Sokaktan tiyatro sahnesine

Sekiz yıl çeşitli özel tiyatrolarda sahne aldıktan sonra memleketi Kızıltepe’de yaşamaya karar veren Sanat Merkezi Genel Sanat Yönetmeni Emrah Koyuncu, ilçede sokakta çalışan çocukları kendi yaşamlarını anlatmaları için sahneye çıkarmaya hazırlanıyor. Son dönemlerde artış gösteren sokakta çalışan çocukların sorunları na dikkati çekmek için çocukların kendilerini anlatacağı bir oyun hazırladığını, bu çalışmaya Kızıltepe Kaymakamlığı ve Halk Eğitim Merkezi’nin katkıda bulunduğunu ifade eden Koyuncu, şöyle dedi: ”Oyun için sokakta çalışan çocuklarla tek tek görüştüm. Durumu anlattım. Ailelerine gittim ve ikna ettiğim 4 çocukla provalara başladım.

SAYILARI GİDEREK ÇOĞALIYOR
Zamanla bu sayı 20’ye çıktı. Yaklaşık 1 aydır günde 2 saat çalışıyoruz. Bir ay sonra da Halk Eğitim Merkezi’nde oyunumuzu sahneleyeceğ iz. Henüz oyunun ismini koymadı k. İsmi, çocuklarla beraber koyacağız.” Koyuncu şöyle konuştu: ”Çocuklara (kendinizi anlatın, sokakta nasıl davranıyorsanız, burada aynı şekilde davranın) dedim. Böylece sokakta sergiledikleri tavırları görmelerini sağlıyorum. Oyun, uyuşturucu nitelikli uçucu madde kullanan çocukların canlandırıldığı bir çadır içinde geçiyor. Bu çocukların sokaktan çıkmaları için çözüm ne olabiliri sorgulayacağız.

Çocukları insanlarla buluşturmayı, kendilerine değer verildiğini görmelerini istiyorum. İnsanlarla göz göze gelsinler, çok farklı bir platformda insanlarla muhatap olsunlar istiyorum. Sokakta sert duran çocuğ un sahnede başka bir biçimde insanlarla karşılaşmasını sağlamayı hedeşiyorum. Bu karşılaşma başka bir biçimde olursa, insanlar da hafızalarını yokladıklarında bu çocuklara başka bir gözle bakacak. Çocukları n bu süreçte sert tavırları yumuşadı.”

Çocuklar arasında madde bağımlısı olanlar olduğunu ve onları sokaktaki kötülükleri anlatarak bir çeşit rehabilite etmeye çalıştığı nı anlatan Koyuncu, oyunda rol almak isteyen istekli çocukları oyuna dahil edeceğini belirtti.

Koyuncu, ”Çünkü, o sahneye çocuğun bir kez bile çıkması büyük bir gelişmedir. Hatta bazıları tiyatrocu olmak istiyor. Ayrıca çok yetenekliler” dedi. Çocukların 9’unun okula gittiğini, diğerlerinin de okula devamları nı sağlamak için çaba gösterdiğini ifade eden Koyuncu, bu oyunun sokakta çalı şan çocuklara toplumun bakış açısını değiştireceğine inandığını kaydetti.

Oyundaki çocuklardan lise 1. sınıf öğrencisi İ.K. (16), oyunda uçucu madde ve sigara gibi kötü alışkanlıkların çocuklar üzerindeki etkisini anlattıklarını, ailelerin de bu kötü alışkanlıklardan çocuklarını nasıl korumaları gerektiğini irdelediklerini söyledi.


Paylaş
Tiyatro Dünyası
Yazar Hakkında: 2006 yılında kurulan Tiyatro Dünyası portalı "Türkiye'nin en popüler, en zengin ve en güncel tiyatro haber ve bilgi portalıdır..."

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here