Dünyayi Sar(S)an Bir Oyun : Guguk Kusu

Kuskusuz Dünyanin en iyi teksleri arasindadir. ”Guguk Kusu” Dünyanin bir çok yerinde uzun süre kapali gise oynadi.Yillar sonra Antalya devlet tiyatrosu tarafindan doyumu olmayan bir keyifle seyirci karsisina çikti. Sonra Ilk defa bir dans-drama seklinde Ankara’da sahneye konan “Guguk Kusu” ise Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlügü’nün özgün bir prodüksüyonu….. 20 Mayis 2004 tarihinde Dünya Prömiyeri yapilan eser koreograf Ihsan Bengier tarafindan sahneye uyarlandi. Ken Kesey’in Insanin kanini donduran bir ustalikla yazilmis bir eseridir. Romandan oyun metnine çevirisi de Wale Daserman tarafindan ayni ustalikta yapilmistir.Beyaz perdede de izledigimiz bu yapim; Sinema dünyasinin en önemli isimlerinden biri olan Jack Nicholson’a ilk Oscar ödülünü kazandiran, tüm zamanlarin en kötü(Gaddar) oyunu seçilen,tam bes dalda akademi ödülü sahibi en iyi film dahil olmak üzere dünyayi sarsan bir yapim.

One Flew Over the Cockoo’s Nest “Kafesten Bir Kus Uçtu” yazar Ken Kesey’in ilk romanidir. Kitap 1962 yilinda Amerika’da ilk baskisini yaptiginda elestirmenlerden son derece olumlu tepkiler aldi ve altmisli yillarda Amerika’da çikan en iyi yapit ünvanina sahip oldu.

Guguk Kusu’ndan……. Otoritelerin sagir ve dilsiz oldugunu düsündükleri yari Amerikali yari kizilderili Reis Bromden, makina adina Büyük Hemsire tarafindan yönetilen bir akil hastanesinin hikayesini anlatiyor. Reis’e göre makina özgür iradenizi elinizden almaya çalisan, sizi bir koyun gibi çalismak zorunda birakan sistemi temsil etmektedir. Daha çocukken makina tarafindan ele geçirildigi için yapabildigi tek sey, korkuyla emirleri yerine getirmek ve kurallara uymaktir. Bu korkunç gri dünyaya Mc. Murpy gelir ve bir sürü gibi güdülen bu adamlar adina makinaya savas açar. Bunu takip edenlerse eglenceli, kahramanca ama ayni zamanda trajik ve özgürlestiricidir.

Oyun; Randle P. McMurphy tutuklu oldugu cezaevinde çalismaktan kurtulmak için deli taklidi yapan bir mahkumdur. Tavirlari cezaevi otoritesinin gözüne batmaya baslayinca bir süre sonra teshis için akil hastanesine gönderilir ve orada kalmasina karar verilir.

Randle hastanede de kurumun kurallarina uymamasi ve arkadaslari ile olan iliskileri ile dikkatleri üzerine çeker. Kisa süre içinde soguk tavirli, suratsiz, otoriter bir görevli olan hemsire Ratched Randle’i yakin takibe alir ve her hareketini izlemeye baslar.

Rathced ve Randle gibi birbirlerine son derece zit iki karakterin arasindaki gerilim Randle’in yakin arkadaslari için planladigi çesitli faaliyetlerle onlarin iyilesmesine yardimci olmaya baslamasiyla daha da artacaktir…

Tüm sezonlarin en iddiali oyunu.

Yönetmen : Mehmet Çelik
Yönetmen Yardimcisi : Ihsan Ata
Dekor Tasarim: Mehmet Balaban
Kostüm Tasarim : STO
Isik Tasarim: Yasar Özboz
Kareografi : Ihsan Ata
Rol dagilimi :
Mehmet Çelik,( Randle Patrick McMurphy)
Senem Leylalar,( Mildred Ratched)
Halil Çavdar, (Reis Bromden)
Hasan Ergün,(Billy Bibbit)
Sevket Karan, (Harding)
Adnan Yildiz,( Cheswick)
Pinar Baskaynak,(sandra)
Oguz Erkol,(Worren)
Enis Sag,(Williams )
Mehrap Kaya,(Candy)
Abdulkadir Tuncel,(Ruckly),
Bünyamin Köseler, (Dr. John Spivey)
Asli Köroglu,(Hemsire Fiilin,Nakamure)
Tugba Bastürk,(Albay Matterson)
Martini,(Sedat Çiçek)
Okan Erdogan,(Ellis)
Ihsan Ata(Scanlon)

Tarih : 02 haziran 2006 (Cuma günü)
Saat : 20.00
Yer : Gaziantep Devlet Tiyatrosu Onat Kutlar Sahnesi


Paylaş
Tiyatro Dünyası
Yazar Hakkında: 2006 yılında kurulan Tiyatro Dünyası portalı "Türkiye'nin en popüler, en zengin ve en güncel tiyatro haber ve bilgi portalıdır..."

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here