Traktör Römorkunda Gölge Oyunu

Traktör Römorkunda Gölge Oyunu

Uluslararasi Kukla ve Gölge Oyunu Birligi (UNIMA) üyesi ve Mersin Büyüksehir Belediyesi Sehir Tiyatrosu oyuncusu Ahmet Aksoy, “Belde Senlikleri 2006” kapsaminda köy köy gezerek, kaybolmaya yüz tutan geleneksel oyunu yasatmaya çalisiyor.

Mersinli gölge oyunu ustasi Ahmet Aksoy, “Hacivat ile Karagöz”ü köy köy dolasarak, traktör römorkunda sahneliyor.Aksoy, yaptigi açiklamada, Hacivat ile Karagöz’ü 1991 yilinda kendi çabalari ile sergilemeye çalistigini belirterek, ustalarin ustasi Orhan Kurt’un ‘el vermesi’ ile daha profesyonelce yapmaya basladim. Tasvir ustasi Güneri Acar’la da çalisarak epey yol kat ettim” dedi.

Dünyanin öbür ucundan davet geldi!

Bugüne kadar yaklasik 45 il, 100 ilçe ile bir o kadar da köy gezerek, yaklasik 3 bin oyun sergiledigini anlatan Aksoy, söyle konustu:

“Su anda oyunu, Mersin Büyüksehir Belediye Baskanimiz sayin Macit Özcan’in verdigi destekle ‘’Belde Senlikleri 2006” kapsaminda belirledigimiz 22 köyde sergiliyorum. Köylülerin büyük bir çogunlugu ‘Hacivat ile Karagöz’ü ilk defa seyrettigini belirtiyor. Isin ilginç yani ise, sahne olmayan köylerde, köylünün ayarladigi traktörün römorkuna kurdugum sahnede oyunu sergiliyorum. Oyun içinde kullandigim tasvirlere köyden taninmis insanlari ya da köylünün sorunlarini katarak gösteriye olan ilgiyi daha da artiriyorum.”

Geleneksel kültürler arasinda yer alan “Hacivat ile Karagöz”e Türkiye’de sahip çikilamadigini öne süren Aksoy, “Biz kültürümüze sahip çikamazken, dünyanin öbür ucundan davetler geliyor” dedi.

UNIMA araciligi ile gelen davet üzerine hayali ustasi Mahmut Hazim Kisakürek ile Eylül ayinda Avustralya’ya gidecegini ifade eden Aksoy, “Burada çesitli etkinliklere katilarak gösteriler sergileyecegiz. Bunun yani sira, Kasim ayinda Mersin’in kardes kenti olan Almanya’nin Oberhausen kentinde yaklasik 2 hafta boyunca degisik ülkelerden gelen ögrencilere tasvir yapimini ögreterek oyun sergileyecegim” diye konustu.


Paylaş
Tiyatro Dünyası
Yazar Hakkında: 2006 yılında kurulan Tiyatro Dünyası portalı "Türkiye'nin en popüler, en zengin ve en güncel tiyatro haber ve bilgi portalıdır..."

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here