Tiyatronun ödeneği azalınca, oyun sayısı düştü!

Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Lemi Bilgin, tiyatronun para sorununun Maliye Bakanlığı ile gerçekleşen görüşme sonrasında çözüldüğünü belirterek, “Yeni sezonda ‘perde’ diyebileceğiz” dedi.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Lemi Bilgin, tiyatronun para sorununun Maliye Bakanlığı ile gerçekleşen görüşme sonrasında çözüldüğünü belirterek, “Yeni sezonda ‘perde’ diyebileceğiz” dedi. Ancak, tiyatro alınan minimum ödenekle bu yıl 35 oyun yerine 25 oyun sahneleyebilecek.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü koltuğuna iki yıl aradan sonra mahkeme kararıyla yeniden oturan Lemi Bilgin, yeni sezonda Devlet Tiyatroları’nı önemli sıkıntıların beklediğini belirtmişti. Yeni repertuar çalışmaları için kurumun mali durumunu öğrenmek isteyen Bilgin, kendisine sunulan raporlara baktığında “gözlerine inanamadığını” açıklamış, tiyatroda genel bir kontrol yaptırdığını ve tüm ödeneklerinin sıfırlandığını tespit ettiğini söylemişti. Bilgin, yeni sezona hazırlanabilmek için kurum kasasında hiç para bulunmadığını açıklamıştı.

‘Minimum’ para alıyorlar


Bilgin, Maliye Bakanlığı’ndan temel çalışmalar için minimum para talebinde bulunacaklarına, normal zamanlarda 30-35 oyun için çalışma yaptıklarına, ancak bu sezon Maliye Bakanlığı’ndan para alınabilmesi durumunda bile sadece 25-30 oyun sahneye koyabileceklerine işaret etmişti.
Lemi Bilgin, kurumun para sorununu Maliye Bakanlığı ile yapılan görüşme sonrasında çözdüklerini belirtirken, “Maliye Bakanlığı’ndan, yeni sezonda ‘perde diyebilecek kadar’ para alabileceğiz” dedi. Devlet Tiyatroları böylece, Maliye Bakanlığı’ndan alınan ödenekle 35 yerine yaklaşık 25 oyun sahneleyebilecek.

evrensel


CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here