Dr. Adnan Tönel ” Rolün Coğrafyasını” değiştirecek

Oyuncu-Akademisyen-Yönetmen Dr.Adnan TÖNEL, 12.Ankara Uluslararası Tiyatro Festivali’nde, 17 Kasım 2007 cumartesi ve 18 Kasım 2007 pazar günlerinde 17 – 27 yaş arası gençlere “Rolün Coğrafyası” başlıklı bir atölye çalışması verecek.

 

Oyuncular için, rol oynamak kendini yeniden inşa etmek anlamına gelse de, oyun kişisini biçimleme ya da geliştirme süreçleri hep zorluk teşkil eder. Bu süreçlere öznel ve nesnel performatif açılımlarda bulunması öngörülen, ” Rolün Coğrafyası ” başlıklı atölyede;   Rolü inşa ederken nelere dikkat etmeliyiz? başlığı altında şu evreler paylaşılacak:  Oyuncunun kimyası ve rolün coğrafyası, Rolü çağırmak, duymak, hissetmek, analiz etmek, yorumlamak,   Rolün repliklerini irdelemek, alt metne girmek,  Performans diliyle ses ve hareket çalışmasına geçmek, Tek bir kavramın ya da sözcüğün dahi, duygusunun var olduğunu, an’ların içerisinde duygu ve ifade birliğinin yaşamsallığı ve  zaman ve mekanda diyalog oluşturmak temaları.

 

Dünyada  olup bitene duyarlılık anlamında “Global dalga eğilimleri” adında bir performansın enstalasyonunu da deneyecek olan atölye katılımcıları, bunu bir gösteriye dönüştürme arayışına da girişecekler.   Evrensel sorunlar üzerinden öykülemelere gitmek ve özel kimlikler türeterek; var olacak kompozisyon ya da figürleri giyerek ve içselleştirerek oluşacak bu gösterinin, Pazar günkü atölye sonunda sahnelenmesi de düşünülüyor.

 

Dr.Adnan Tönel’in, tüm bu çalışmaların sonucunda bu atölyeden kazanım olarak öngördüğü ise şöyle: “En önemlisi, Kendi senaryonu kurdun ve sahneledin”    Bu süreçlerin sonunda kendi avangart oyunculuk dilinin kaynağını bulmaya çabaladın. Performance disiplininin kendindeki izdüşümünden hareketle öznel oyunculuk dilini bulduğunu varsayarsak; karakter çalışmalarında boyut atladığını, Görme ve algılama zenginliğini yorumlama dürtüsüne dönüştürebildiğini, Minimal varoluşunun sahnede kabullenebilirliğini ispatladığını söylemek olası.”

 

TAKSAV Atölye Salonu’nda 13:00 – 16:00 saatleri arasında gerçekleşecek atölyeye katılmak isteyenler, 0 312 231 06 33 telefondan ya da bernaozdemir@ankaratiyatrofestivali.org

adresine başvurabilecekler.


Paylaş
Tiyatro Dünyası
Yazar Hakkında: 2006 yılında kurulan Tiyatro Dünyası portalı "Türkiye'nin en popüler, en zengin ve en güncel tiyatro haber ve bilgi portalıdır..."

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here