I.B.B. Sehir Tiyatrolari IKSV TIYATRO FESTIVALI’ne “DÜS OYUNCAKLARI” ile Katiliyor

Istanbul Büyüksehir Belediyesi Sehir Tiyatrolari, Istanbul Kültür Sanat Vakfi’nin düzenledigi 15. Uluslar Arasi Tiyatro Festivali’ne Düs Oyuncaklari adli proje ile katiliyor. Anton Çehov’un yazdigi Kugunun Sarkisi ve Visne Bahçesi; W. Shakespeare’in yazdigi Othello, Romeo ve Jüliet, Macbeth, Hamlet ve Kral Lear adli oyunlarindan yola çikilarak olusturulan kolaj çalismasini oyunun yönetmeni Hüseyin Köroglu söyle tanimliyor: “Düs, kabus ve gerçek. Gerçekte yasadiklarimiz mi düs, yoksa kabuslar mi gerçek? Hayatimizi bir pazil gibi kurgularken neler yasiyoruz? Shakespeare’in dedigi gibi, sorun “Var olmak mi, yok olmak mi?”. Iste “Düs Oyuncaklari” oyununda çok zor, dikenlerle, engellerle dolu bir yolculuga çiktik. Hep birlikte bir düs kurduk. Bir oyuncunun son anini, hayatinin gözlerinin önünden geçtigi son ani sigdirmaya çalistik, bu düsün ve düs içindeki kabusun içine.”

Hüseyin Köroglu ve Yigit Sertdemir’in uyarladiklari Düs Oyuncaklari, düs denilen o büyülü dünyada aski arayan bir oyun. Oyunumuzda, Erhan Abir, Kahraman Acehan, Tolga Yeter, Ali Mert Yavuzcan, Ali Gökmen Altug, Özge Özder, Yonca Inal, Çaglar Yigitogullari, Derya Çetinel, Irem Arslan, Meriç Benlioglu, Seda Fettahoglu, Selin Iscan ve Ugur Arda Aydin rol aliyor.

Anton Çehov’un yazdigi “Kugunun Sarkisi” oyunu Düs Oyuncaklari’nin omurgasini olusturuyor. Shakespeare’in oyunlari da bu düs içindeki kabusa ve öz elestiriye can veriyor. Düs Oyuncaklari’nin temelinde gerçek askin arayisi var. Bir de savas. Yönetmen Hüseyin Köroglu’nun, Kibris’ta on bir yasinda bir çocukken tanik oldugu savasin soguk yüzünden izler de var elbette oyunda… Ve sahnede var olan oyuncular, düsle gerçek, kabusla düs arasindaki bilinmeze tiyatronun yordamiyla bakmayi deniyorlar.

Düs Oyuncaklari biraz da “Belki de ölüm denilen gerçek bir son degil, baslangiç” önermesinin pesi sira baslayan ve ölüm ile yasam arasindaki ince çizgide yol bulan hayatimiza deggin su soruyu soruyor: “Içimizdeki çocuk ne düsünüyor acaba?”

Oyunumuzun sahne tasarimi Ayhan Dogan, kostüm tasarimi Zuhal Soy, müzikleri Murat Bavli, hareket ve dans düzenlemeleri Yasemin Gezgin, fuaye performansi, Tomris Incer ve Hülya Karakas, görsel efekt Isil Zeynep Karaalp, isik tasarimi Mahmut Özdemir, Mustafa Türkoglu ve Zafer Çitak, efekt tasarimi Ö. Yasar Isler ve I. Cihan Aydogdu imzasi tasiyor.

Düs Oyuncaklari, IKSV 15. Uluslar Arasi Tiyatro Festivali kapsaminda, 19 Mayis 2006 Cuma günü saat 20.30’da ve 20 Mayis Cumartesi 15.30’da Harbiye Muhsin Ertugrul Sahnesi’nde seyirci ile bulusacak

Iletisim: 212 219 10 78 – 232 53 21 – 532 304 08 02


Paylaş
Tiyatro Dünyası
Yazar Hakkında: 2006 yılında kurulan Tiyatro Dünyası portalı "Türkiye'nin en popüler, en zengin ve en güncel tiyatro haber ve bilgi portalıdır..."

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here