TİYATRO BOYALI KUŞ’TAN YENİ OYUN: “ÇERNOBİL’DEN SESLER”

http://4/10/2007>

Svetlana Aleksiyeviç’in “Çernobil’den Sesler: Bir Nükleer Felaketin Sözlü Tarihi” adlı araştırması, Aytaşı Yayınevi tarafından Aslı Candaş’ın çevirisiyle Ekim 2006’da yayınlandı.

 

26 Nisan 1986’da Çernobil Nükleer Santrali’nde gerçekleşen patlamanın üzerinden tam 21 yıl geçti. Bu 21 yıl içinde çok söz söylendi, suçlamalar yapıldı; kitaplar, bilimsel araştırmalar basıldı. Çernobil felaketinden 10 yıl sonra bölgeye giden gazeteci-yazar Svetlana Aleksiyeviç ise, farklı sesleri aramaya koyuldu. “Çernobil’den Sesler” bir sözlü tarih araştırması. Çernobil’de hala yaşamakta olanlarla, daha önce yaşamış olanlarla, yerinden edilmiş olanlarla, Çernobil’de  çalışmış olanlar ve onların yakınlarıyla, aileleriyle, uzmanlarla, siyasilerle, askerlerle ve çocuklarla, hayatı Çernobil ile değişmiş/değiştirilmiş olanlarla yapılan bir sözlü tarih çalışması… 26 Nisan 1986’yı ve sonrasını, gerçek insanlar gerçek sözleriyle anlatıyor. Çernobil’i anlatıyorlar. Gerçeği aramak adına

 

Tiyatro Boyalı Kuş, bu sözlü tarih araştırmasını sahneye taşıyor. Oyunun ilk gösterimi, İstanbul’da Çernobil’in 21. yıldönümünde, 26 Nisan 2007 tarihinde gerçekleşecek. Unutmadığımız, ama unutturulmaya çalıştırıldığımız bir gerçeği, gerçek insanların sözleriyle aramak adına…

 

Prömiyer/Gala: 26 Nisan Perşembe Saat 20:00 Ortaköy Afife Jale Sahnesi

                                   (Çernobil felaketinin 21. yıldönümünde…)PROJE SORUMLUSU, UYARLAMA VE REJİ: Jale Karabekir

YAZAN: Svetlana Aleksiyeviç

ÇEVİREN: Aslı Candaş

DRAMATURG: Ülfet Sevdi

OYUNCULAR: Duygu Erdoğan, Özgür Bolkan, Murat Kılıç

MÜZİK: Murat Hasarı

IŞIK TASARIM: Bilge Açıkgöz

PROJE VE REJİ ASİSTANI: Gülsün Odabaş

PROJE DANIŞMANLARI: Özgür Gürbüz, Dr. Ümit Şahin

OYUNUN SÜRESİ: 2 saat.

 

Tiyatro Boyalı Kuş, “Çernobil’den Sesler” adlı oyunu, 10’u İstanbul’da; diğer 10 oyunu ise Karadeniz illeri başta Sinop, Samsun, Trabzon, Bartın, Ankara, İzmir ve Akdeniz Bölgesi’nde Mersin, Adana ve Hatay’da toplam 20 sahnelemeyi hedeflemektedir.

 

Bu gösterimler, 26 Nisan 2007’de İstanbul’da başlayacak ve 1 Haziran 2007’ye kadar sürecektir.

 

“Çernobil’den Sesler”, farklı/benzer Çernobil deneyimine sahip gerçek insanların sözlerinden, monologlarından oluşmaktadır. Bu proje kapsamında, ülkemizdeki nükleer enerji tehlikesine dikkat çekmek amacıyla, tiyatro dünyasının ünlü oyuncularının da destek olmalarını hedefliyoruz. Her oyunda, farklı bir tiyatro sanatçısı, farklı bir monologu seyirciyle paylaşacaktır. İsimler daha sonra açıklanacaktır.

 

BİLET

Biletler, Nisan ayından başlayarak belirtilecek tiyatro salonu gişelerinde ve Ticketturk’te satılacaktır.

İRTİBAT

 

Tiyatro Boyalı Kuş

Adres: Kuloğlu mah. Ağa Külhanı sok.1/4 Beyoğlu-İstanbul

Tel: 0212 245 21 09

Cep: 0542 477 27 53 (Jale Karabekir)

E-posta: info@tiyatroboyalikus.com

İnternet: www.tiyatroboyalikus.com

 

 

 

 

 

Tiyatro Boyalı Kuş Hakkında

Tiyatro Boyalı Kuş, Eylül 2000’den beri Türkiye’de feminist tiyatro yapan tek profesyonel topluluktur. Zeynep Kaçar ve Jale Karabekir tarafından kurulan Tiyatro Boyalı Kuş‘un amacı, deneyimlerinden yola çıkarak kendi oyun metinlerini yaratmak ve kadın bakış açısıyla tiyatro yapmaktır.

 

Temel olarak toplumsal cinsiyetin kurgusallığına eleştiri ve sorgulamaları içeren oyunları Tiyatro Boyalı Kuş Üçlemesi [“Ferhat ile Şirin”(2001), “aşk ihanet yalnızlık vesaire”(2003) ve “DIŞ SES”(2004)] olarak adlandırıldı. Bu üçlemeyi, 2004 yılında Böyle Bir Aşk Masalı, 2006’da Kadınlar Savaşı ve 15. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali için özel hazırladıkları Bavullar adlı oyunları takip etti.

“Çernobil’den Sesler”de Boyalı Kuşlar kimdir?

 

Jale Karabekir (yönetmen)

1999 yılında İstanbul Üniversitesi Dramaturji ve Tiyatro Eleştirmenliği Bölümü’nden  mezun oldu. Dostlar Tiyatrosu’nun Simyacı adlı oyununda Mehmet Ulusoy’un asistanlığını yaptı. Çocuk Tiyatrosu alanında İstanbul ve İzmit’te bir çok grup ile çalıştı.

1997 yılında kadın gruplarıyla çalışmaya başladı. 2000 yılında Kanada’da Headlines Theatre’ın düzenlediği “Yaşamak için Tiyatro (Theatre For Living)” adlı atölye çalışmalarına katıldı. Döndükten sonra Augusto Boal’ın Forum Tiyatrosu tekniğiyle çalışmaya başladı.

İstanbul Kültür ve Sanat Haritası, Tiyatronline, Zipistanbul, Varlık, Pazartesi ve Üç Ekoloji gibi dergilerde tiyatro yazıları yayınlandı. Tiyatro edebiyatı üzerine araştırmalar yapmayı hedefleyen Dramaturji Atölyesi’nin kurucu üyelerinden. Yurtiçinde ve yurtdışında bir çok atölye çalışması düzenledi; söyleşi ve konuşmalara katıldı, ulusal ve uluslararası konferanslarda bildiriler sundu.

Dünya çapında bir “ağ” olan Magdalena Project’in Yugoslavya’da düzenlediği “Su Savaşları (Water Wars)” adlı projesinde yer aldı. 2005’te bu ağın sanat yönetmeni Jill Greenhalgh’ı İstanbul’da misafir ederek, bir konferans ve atölye çalışması düzenledi.

Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde “Kadınların Özgürleşmesi İçin Bir Strateji Olarak Performans: Okmeydanı Toplum Merkezi’nde Ezilenlerin Tiyatrosu Pratikleri” adlı yüksek lisans tezini tamamladı. Bu bölümde dört yıl araştırma görevlisi olarak çalıştı. Tiyatro Boyalı Kuş’u Zeynep Kaçar’la birlikte 2000 yılında kurdu, halen Tiyatro Boyalı Kuş’un sanat yönetmeni olarak görev yapmakta.

Murat Kılıç (oyuncu)

1998 yılında Akademi İstanbul Tiyatro Bölümü’nden, 2000 yılında ise İstanbul Üniversitesi Maliye Bölümü’nden mezun oldu. 1992 yılında Dostlar Tiyatrosu’nda çalışmaya başladı; çeşitli oyunlarda Genco Erkal’ın ve Mehmet Ulusoy’un asistanlığını yaptı, 1994 yılında “İçimdeki Çığlık” adlı oyunda görev aldı. Ahmet Levendoğlu, Işıl Kasapoğlu ve Şahika Tekand’dan oyunculuk eğitimi aldı. 1996 yılından başlayarak, tiyatro ışığı üzerine yoğunlaştı, bir çok özel tiyatronun ışık tasarımlarını yaptı. 1997’de başladığı Kara Tiyatro’daki Black Light kukla oynatıcılığıyla yurtiçi ve yurtdışı festivallere katıldı.

Rol aldığı bazı oyunlar: Cyrano De Bergerac (1999), İstanbul Devlet Tiyatrosu; Dünyanın Başkenti (2001), Tiyatro Stüdyosu; Sonsuz Döngü (2001), Tiyatro Stüdyosu; Çift Yönlü Ayna (2003), Tiyatro Stüdyosu.

 

Rol aldığı bazı dizi ve sinema filmleri: Dedem ve Gofret, Adada Aşk, Hadi Uç Bakalım, Köpekli Adam, Karım ve Annem, Son Osmanlı, İki Aile, Bıyık (Kısa metraj)

 

Kılıç, ayrıca 2000-2005 yılları arasında Koç Üniversitesi’nde tiyatro dersi vererek yönetmenlik yapmaya başladı. Toplam 6 oyun yönetti ve Koç Üniversitesi Tiyatro günlerini başlattı. 2005 yılında yazdığı bir oyunu bulunuyor: “Burası Neresi” 

 

Özgür Boklan (oyuncu)

1998 yılında Akademi İstanbul Tiyatro Bölümü’nden mezun oldu. 1990 yılından beri çeşitli gruplarla çalışmaktadır: Yeşil Üzümler Dans Tiyatrosu, Tiyatro Ti, Tiyatro Sandımay, 5.Sokak Tiyatrosu ve Tiyatro Stüdyosu ile oyuncu ve yönetmen yardımcısı olarak çalıştı. 2005-2006 yılında Yalova Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nun kuruluşunda bulundu. Yalova Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nun Genel Sanat Yönetmenliği’ni yaptı; ayrıca yazar ve oyuncu olarak görev aldı.

 

Duygu Erdoğan (oyuncu)

Mimar Sinan Üniversitesi, Devlet Konservatuarı, Tiyatro Ana Sanat Dalı’ndan 2000 yılında mezun oldu. Fransa’da Riene Alternatif Dans Tiyatrosu grubundan çalışma teklifi aldı. İki yıl bu grupla çalıştı. Paris’te sürdürdüğü çalışmalarının ardından Sandımay Sokak Tiyatrosu Kumpanyası’nın “Ölüm, Arınma, Doğum” adlı oyunuyla yurtdışı turnelerine katıldı. Açık Radyo’da “Amma Hikaye” adlı programda seslendirme ve yapım yardımcısı olarak görev aldı. Çeşitli çocuk oyunlarında koreograflık yaparken “Barışa Şans Verin” adlı rock müzikalinde oynadı. Yıldız Teknik Üniversitesi Dans Tiyatrosu Laboratuarı’nda “Kağıttan Tercihler” adlı performans projesinde görev aldı. 2005-2006 sezonunda İstanbul Şehir Tiyatroları’nda sahnelenen Ferhat ile Şirin adlı oyunda, Şirin karakterini canlandırdı. Çeşitli müzik kliplerinde, televizyon dizilerinde ve kısa metrajlı filmlerde oyunculuk yapmaya devam eden Erdoğan, halen Bahçeşehir Üniversitesi İleri Oyunculuk Bölümü’nde yüksek lisans eğitimini alırken, Beykent Üniversitesi Oyunculuk Bölümü’nde de öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır.

Ülfet Sevdi (dramaturg)

Mersin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro Bölümü mezunu. Ormanda Şenlik” adlı çocuk oyununda ve Güngör Dilmen’in yazdığı “Akad’ın Yayı” adlı oyunda reji asistanlığı yaptı. 2003 yılında yapımcı, yönetmen Fehmi Gerçeker’in Sinema Atölyesi’ne katıldı. Mersin ve şu anda da İstanbul’da çeşitli okul ve merkezlerde çocuklara ve yetişkinlere  yönelik Yaratıcı Drama ve Tiyatro dersleri vermekte, eğitmenlere yönelik seminerler düzenlemektedir.

Bilge Açıkgöz (ışık tasarımcısı)

2006 yılında, İstanbul Üniversitesi Dramaturji ve Tiyatro Eleştirmenliği Bölümü ile yine aynı üniversitenin Psikoloji Bölümü’nden mezun oldu. 2003-2005 döneminde Kültür AŞ. Gösteri Sanatları Merkezi’nin Yönetmenlik kursuna katıldı. Halen serbest editör olarak çalışmakta.

Gülsün Odabaş (reji asistanı)

Trakya Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu. Tiyatroyla üniversite yıllarında tanıştı. Daha sonra Tiyatro Araştırmaları Laboratuarı (TAL)’da Ayla Algan, Beklan Algan, Ahmet Cemal ve Erol Babaoğlu ile dört yılı aşkın çalıştı. 2002 yılında Çatı Dans Stüdyosu’yla tanıştı ve Mustafa Kaplan, Sevi Algan ve Ayşe Orhon ile yaptığı çalışmaları halen devam ediyor. Halen Oyun adlı tiyatro dergisinin yayın koordinatörlüğünü üstlenen, Plato Film Okulu’nda ise Çocuklara Yönelik Yaratıcı Drama ve Tiyatro Eğitimi vermeye devam eden Odabaş, ondan fazla oyun ve performansta görev almış ve çeşitli televizyon dizilerinde oynamıştır.


CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here