Bursa’da Kukla ve Gölge Oyunları Şöleni

Orhan Camii önünde gerçekleştirilen gösteride Hayali Nevzat Çiftçi sunumunda Karagöz oyuncuları Bülent Akay “Hacivatı”, Hüseyin Bağlar ise “Karagöz’ü” canlandırdı. Canlandırmaya büyük ilgi gösteren vatandaşlar, efsane karakterlerle fotoğraf çektirmeyi de ihmal etmedi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanvekili Recai Ekmekçi, Orhan Camii’ndeki gösterilerin ardından Tayyare Kültür Merkezi’nde (TKM) gerçekleştirilen törende yaptığı konuşmada, Bursa’nın zengin kültür ve sanat hayatının, farklı etkinlikler ve birbirinden güzel festivallerle canlılığını koruduğunu söyledi. Altyapı yatırımları ve dönüşüm projelerinin yanı sıra Bursa’nın kültürel yapısının rengini koruması için de gereken çalışmaların yapıldığına dikkat çeken Başkanvekili Ekmekçi, her biri uluslararası özelliğe

sahip festivaller sayesinde geleneksel ve çağdaş kültürlerin, Bursa çatısı altında harmanlandığını söyledi. 12. düzenlenen Uluslararası Karagöz Kukla ve Gölge Oyunları Festivali’nin de bunlardan biri olduğunu ifade eden Ekmekçi, “Bu etkinliklerin doğru adresi olarak Bursa imgesi hafızalara yerleşmiştir. Çocuklarımızın, gençlerimizin geleceğine yapılan yatırımlar bizim için çok önemlidir. Karagöz – Hacivat efsanesinin ve kukla oyunlarının da merkezinde artık Bursa var. 600 yıllık bir geçmişi olan gölge

oyunlarının kahramanlarının Bursalı olması bu etkinliği daha da anlamlı kılıyor” dedi.

GÖLGE OYUNU KARAGÖZ MÜZESİNDE YENİDEN CANLANDI

Uluslararası festivallerin Bursa ile bütünleşen değerlerin geleceğe aktarılmasında önemli bir rol oynadığını ifade eden Ekmekçi, bu konunun önemini göz önüne alarak Karagöz anıt mezarının hemen karşısında bulunan Karagöz Müzesi’nde gölge oyununun yeniden canlandırıldığını kaydetti. Ekmekçi, 10. yılında Büyükşehir Belediyesi tarafından müzeye dönüştürülen ve ülkenin ilk Karagöz Müzesi olma özelliği kazanan Karagöz Sanat Evi’nde geleceğin gölge oyunu ustaları yetiştirilirken, yeni nesillere bu köklü

kültürün aktarıldığını söyledi. Ekmekçi ayrıca, tüm sanatseverleri 17 Kasım Cumartesi gününe kadar devam edecek festivale davet etti.

Milletlerarası Kukla ve Gölge Oyunu Birliği (UNİMA) Türkiye Merkezi Genel Sekreteri Hayrettin İvgin de, festivalin kukla ve karagöz oyununu tanımak isteyenler için bulunmaz bir fırsat olduğunu söyledi. İvgin, festivalin kukla ve gölge oyununu icra edenler ile bu sanata gönül verenleri bir çatı altında buluşturduğuna dikkat çekerek, yeni nesillerin bu sanata ilgi duyması adına da önemli bir etkinlik olduğunu kaydetti.

Konuşmaların ardından, festivale katılan 5’i yabancı olmak üzere 16 ekip 3’er dakikalık gösteriler ile hünerlerini sergiledir. Festival süresince Bursa, Üsküdar Karagöz Tiyatrosu, Orhan Kurt Kukla-Karagöz Tiyatrosu, Metin Özlen Geleneksel Türk Tiyatrosu Topluluğu, Mutlu Karagöz-Kukla Tiyatrosu, Bursa Geleneksel Tiyatro Topluluğu ve Çekirge Karagöz Gölge Oyunu Topluluğu gibi yerli grupların yanı sıra Polonya, Moldova, İran, Bulgaristan ve Tataristan’dan gelen toplulukların gösterilerine ev sahipliği yapacak.

Ekipler, Bursa için özel olarak hazırladıkları gösterilerini Karagöz Müzesi, Tayyare Kültür Merkezi, Kent Müzesi, Çocuk Sanat Evi, Barış Manço Kültür Merkezi ve Nilüfer Uğur Mumcu Sahnesi’nde sergileyecek.


Paylaş
Tiyatro Dünyası
Yazar Hakkında: 2006 yılında kurulan Tiyatro Dünyası portalı "Türkiye'nin en popüler, en zengin ve en güncel tiyatro haber ve bilgi portalıdır..."

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here