Takva Balkanların en iyisi

13’üncü Saraybosna Film Festivali’nde Takva 25 bin Avro tutarındaki Festival Büyük Ödülü ile İnsan Hakları Ödülü’ne layık görüldü.

Erkan Can’ın başrolünde oynadığı Takva, Berlin, Nurenberg, Toronto, Antalya ve İstanbul film festivallerinden de ödülle dönmüştü.

Senaryosunu Önder Çakar’ın yazdığı, Özer Kızıltan’ın ise yönetmenliğini üstlendiği film, dini duyguları çok kuvvetli bir adamın gerçek dünyada içine düştüğü maddiyat-maneviyat açmazını konu ediniyor. Film, Bosnalı izleyicilerden büyük alkış alırken, Erkan Can’ın performansı gazete ve televizyon yorumcularının beğenisini kazandı.

Semih Kaplanoğlu’nun yönettiği `Yumurta’ isimli filmin başrol oyuncularından Saadet Işıl Aksoy ise performansıyla 2 bin 500 Avro tutarındaki En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü aldı. Türkiye’den, Takva ve Yumurta dışında Zeki Demirkubuz’un Kader filmi de büyük ödül için yarışıyordu. `Beş Vakit’, `Son Osmanlı’ ve Fatih Akın’ın Cannes Film Festivali’nde En İyi Senaryo Ödülü’nü alan `Yaşamın Kıyısında’ filmi, festivalin yan bölümlerinde gösterildi.

İlki Bosna Savaşı sırasında düzenlenen Saraybosna Film Festivali’nde, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 7 ülkeden toplam 10 film yarıştı.

İngiliz aktör Jeremy Irons’ın başkanlığını yaptığı büyük jüride, Türkiye’den Özgü Namal da bulunuyordu. Yarışan diğer ülkelerse ev sahibi Bosna, Hırvatistan, Makedonya, Bulgaristan ve Macaristan oldu.


CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here