Uçan Eller Lüleburgaz’a döndü

http://6/6/2007>

4 ÜLKE AYNI SAHNEDE
Bulgaristan’ın Silistre kentinde düzenlenen 5. Uluslararası Yan Bibian Kukla Festivali’ne katılan Lüleburgaz Uçan Eller Kukla Evi sahnelediği Alaattin’in Sihirli Lambası isimli oyunla kukla otoritelerinden tam not aldı.
Ayrıca festival kapsamında Sofia Üniversitesi’nden gelen kukla profesörlerin önderliğinde work-shop yapan ekipler, kendi yaptıkları kuklalar ile aynı sahneyi paylaştılar. Her ülke oyunun farklı bölümlerini kendi dillerinde oynadı.
26-31 Mayıs 2007 tarihlerinde Bulgaristan’ın Silistre kentinde düzenlenen Uluslararası Yan Bibian Kukla Festivali’ne katılan Lüleburgaz Uçan Eller Kukla Evi önceki gün Lülebugaz’a döndü.
Festivale Bulgaristan’dan Silistre ve Blagovgrad, Moldova, Romanya ve Güney Kıbrıs’ın ekipleri katıldı.
Ekip Silisre’de Bulgar yönetmen Leonardo Mois Capon’un yazıp yönettiği Alaatin’in Sihirli Lamba isimli oyunu sahledi.
Oyunda Mesut Sarıoğlu, Bircan Sarıoğlu, Ümit Serap Sarıoğlu, Utku Çorbacı ve Ertan Bayer rol alırken Işık ve Müzik figürlerinde Çınar Türkmen görev yaptı.
27 Mayıs 2007 tarihinde festivalin açılış oyununu sahneleyen Lüleburgaz Uçan Evler Kukla Tiyatrosu kukla otoritelerinden tam not aldı.
Dörtle ülkeden ortak oyun
Lüleburgaz Uçan Eller Kukla Evi sahnelediği oyunun ardından tüm grupların katıldığı labratuar çalışmasına da katıldı.
Çalışmada Meça Puh isimli oyunun hazırlıklarına katılan Lüleburgaz Uçan Eller Kukla Evi ortak oyunda gösterdiği ferformansla göz doldurdu.
Bulgaristan’ın televizyon kanallarının ve gazetelerinin de dakika dakika takip ettiği çalışmalar 31 Mayıs 207 tarihinin akşamı Bulgaristan’da yayınlandı.
Türkiye prömiyeri Mart ayında Lüleburgaz’da
Lüleburgaz Uçan Eller Kukla Evi Tiyatrosu’nun da labratuar çalışmalarını katıldığı ve 4 ülkenin birlikte kendi dilleri ile hazırladığı Meça Puh isimli oyunun Bulgaristan Prömiyeri 31 Mayıs 2007 tarihinde yapıldı.
Festivale katılan ekipler gösteri sonunda yonun her ülkede gösterilmesi gerektiğine karar verdiler.
Çalışma ile ilgili olarak bilgi aldığımız Lüleburgaz Uçan Eller Kukla Evi Genel Sanat Yönetmeni Mesut Sarıoğlu, 4 ülkeden 5 tiyatro grubundan oyuncularla birlikte hazırlanan oyunun Bulgaristan prömiyeri 31 Mayıs 2007 tarihinde gerçekleşmişti. Oyunun Türkiye prömiyeri 2007 yılının Mart ayında, Romanya bu yıl Eylül ayında Moldova prömiyeri de önümüzdeki yıl Mayıs ayında yapılacak. Festivale katılan tüm ekiplerin oyuncularında bu ülkelerdeki prömiyerlerde sahne alacak. Bunan dışında da Lüleburgaz Uçan Eller Kulla Evin Oyuncuları tüm Avrupa’da ses getirecek olan bir projeye imza atacak”dedi.


Paylaş
Tiyatro Dünyası
Yazar Hakkında: 2006 yılında kurulan Tiyatro Dünyası portalı "Türkiye'nin en popüler, en zengin ve en güncel tiyatro haber ve bilgi portalıdır..."

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here