Unima Bursa şubesi Yeni Bürosu Açıldı

http://2/19/2007> Unesco desteğiyle Fransa Charleville Mezieres’te kurulmuş olan Unima Milletlararası Kukla ve Gölge Oyunu Birliği ‘nin Geleneksel Gölge Oyunumuz Karagöz ile özdeşleşmiş kentimiz Bursa’ya kazandırılması ilk olarak 02.Ocak1997’de Ticaret Borsa’sının desteğiyle bu binada gerçekleşmişti. Daha sonra bilindiği üzere kurucusu ve yaratıcısı bu sanata yıllarını vermiş Şinasi Çelikkol olan Karagöz evinde 09 Eylül 1997- 15 kasım 2006 tarihleri arasında 9 yıl emek ve hizmet verdik. Karagöz evinde konuyla ilgili sergilerimiz, yaptığımız eğitim seminerleri, festivaller, gerekse senede 170 ‘e çıkardığımız Karagöz Gösterilerimizle ortalama 8500 yerli ve yabancı seyirciye ulaştık. 26 yabancı turist seyahat kitabına Karagöz’ü ve evinin adını yazdırdık.
 
İlk açılışımızda bize binasında yer tahsis eden Ticaret Borsası, Karagöz evinden çıkarılmamızdan sonra da bize destek vererek Unima Bursa Şubesine Ticaret Borsası İşhanında büro vermiştir.
 
Her sene olduğu gibi, bu senede Unima Bursa şubesi olarak gerçekten alanında uzmanlaşmış Ustaların katılımıyla düzenlenecek Karagöz Eğitim Semineri, Karagöz günleri ve Unima Dünya Yıllık Kukla Festivalleri Takvimine her yıl kasımın 2.haftasında düzenlendiği belirtilen Uluslararası Bursa Karagöz Kukla ve Gölge Oyunları festivalinin 12. si bu yıl içinde yapacağımız ana faaliyetlerimiz olacak .
 
Bize destek vererek sanat galerisi salonunu açan, Bursalıların vazgeçilmez durak yeri Mahfel ‘de Karagöz gösterilerimiz düzenli olarak her Perşembe 20:00’de ve her Cumartesi saat 13:00 te üyelerimiz tarafından sunulmaktadır. Yakında şehrimizin farklı yerlerinde ki salonlarda haftalık düzenli gösteriler yapmaya başlayacağız.
 
Karagöz Halk kültürüdür, Karagöz Sanatçıları halkın içinden çıkar. Şehrimizle özdeşleşmiş bu geleneksel sanatımızı yaşatma uğruna yıllardır yaptığımız gibi bundan sonraki mücadelemizde de resmi kuruluşların ve halkın desteğini bekliyoruz.
 
Unima Bursa Şubesi
Yönetim Kurulu


CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here