KEMAL BAŞAR’IN “ROMEO VE JÜLİET”İ ROMANYA’DA AYAKTA ALKIŞLANDI

Romanya’nın Târgovişte kentinde bulunan dünyaca ünlü Tony Bulandra Tiyatrosu, 2007-2008 sezonunu önceki akşam Shakespeare’in “Romeo ve Jüliet’i ile açtı. Ankara Devlet Tiyatrosu sanatçısı Kemal Başar’ın sahneye koyduğu oyun ayakta alkışlanırken, sanatçılar finalde Kemal Başar ile birlikte beş kez sahneye davet edildi.
 
İzmir Devlet Tiyatrosu sanatçısı Murat Gülmez’in minimalize edilmiş ilginç sahne tasarımı, Tony Bulandra Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Mc Ranin’in giysileri, önceki gün festival için Güney Kore’ye giderken aramızdan zamansızca ayrılan Ankara Devlet Tiyatrosu Sanatçısı Seyhun Ayaş’ın ışık tasarımı, Türk besteci Can Atilla’nın müziği ve Hugo Wolff’ün koreografisi, oyun sonrası verilen kokteylde Romanya’nın diğer kentlerinden ve Avrupa’dan gelen tiyatro eleştirmenlerinin ve tiyatro yönetmenlerinin beğeni sözcükleriyle değerlendirildi.
 
Oyunda, Bükreş I.L. Devlet Tiyatrosu’ndan, 2006-2007 sezonunda Romanya’nın en iyi oyuncusu ödülünü alan Marius Manole “Romeo”; bu yıl Cannes Film Festivali’nde büyük ödülü kazanan “4 Ay, 3 Hafta, 2 Gün” başlıklı Romen filminin başrol oyuncusu Laura Vasiliu “Jüliet”; Romanya’nın en beğenilen oyuncularından, Bükreş Odeon Tiyatrosu’ndan 65 yaşındaki sanatçı Rodika Mandache’nin “Dadı” karakteriyle rol aldığı “Romeo ve Jüliet” için, tiyatronun Genel Sanat Yönetmeni Mc Ranin, çok farklı, estetik tadı önde gelen bir yapım elde elde ettiklerini, kendi ülkeleri dışında bu oyunu yinelediklerinde izleyeceklerin beğenisimnden kesinlikle emin olduğunu söyledi ve oyunun en az dört yıl repertuvarlarında kalacağını iddia etti. 
 
Türkiye’nin Romanya Büyükelçisi Ahmet Rıfat Ökçün ise, Kemal Başar’ın Can Atilla, Seyhun Ayaş ve Murat Gülmez ile kolkola girerek sağladığı bu başarının tiyatro sanatı dalında Avrupa’da adından söz ettiren bir ülke olan Romanya’da daha şimdiden ses getirdiğine dikkat çekerek, bu başarıda gerçek rolü oynayan ve Türklerden oluşan yaratıcı kadronun Türkiye’nin tanıtımına da mutlak katkı sağladığını anlattı.
 
“Romeo ve Jüliet”in Ocak 2008 ayından itibaren ülke çapında turnelere başlayacağı ve değişik ülkelerdeki festivallere katılacağı öğrenildi.

Paylaş
Tiyatro Dünyası
Yazar Hakkında: 2006 yılında kurulan Tiyatro Dünyası portalı "Türkiye'nin en popüler, en zengin ve en güncel tiyatro haber ve bilgi portalıdır..."

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here