘Roma Hamamı’ adlı oyunuydu. Senelerdir yaz ayında dört başı mamur bir tatil yapmak arzusundasınız. Derken müdürünüzün izne ayrılmasını fırsat bilip yollara düştünüz. Giderken evin döşemelerini değiştirmeleri için anahtar bıraktığınız ustalar, salonun tam ortasında, eşi benzeri bulunmayan tarihî bir ‘Roma hamamı’ bulursa ne yaparsınız? Cevabı, haliyle çok müşkil olan bu soru, önceki akşam Beşiktaş Belediyesi’nce yenilenen Ortaköy Afife Jale Sahnesi’ndeki ‘Roma Hamamı’ adlı oyunda dolanıp durdu. Ankara Sanat Tiyatrosu’nun (AST) 45. kuruluş yıldönümü oyunu ‘Roma Hamamı’nı yeni yüzüyle ağırlayan sahnenin açılışına kültür ve sanat dünyasından çok isim katıldı. Atatürk Kültür Merkezi’nin (AKM) yıkılması,
 
Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nin kapanması gibi tartışmalar geçtiğimiz yıl dillerden pek düşmemiş, tiyatrocuları epey üzmüştü. Yeni yılla birlikte Afife Jale Sahnesi’nin açılmasına çok sevindiğini söyleyen AST Genel Sanat Yönetmeni Rutkay Aziz, “Afife Jale Sahnesi’nin Türk tiyatrosu adına olumlu olacağını umuyorum. Ankara Sanat Tiyatrosu’nun 45. doğum yılını bu sahnede Roma Hamamı adlı oyun ile kutlamak çok sevindirici. Oyun, insanlık açısından önemli mesajlar içeriyor. Dürüst olun, ahlaklı olun, namuslu olun, herhangi bir görüşe mensup olabilirsiniz; ama sevin, mesajını veriyor.” dedi.
 
Beyaz ve gülkurusu tüller, kırmızı halılar ve demet demet çiçekleriyle misafirlerini karşılayan Afife Jale Sahnesi, yenilenme çalışmaları için Kasım 2007’den beri kapalıydı. Hem Afife Jale Sahnesi’nin yeni görüntüsü hem de Bulgar yazar Stanislav Stratiev’in yazdığı ve Rutkay Aziz’in yönettiği ‘Roma Hamamı’ adlı oyun sanatseverlerin ve tiyatrocuların beğenisini topladı. Öyle ki, bir an ardı ardına kırılan cam mumluklar, Afife Jale Sahnesi’nin nazarlığı olarak görüldü.
 
Hüseyin Mevsim’in dilimize çevirdiği; Hakan Salınmış, Cengiz Sezgin, Ebru Saçar, Aylin Saraç, Melih Yetkin, Hayrullah Tahran Karagöz, Hasan Ballıktaş, Ümit Bakış ve Şenol Önder’in rol aldığı oyun, yitip giden insanlığa bir gönderme aslında. Gazetelerde yayımlanan haberlerden kesilen kupürler, sahnenin duvarına yapıştırılmış. Tüm bu haberler Türkiye’de son zamanlarda yaşananları özetler nitelikte. Oyun, insanlık için hizmet ettiğini söyleyen, ancak insanı aklına bile getirmeyen düzenin aydın temsilcilerini ve sistemin boşluklarını eleştiriyor. İvan Antonov evinde Roma hamamının bulunduğu haberi yayılınca hamamın peşindeki çıkarcılar yüzünden, hayatını kendi evinde bir yabancı gibi sürdürmek zorunda kalır. Kimi zaman mücadele verir, kimi zaman kurtarılmayı bekler.
 
1963 yılında, Ankara’da İstanbul’daki Arena Tiyatrosu’nun bir devamı olarak Asaf Çiyiltepe yönetiminde kurulan Ankara Sanat Tiyatrosu, 45 yıllık tarihine 38’i çocuk oyunu olmak üzere 145 oyun sığdırmış. Pek çok tiyatrocunun yetişmesine imkân sağlayan AST’ın bu uzun soluklu serüveni, oyunun sonunda bir tanıtım filmiyle anlatıldı. İzleyenleri bir kez daha insanı ve insanlığı düşünmeye davet eden ‘Roma Hamamı’, 23 Ocak’ta Semaver Kumpanya-Kocamustafapaşa Çevre Tiyatrosu’nda, 24-25 Ocak’ta ise Duru Tiyatro’da sahnelenecek.

Paylaş
Tiyatro Dünyası
Yazar Hakkında: 2006 yılında kurulan Tiyatro Dünyası portalı "Türkiye'nin en popüler, en zengin ve en güncel tiyatro haber ve bilgi portalıdır..."

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here